Haredi

10 דברים שתראו רק בישראל

החברה הישראלית, כמו כל חברה, מאופיינת על ידי מגוון רחב מאוד של היבטים – אוכלוסיה, היסטוריה, אתרים, אוכל ועוד. בדף הזה כתבתי על מספר דברים דברים שתראו (כמעט) רק בישראל.

אדם הולך עם כובע פרווה ומעיל שחור באמצע אוגוסט

Haredi

בתנ"ך לא כתוב שיהודים צריכים ללכת עם ביגוד שחור ארוך ולא עם כובע מפרווה, אבל היהודים האורתודוכסים, שהם כעשרה אחוז מהאוכלוסייה היהודית בישראל (כ-600,000), משמרים את המסורות של העיירות המזרח אירופאיות מהן הם הגיעו לישראל אחרי השואה. במבט ראשון נראה שהם כולם לובשים את אותם הבגדים אבל למעשה הביגוד הוא סוג של מדים – יש כאלה שלובשים גרביים שחורים או לבנים, לחלק כובע גבוה או נמוך, חלק לובשים מקטורן שחור או כחול כהה או לבן עם פסים וכו'. כל פרט לבוש מעיד על משהו – לפני או אחרי בר מצווה או חתונה ולאיזו תת קבוצה חרדית הם משתייכים. מרכיב מעניין נוסף המאפיין את הלבוש החרדי הוא שבחולצה\זקט\מקטורן רגיל החלק השמאלי עולה תמיד על החלק הימני (תחשבו על החולצות המכופתרות שלכם למשל – השמאל תמיד עולה על הימין). לאורתודוכסים חולצות מיוחדת שבהן הצד הימני מכסה את הצד השמאלי מפני שלפי הקבלה- תורת הסוד, הצד השמאלי מיצג את הגבורה והצד הימני את החסד והחסד עדיף על הגבורה.

כותרת קורינתית שהיא שולחן קפה

Corinthian-table

יש אנדרטאות בארה"ב בהן אסור לגעת כי הן עתיקות, בנות 200 שנה. בישראל יש אבנים, קירות, עמודים ומבנים שלמים בני 2000 שנה ויותר. בהוספיס האוסטרי בירושלים למשל, יש כותרת קורינתית בת מאות שנים המשמשת כשולחן קפה. ישנן מדינות רבות במזרח התיכון ואגן הים התיכון שיש עתיקות בנות מאות ואלפי שנים אבל רק בישראל אפשר לראות את מה שנחשב על פי המסורת לטביעת הרגל של ישו (מסגד העליה) או טביעת היד של ישו (תחנה מספר חמש בויה דולורוזה). או מסגד שהוא גם כנסייה, או כנסייה המחולקת בין זרמים נוצריים שונים. גם אדם חילוני, שאינו מייחס חשיבות למסורות כאלה ואחרות, לא יכול להישאר אדיש מול העושר הארכיאולוגי המספר את קורותיה של ההיסטוריה של העולם המערבי.

מעלית שבת

Shabat-elivator

בנצרות האמונה בישו היא העיקר, היהדות לעומת זאת, היא דת המבוססת גם על ציות לחוקים. עשרת הדברות ידועות מאוד אבל למעשה יש 613 חוקים בתנ"ך והרבנים הוסיפו עוד אלפי חוקים במשך הדורות. אחד החוקים הוא שאסור להפעיל מכשירים חשמליים בשבת. אבל מה עושה אדם שגר בקומה שלישית ולא יכול לרדת במדרגות? לשם כך הומצאה מעלית שבת. מפעילים אותה ביום שישי, לפני כניסת שבת ובמשך כל השבת היא עובדת באופן אוטומטי, עולה קומה, הדלת נפתחת ונסגרת וכך היא ממשיכה עד שהמעלית מגיעה לקומה העליונה ובדרכה למטה היא גם כן עוצרת בכול קומה. זה אומנם לוקח הרבה זמן, אבל ככה אפשר להשתמש במעלית מבלי ללחוץ על הכפתורים. במלונות תהיה תמיד מעלית אחת או שתיים שבשבתות הופכות להיות מעליות שבת לטובת התיירים הדתיים.

כלי לנטילת ידיים

A-basin-for-washing-your-hands

בכיורים רבים בישראל, במיוחד במקומות ציבוריים ובבית מלון ליד חדר האוכל, תראו כלי עשוי מתכת או פלסטיק ולו שתי ידיות. בכלי זה משתמשים הדתיים לנטילת ידיים – כשמתעוררים בבוקר, אחרי היציאה מהשירותים, לפני ארוחה, לפני חלק מהתפילות וביציאה מבתי קברות. ישנה סברה הטוענת שיהודים חלו בפחות מחלות לאורך ימי הביניים מכיוון שהם נטלו ידיים מספר פעמים ביום. יתכן שהסברה נכונה אם כי חשוב לציין שלא נוטלים ידיים כדי שהידיים יהיו נקיות אלא כדי שיהיו טהורות – בדיוק כמו שהטבילה היא לא לשם ניקיון אלא לשם טהרה. לכלי שתי ידיות בכדי שיד אחת לא תטמא את השנייה כשמחליפים אחיזה בכלי. לרוב שופכים מים שלוש פעמים על כל יד.

לצוף בים המלח

flowting-in-the-Dead-Sea

ים המלח הוא גם המקום הנמוך ביותר בעולם ואחד הימים המלוחים ביותר בעולם עם כ-35% מלח (במי ים יש כ- 3% מלח). בגלל המליחות הגבוהה המסה ליחידת נפח גבוהה יותר ולכן הגוף נדחק החוצה.

פח זבל לפצצות

bomb-bin

מדינת ישראל היא מדינה בטוחה. ובכל זאת בעבר היו מתקני מתכת לחפצים חשודים. כיום כבר לא רואים אותם (ואם יש חפץ חשוד עדיף לא לגעת בו) אבל דווקא מול הכותל וכנסיית הקבר יש עוד שני מתקנים ישנים שכאלה שכבר אינם בשימוש.

מקדונלדס כשר

kusher-Mcdonalds

סניפי המקדונלדס שתראו בישראל שונים מאילו שבניו יורק או בברלין. אומנם רק חלקם כשרים,מתוך 180 סניפים רק כחמישים כשרים, אבל בכולם לא יוגש בשר חזיר. במקדונלדס הכשרים לא תוכלו להזמין צ'יזבורגר.

שניצל בפיתה עם חומוס

את הפלאפל לא הישראלים המציאו, הבמבה נחשבת לחטיף הלאומי אבל לזרים הטעם יהיה של חטיף בוטנים רגיל למדי. האוכל היהודי המסורתי הוא לרוב האוכל באיזורים מהם היהודים הגיעו רק ללא החזיר, וכחברת מהגרים צעירה לא היה לישראלים זמן לפתח מטבח יחודי. המאכל הישראלי האולטימטיבי הוא שניצל בפיתה. המאכל הזה מתמצת את הישראליות יותר מכל מאכל אחר. דבר ראשון השניצל עצמו – שניצל וינאי הוא מבשר עגל. הגרסה הזולה של השניצל היא מבשר חזיר. בישראל שניצל הוא מחזה עוף. באירופה השניצל מגיע לרוב עם פירה מתפוחי אדמה וסלט בצד. בישראל אנשים ממהרים, אין זמן, ולכן שמים אותו בפיתה, או בבגט, וכדי שלא יהיה יבש מידי שמים את מה ששמים גם במנת פלאפל – חומוס, סלטים וחמוצים.

הכרמלית

Carmelit

כל ישראלי יודע בגדול מה זאת כשרות, מעלית שבת ולצוף בים המלח, אבל אם תשאלו את תושבי ירושלים או תל אביב מה זאת בדיוק הכרמלית, סביר להניח שרבים לא ידעו. הכרמלית היא רכבת תחתית בחיפה המחזיקה בשני שיאים: קו הרכבת התחתית הקצר ביותר בעולם – שש תחנות לאורך 1800 מטר, ורכבת התחתית בעלת השיפוע הגדול בעולם – 274 מטר. הרכבת נחנכה ב-1959 אבל הראשון שהעלה את הרעיון של רכבת בין הנמל לבין רכס הכרמל היה בנימין זאב הרצל. בספרו האוטופי אלטנוילנד, שיצא כבר בשנת 1902.
חיפה המשיכה להתפתח על רכס הכרמל אבל הכרמלית נשארה לה מאחור. למרות שהיא עברה מספר שיפוצים ומתיחות פנים כשנכנסים לתחנות יש הרגשה שנוסעים בחזרה לשנות ה-80.

מפלס הכנרת

Kineret-in-the-back-page

ישראל היא אומה שצורכת חדשות באופן אובססיבי כמעט. כל שעה יש חדשות ברדיו ובערוצי הטלוויזיה משדרים תוכניות אקטואליה כל יום מחמש עד תשע. מכיוון שכל כך הרבה אירועים קורים וישראל קטנה, יש הרגשה שהחדשות בישראל הן כמו תוכנית ראליטי של עם שלם. למרות שלעיתונים יש הרבה על מה לדווח, בעמוד האחרון של רוב העיתונים היומיים, מתחת לתחזית יופיע איור קטן של הכנרת והשינוי היומי. השינוי הוא לא דרמטי – בימות הקיץ הכנרת יורדת כל יום בס"מ ובחורף לאחר הגשמים היא עולה בשניים-שלושה ס"מ. למרות שהשינוי הוא מינורי, ישראלים רבים טורחים לבדוק באופן קבוע את גובה הכנרת. הכנרת היא אגם המים המתוקים היחיד בישראל ולאורך שנים רבות סיפקה אחוזים גבוהים ממי השתייה. המוביל הארצי שנחנך ב-1964, המוביל מים מהכנרת ועד למצפה רמון, היה אחד מהפרויקטים הגדולים ביותר שבוצעו בישראל. לאחר בצורת ממושכת בשנות ה-80 וה-90 וירידת מפלס הכנרת הוחלט על בניית מפעלי הטפלת מים אדירים לאורך חופי הים התיכון וכיום כ-30% ממי השתייה בישראל הם מי ים מוטפלים. למרות שהכנרת כבר אינה ספקית מים מרכזית כבעבר, מקומה בדף האחורי עדיין מובטח ועדיין מדווח בחדשות לעיתים קרובות.

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

שכחתי משהו? תוסיפו למטה ואעדכן את הרשימה