Israeli-tour-guide

7 עקרונות לתכנון נכון של טיול בישראל

תכנון

זה נכון בהרבה מקרים וזה נכון גם במקרה הזה. תכנון נכון ישדרג לכם את הטיול. בעידן שלנו, בו מעלים על נס את הספונטניות והקלילות, תכנון נשמע כמיושן. בנוסף לכך הטיסות זולות והמידע תמיד זמין בכף היד (במקרה והאינטרנט עובד) שינו לחלוטין את הדרך שבה אנשים מטיילים. אבל עם הזמינות והקלילות משהו הלך לאיבוד. אני זוכר איך סבתא שלי הייתה מתכוננת לכל טיול בחו"ל. קוראת על המקומות, לומדת את המפה (למרות שהטיול מאורגן), חושבת מה לעשות בימים הפונויים. ואני רואה את המטיילים שלי שבסוף הסיור ניגשים אלי ושואלים "אז מה.. מה כדאי לעשות?" וכשאני שואל מה מעניין אותם או על מה הם חשבו, אין להם תשובה.
הכנה נכונה אינה רק לו"ז מפורט ויעדים שצריך לעמוד בהם, אלא לקרוא קצת על האתרים, אולי לקרוא ספר של סופר ישראלי, להזמין מלון מיוחד וכו'.

אני רואה מגמה זו אצל רוב המטיילים שלי וזה מאוד ברור, גם בטיולי פרטיים וגם בקבוצות. מי שקרא בבית ולמד יותר, יש לו יותר שאלות, מבין טוב יותר ובסופו של דבר נהנה יותר.

plan-trip-to-Israel

ימי השבוע מחוץ לערים ובסופ"ש בתוך הערים

כאשר מטיילים נוטים לשכוח ששאר האנשים עובדים בימות השבוע וחופשים בסוף שבוע. ימי העבודה בישראל הם ראשון עד חמישי. אני ממליץ לתכנן את הטיול כך שבמהלך השבוע תטיילו מחוץ לערים הגדולות, מחוץ לפקקים וללחץ ותסעו לגליל, לגולן ולמדבר ואת סופי שבוע תגדישו לבילוי בערים, התנועה דלילה יותר ויש יותר הופעות ואנשים שיוצאים לבלות ולכן גם יותר הופעות, פסטיבלים וכו'. בנוסף חשוב לזכור שהחל משישי אחר הצהריים ועד שבת בערב אין תחבורה ציבורית ולכן כדאי להיות במרכזי הערים כשהכל נגיש וקרוב.

התחשבו במזג האוויר

מטיילים מתלוננים לא מעט על מזג האוויר – ובצדק. מזג האוויר משפיע מאוד על ההנאה מהטיול. כמורה דרך שעובר באותם מקומות עם קבוצות בעונות השנה השונות שמתי לב שכשקר וגשום המטיילים פחות מתעניינים ופחות צוחקים. מה גם ששלושים מעלות בעיר ממנה באתם לא ירגיש כמו שלושים מעלות בתל אביב. כמטיילים אתם תבלו גם המון בחוץ. את מזג האוויר אתם לא יכולים לשנות אבל אתם כן יכולים לתכנן יום בו תהיו במקומות סגורים ויום בו תבלו יותר בחוץ וכשתגיעו תדעו מהיא האופציה הטובה ביותר.

קחו מדריך

מורי הדרך הישראלים טובים מאוד. קורס מורי דרך קשה ורק חמישים אחוז עוברים אותו. אבל היתרון הגדול של מורי הדרך הוא לא בידע אלא בדרך שבה הם מעבירים את הידע ובסדר שהם יעשו לכם בראש – וכדי להבין את ישראל חייבים לדעת מתי היו הרומאים, צלבנים, בריטים וכו'. בניגוד למדינות רבות באגן הים התיכון, בהן מורה הדרך מתמקד באתר או עיר מסוימת, מורי הדרך הישראלים מדריכים בכל ישראל ולכן יוכלו להמליץ לכם על מקומות נוספים ויוכלו לעזור לכם בתכנון הטיול. עלות מורה דרך ללא רכב מתחילה ב-250$ ליום ללא רכב ובכ-450$ ליום עם רכב (בירושלים או תל אביב רכב לא נחוץ אבל במדבר יהודה, גליל ונגב רכב יכול להיות נחוץ). אני ממליץ לקחת את ההדרכה בימים הראשונים שלכם.

Israeli-tour-guide

התמקחות

אם אתם מזמינים חדר במלון ל-3 לילות למה שלא יצ'פרו אתכם? אולי אפשר לשדרג לכם את החדר או לקבל הנחה. בישראל נהוג לבקש, מקסימום יגידו לכם לא. אם בבתי מלון אפשר להתמקח, בשווקים חובה להתמקח (לא בדוכנים של הפירות והירקות אלא בדוכנים בהם מוכרים מזכרות). המוכרים יכולים להיות מאוד אגרסיבים, במיוחד בעיר העתיקה בירושלים. אל תתבישו ללכת לדוכן קרוב ולשאול מה המחיר (הסחורה זהה בכל החנויות, הרוב מגיע מסין).

ישראל קטנה

אחד היתרונות הגדולים של ישראל הוא המגוון והשוני האנושי והגאוגרפי. בתחום שטח מאוד מצומצם יש לכם ים ומדבר, הרים מושלגים (בחודשי החורף) ושדות חיטה מישוריים. לא אהבתם את תל אביב? ירושלים במרחק של שעה נסיעה. היה לכם קר בחורף הירושלמי? במרחק של שעה אתם בחוף. התבשלתם בחום של מדבר יהודה? במרחק של שלוש שעות צפונה אתם בגליל הנוח.

 מפה

מפה אחת שווה אלף מילים. כבר בשדה התעופה, אחרי ביקורת דרכונים, באולם בו אוספים את המזוודות, יש דוכן של משרד התיירות. גשו לשם ותבקשו מפות של ישראל, של אביב וירושלים. כאשר אתם מתכננים את הימים הבאים תמיד שימו לפניכם את המפה ופתאום תגלו שקיסריה היא על הדרך לחיפה, שנצרת קרובה למגידו ושמהכנרת ממשיכים ישר ומגיעים לים המלח ומצדה.

maps-of-Israel

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
3 ימים בירושלים

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

 למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners