9 עובדות על מדבר יהודה וים המלח שלא הכרתם

חושבים שאתם מכירים את מדבר יהודה? הנה תשעה דברים שרוב המטיילים לא יודעים על מדבר יהודה וים המלח:

צוות-חילוץ-ים-המלח-1
צילום: צוות חילוץ ים המלח

לא ים ולא מוות

בתנ"ך ים המלח מוזכר בשמות 'ים הערבה' ו'הים הקדמוני'. באנגלית ובשפות נוספות השתרש השם ים המוות (The Dead Sea). היסטוריונים רומאים היו הראשונים לכנותו 'הים המת'. הם טעו פעמיים. ים המלח הוא לא ים – הוא אגם והוא לא מת. אומנם אין בו דגים אבל יש בו חיים. המידע הזה אינו תגלית חדשה, כבר ב-1936 גילה החוקר בנימין אלעזרי–וולקני (מכון וולקני קרוי על שם אביו יצחק אלעזרי-וולקני) חיידקים במי ים המלח. החיידקים זכו לשם לובקטריה (חיידקים אוהבי מלח).

מדבר יהודה והנגב הם שני מדבריות שונים

כאשר נוסעים לאורך כביש הערבה (כביש 90) מעין גדי דרומה עד אילת, הנוף מדברי לאורך כל הדרך אבל למעשה עוברים בין שני מדבריות שונים. הנגב הוא חלק מרצועת המדבריות העולמית – חלק מהמדבר במצרים מרוקו, ירדן ועוד. מדבר יהודה, לעומת זאת, הוא מדבר קטן ומקומי, מדבר בצל גשם. אוויר לח מגיע מהים התיכון 'נתקל' בהרי ירושלים, עולה מעלה ומתקרר. המים מתעבים והגשם יורד. האוויר 'גולש' בצידו השני של הרי ירושלים – במדבר יהודה, מתחמם והמים מתאדים. מקובל לראות את נחל חימר (קו ערד-באר שבע) כגבול בין מדבר יהודה לנגב.

מליחות ים המלח

ים המלח מלוח. אחוז המליחות עומד על 34%. פי עשרה ממי האוקיאנוס. ים המלח אינו האגם המלוח ביותר בעולם, יש שני אגמים מלוחים יותר בהם אחוז המלח הוא 35%. המליחות הגבוהה יוצרת צפיפות ברמה כזו המאפשרת לאדם לצוף.

ים-המלח-2

מפלס ים המלח יורד, אבל גם עולה…

ים המלח מחולק למעשה לשניים – החלק הצפוני, הטבעי, וחלקו הדרומי המחולק לבריכות המשמשות את מפעלי ים המלח. מפעלי ים המלח קוצרים מינרלים שונים ובעיקר ברום, מגנזיום ואשלג. החלק הטבעי מאבד מעל למטר בשנה משתי סיבות עיקריות – מדינת ישראל סוכרת את מי הכנרת ולא מאפשרת לירדן לזרום ולהעשיר את ים המלח במים. סיבה נוספת היא שמפעלי ים המלח שואבים את המים מהחלק הצפוני ומזרימים אותם לבריכות בחלקו הדרומי. המלח שוקע בבריכות ומפלס המים עולה בהתמדה.

The_Dead_Sea_1972-2011_-_NASA_Earth_Observatory
צילום: נאס"א

מלונות ים המלח הם לא על שפת הים הטבעי

מלונות ים המלח (עין בוקק ונווה זהר) נמצאים בחלקו הדרומי,המלאכותי, של ים המלח. המלונות שוכנים למעשה לחופה של בריכה מספר 5 של מפעלי ים המלח. בעוד בחלקו הצפוני – חוף עין גדי, קלי"ה וכו' המים מתרחקים ממתקני החוף, בחלק הדרומי, באיזור המלונות, מפלס המים עולה (בעקבות השאיבה מהחלק הצפוני) ומסכן את יסודות המלונות.

פליטת אספלט

במשך אלפי שנים ים המלח היה פולט גושי אספלט והייתה תחרות עזה מי יהיה הראשון שיגיע למשאב היקר. שמות נוספים לאספלט בעת העתיקה, המופיעים גם בתנ"ך הם זפת וחימר. כיום כשאומרים אספלט חושבים בעיקר על כבישים אבל בעבר היו לאספלט שימושים רבים. השתמשו בו כחומר אוטם לסלים וסירות, חניטת גופות במצרים ושימושים רפואיים. היסטוריונים יוונים, רומאים, יהודים ומוסלמים ציינו את סגולות המרפא של האספלט בטיפול במגוון רחב מאוד של מחלות, החל ממחלות עור, כאבים, מחלות לב ועיניים. אספלט מים המלח, שלעיתים נקרא האספלט היהודי, נחשב בעולם העתיק לאיכותי ביותר. בעשורים האחרונים נפסקו פלטות האספלט. הפעם המתועדת האחרונה בה הים פלט אספלט הייתה ב-1970. השערה אחת היא שכמויות המלח הרבות בקרקעית ים המלח חוסמות את יציאת האספלט, סברה נוספת קושרת בין רעידות אדמה לפלטת האספלט ובעשורים האחרונים לא היו רעידות אדמה חזקות באיזור.

אפרסמון

על רצפת בית הכנסת העתיק בעין גדי כתוב שמקולל יהיה מי שיגלה את סוד העיירה. הסוד הוא ככל הנראה הפקת בושם האפרסמון (אין קשר לפרי אפרסמון). האיום בקללה כנראה שהצליח – כיום לא ברור מהוא האפרסמון ואיך יצרו אותו. באיזור מדבר יהודה היו שני משאבים כלכליים מיוחדים ויקרים, האספלט ובושם האפרסמון. את האפרסמון גידלו יהודים באיזור עין גדי ויריחו ורק הם ידעו איך להפיק ממנו את הבושם שהיה היקר ביותר במזרח הקדום. בשל מחירו הגבוה, שדות האפרסמון מוזכרים בעת העתיקה במוקד של סכסוכים רבים. שטחי הגידול היו מחלוקת בין הורדוס לבין קלאופטרה שחמדה את שדות האפרסמון והשיגה עליהם שליטה בזכות קשר רומנטי עם המדינאי הרומי מרקוס אנטוניוס. יתכן שהרומאים הגיעו למצדה בשנת 74 למרות שכבר דכאו את המרד הגדול בירושלים, כדי שהמתבצרים הקיצונים במצדה לא יפריעו למפעל הכלכלי של הפקת הבושם. שישים שנה לאחר מכן, במרד בר כוכבא, פשטו יהודים על מטעי האפרסמון ביריחו והסבו נזקים גדולים לשטחי הגידול. עם הכיבוש הערבי של המזרח התיכון במאה השביעית ופתיחת דרכי מסחר חדשות, החלו להשתמש בבשמים זולים יותר מהמזרח הרחוק, והמידע באשר לצמח ולבושם אבד. בשנים האחרונות חוקרים רבים מזהים את האפרסמון העתיק עם צמח אפריקאי בשם אופבלסמום וישנם נסיונות לגדל אותו באיזור עין גדי וקיבוץ אלמוג.

Dead-Sea-Ein-Gedi
הפסיפס בבית הכנסת העתיק בעין גדי

המדבר הקדוש

כאשר נוסעים במדבר יהודה לא רואים הרבה מקומות ישוב. המדבר הוא איזור שקשה מאוד לחיות בו. לאלה שבכל זאת התיישבו בו היה לרוב קשר לירושלים. הקרבה לירושלים הפכה את מדבר יהודה למדבר של העיר הקדושה. דמויות היסטוריות רבות ברחו מירושלים או הפנו עורף לעיר והתיישבו במדבר יהודה. דוד המלך ברח לעין גדי, הורדוס בנה מבצרים רבים במדבר, האיסיים שמאסו בשחיתות השלטונית והדתית בירושלים עברו להתגורר במדבר, במרד בר כוכבא התבצרו המורדים במבנים שבנה הורדוס ונזירים נוצרים חיו במערות ובנו מנזרים. אי אפשר להבין את ההיסטוריה האנושית במדבר יהודה מבלי להבין את המצב הכלכלי, הדתי והפוליטי ירושלים.

מגילות ים המלח

עד 1947 התנ"כים העתיקים ביותר שהיה מוכרים היו שני ספרי תנ"ך בני כאלף שנה – כתר ארם צובא, שנכתב בטבריה כנראה בסביבות שנת 930 ונשמר בעיר חאלב בסוריה וכתב היד לנינגרד שנכתב במצרים ב-1008. בין מגילות ים המלח שנמצאו במדבר יהודה נמצאו קטעים מספרי התנ"ך שנכתבו לפני יותר מ-2000 שנה. המגילות נשמרו הודות לאקלים המדברי היבש. השאלה מי כתב את המגילות מעסיקה חוקרים רבים. האם היו אלה האיסיים? או הצדוקים? (שתי קבוצות יהודיות בסוף ימי הבית השני) האם המגילות נכתבו על ידי קבוצה אחת או שהייתה זו ספריה מירושלים שהוחבאה במדבר יהודה לפני המרד הגדול? האם יש קשר בין כותבי המגילות לנוצרים הראשונים? תאוריות רבות עוד יעלו באשר לכותבי המגילות והתוכן בהן אך על דבר אחד אין ספק, מציאת מגילות ים המלח הוא מהממצאים החשובים ביותר שהתגלו בארץ ישראל.

 עוד באותו הנושא:
מדבר יהודה – המדבר של העיר הקדושה
מצדה – הורדוס והמורדים
ים המלח – המקום הנמוך ביותר בעולם

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners