Sandemans’ Free Jerusalem Tour

10 דברים חינמים לעשות בירושלים

לטייל בירושלים זו חוויה לא זולה – המלונות יקרים,  מסעדות והופעות לא זולות. לא פעם קורה שבסוף היום אתה לא מבין לאן נעלם כל הכסף (זה משהו שכנראה קורה לכולם, לא רק בטיול… ). היתרון של ירושלים הוא שיש לא מעט אתרים בחינם. חלק גדול מהאתרים ללא תשלום הם מקומות קדושים, אבל יש אתרים מכל הסוגים.

תצפית גגות בעיר העתיקה

תצפית גגות ירושלים

סמטאות העיר העתיקה יכולות להיות מלאות בתיירם והמוכרים יכולים להיות אגרסיבים. ברגע שעולים, אפילו מטרים בודדים מעל למפלס הרחוב, הנוף נפתח והאווירה משתנה. תצפית הגגות נמצאת מעל המקום בו ארבעת הרובעים נפגשים והעלייה היא דרך גרם מדרגות ברזל במפגש בין הרחובות חב"ד וסנט ג'ימס.
ש"י עגנון, גדול סופרי ישראל והישראלי היחיד שזכה בפרס נובל לספרות, כתב באחד מספריו 'בית בבית נוגע וגג בגג. יכול אדם לעבור מסוף ירושלים ועד סופה דרך גגות בתיה… מחוברת היא ירושלים על ידי בתיה ומחולקת על ידי יושביה'. מתצפית הגגות ניתן לראות את הרובעים השונים – המוסלמי עם הכיפות המעוגלות, הרובע הנוצרי עם גגות הרעפים ומגדלי הפעמונים ואת הרובע היהודי עם הבתים החדשים. את הרובע הארמיני, הקטן ביותר, קשה לזהות. כיפת הסלע ורכס הר הזיתים נראים היטב גם כן.

סיור בכנסת

הכנסת ירושלים

לרבים בעולם המילה ישראל מעלה קונוטציות של אתרים קדושים ומלחמות, אבל מדינת ישראל היא הרבה מעבר לכך. למרות המתחים הרבים בתוך החברה הישראלית, למרות המלחמות ולמרות שרוב הישראלים היגרו ממדינות מזרח אירופה ומדינות ערביות החסרות מסורת דמוקרטית, בישראל קמה דמוקרטיה מרשימה. הכנסת היא בית המחוקקים של מדינת ישראל. מקור המילה כנסת היא ב'כנסת הגדולה' שהיה מוסד בו היו חברים 120 חכמי ישראל בימי בית שני ולכן כיום יש 120 חברי כנסת. שיטת הממשל היא דמוקרטיה פרלמנטרית (כמו במרבית מדינות אירופה) ובבחירות אזרחי ישראל מצביעים למפלגות. בבחירות האחרונת, במרץ 2015, נכנסו לכנסת עשר מפלגות שונות כאשר הגדולה שבהן היא הליכוד ובראשה בנימין נתניהו.
בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל משכן הכנסת נדד בין מספר מקומות שונים עד שעבר למיקומו הנוכחי בשנת 1966. בכנסת יש מגוון סיורים בשפות שונות ללא עלות. הסיורים עוסקים בדמוקרטיה הישראלית ובעבודתה של כנסת ישראל.

הכותל

הכותל ירושלים

לא רק שהכותל הוא אתר בחינם הוא גם פתוח 24 שעות ביממה! למעשה, מכיוון שהכותל פתוח תמיד אני ממליץ להגיע מוקדם בבוקר או בערב כשאין הרבה תיירים אלא רק מתפללים. למרות שהר הבית הוא האיזור הקדוש ביותר ליהודים, בגלל נוכחות מוסלמית על ההר ומשום שליהודים אסור להתפלל שם, במאות שנים האחרונות הכותל הוא המקום שאליו מגיעים יהודים להתפלל, לערוך בר מצווה וטקסים ממלכתיים. מכיוון שהכותל משמש למעשה כבית כנסת פתוח, יש הפרדה בין גברים לנשים. בצד של הגברים אפשר להיכנס מתחת למבנים ולראות חלקים נוספים מהכותל. מי שרוצה לראות חלקים נוספים מהכותל, ולמעשה את החלקים המרשימים ביותר שלו, יכול לעשות זאת בסיור (בתשלום) במנהרות הכותל. למידע נוסף על ההיסטוריה של הכותל.

כנסיית הקבר

כנסיית הקבר ירושלים

הכניסה לרובן המכריע של הכנסיות בישראל היא ללא עלות וכך גם בכנסיית הקבר. קדושת הכנסייה נובעת מכך שעל פי המסורת הנוצרית במקום נצלב, נקבר וקם לתחייה ישו. מעבר לחשיבותו הדתית של המקום, כנסיית הקבר היא מוזיאון חי לתולדות ירושלים, הנצרות והעדות הנוצריות הרבות. הכנסייה המקורית נבנתה במאה הרביעית, נהרסה ונבנתה מחדש מספר פעמים. המבנה בנוי טלאי על טלאי וכל חלק בכנסיה נבנה בתקופה אחרת תחת שליטים שונים ותחת קבוצות נוצריות שונות. זאת הכנסייה היחידה בעולם המחולקת בין שש עדות נוצריות שונות! למידע נוסף על כנסיית הקבר.

הר הבית

הר הבית ירושלים

הכותל, למי שלא מגיע עם הדרכה, הוא רק קיר, וגם כנסיית הקבר היא לא אתר מרשים. ליד כיפת הסלע אי אפשר להישאר אדישים. כיפת הסלע הוא ככל הנראה המבנה היפה ביותר בעיר העתיקה. זהו אחד המבנים המוסלמים העתיקים בעולם שנשמר ללא שינויים משמעותיים. רבים טועים לחשוב שכיפת הסלע היא מסגד אבל למעשה זהו מבנה הנצחה. היהודים מאמינים שאלוהים ברא את העולם מהסלע שנמצא מתחת לכיפה ושאברהם כמעט עקד את יצחק על הסלע. המוסלמים מאמינים שמהסלע עלה מוחמד השמיימה. הכניסה לכיפת הסלע אסורה ללא מוסלמים אבל העלייה להר הבית מותרת בשעות מסויימות מנקודת הביקורת ליד הכותל.

סיור של סנדימנס בעיר העתיקה בירושלים

פרי טור ירושלים

התלבטתי אם להכניס את סיורי סנדימנס לרשימה מכיוון ששם הסיור הוא Free tour ובאמת אפשר לבאו ולא לשלם אבל למעשה המדריך לא מקבל תשלום ומרוויח רק מהטיפים. לא רק שהמדריך לא מקבל כסף מהחברה על הסיור, הוא צריך לשלם לחברה מעל לעשרה שקלים לכל אדם בקבוצה. אם היו עשרים משתתפים בסיור המדריך צריך לשלם לחברה כ 250-300 ש"ח. החברה יודעת את מספר המשתתפים כי כל אחד שמגיע מקבל כרטיס עם מספר סידורי ולפעמים גם עושים תצלום קבוצתי. מצד שני, בגלל שהמדריכים עובדים על טיפים, הם מעולים. הסיורים טובים מאוד ובשעתיים וקצת בהליכה רגלית בעיר העתיקה מקנים הבנה בסיסית של ירושלים. אם החברה הייתה משנה את שם הסיור ל'טיול מבוסס על טיפים' הייתי ממליץ עליהם בלב שלם. אם אתם מצטרפים לסיור שלהם תנו טיפ נדיב – מעל ל-30 ש"ח לאדם. למידע נוסף על הסיורים.

אתרי הר ציון – קבר דוד המלך, חדר הסעודה האחרונה ובתי הקברות שעל ההר

הר ציון ירושלים

לכל מדריך יש מקום שהוא אוהב להדריך בו במיוחד. בעבורי אלה האתרים על הר ציון. הר ציון נמצא מחוץ לחומות העיר העתיקה אבל היסטורית ההר שייך לעיר העתיקה ובמובנים מסויימים ההר מהווה תמצית שלה. ישנם אתרים רבים על הר ציון אבל המרכזי שבהם הוא מבנה שבקומת הקרקע ישנו חדר ובו על פי המסורת נמצא קברו של דוד המלך. בקומה מעליו ישנו חדר בו על פי המסורת הנוצרית התקיימה הסעודה האחרונה ובה נפגשו השליחים לאחר עלייתו של ישו השממימה ולמעשרה האירוע הראשון בנצרות ללא ישו. במשך שנים רבות יהודים ונוצרים רבו על המתחם עד שבשנת 1452 המוסלמים ששלטו בארץ אמרו שלמעשה דוד המלך חשוב גם להם והפקיעו את המקום מידי היהודים והנוצרים. עד המאה ה-20 נאסרה כניסתם של יהודים ונוצרים למתחם. גם היום אתרי הר ציון עומדים במוקד סכסוך בין נוצרים ליהודים. על הר ציון ישנם בתי קברות של עדות נוצריות ויהודיות רבות בהם קבורים כמה מהחוקרים והבונים הגדולים ביותר שידעה ירושלים במאה ה-20, אבל כנראה שהקבר הידוע ביותר הוא של אוסקר שינדלר שהציל יהודים במלחמת העולם השנייה. קברו נמצא בבית הקברות הקתולי. על הר ציון אתרים רבים נוספים. רובם ללא תשלום.

ביקור בהר הרצל

הר הרצל ירושלים

ראשיתו של הר הרצל הוא בהבאת ארון קבורתו של בנימין זאב הרצל, אבי הציונות המדינית. הרצל נקבר בוינה ב-1904 וביקש שארונו יועלה למדינת ישראל לאחר שתקום. ארונו נטמן ב-1949 בפסגת ההר הנושא את שמו ובחלקות שסביבו נקברו נשיאי ההסתדרות הציונית, ראשי ממשלה ונשיאי ישראל. ברחבת קבר הרצל מתקיים טקס הדלקת המשואות הפותח את חגיגות יום העצמאות. מדרון ההר הוא בית הקברות הצבאי הגדול ביותר בישראל ובין החלקות ישנן אנדרטאות רבות לזכר הנופלים במערכות ישראל ואלה שנהרגו מחוצה לה – במלחמת העולם השנייה, חללי חיל הים ובמבצעים מעבר לים.
בהר הרצל ישנו מוזיאון הרצל המספר אודותיו. המוזיאון בתשלום אך שאר אתרי ההר הם ללא תשלום. שביל חדש מחבר בין הר הרצל ליד ושם.

ביקור ביד ושם

יד ושם ירושלים

יד ושם, יגיד לכם כל ישראלי, הוא מוזיאון שואה. אבל יד ושם הוא למעשה רשות זיכרון שהוקמה בחוק בשנת 1953 והמוזיאון עצמו הוא רק חלק קטן מהקומפלקס. יד ושם מופקד על תיעוד, הנצחה ועיצוב זיכרון השואה. ההבדל בין מוזיאון לרשות זיכרון חורג מהסמנטיקה. זהו המקום בו דורות של ישראלים לומדים על השואה. למרות שלשואה יש חלק מרכזי בהווי הישראלי, השואה התרחשה בעיקר באירופה וביד ושם אין אתרים בישראל הקשורים באופן גיאוגרפי לשואה. אין אתר בישראל בו המדריך יכול לומר 'במקום הזה נאצים רצחו יהודים' אבל אושוויץ נוכחת מאוד בשיח הציבורי. הכניסה למוזיאון ולכל המתחמים מסביב ללא עלות. בסיור בהר הרצל, בית הקברות הצבאי ויד ושם  אפשר להבין במידה רבה את הישראליות – הגיבורים שלה, הסמלים שלה והפחדים שלה.

סיורים במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל

כמורה דרך אני משתדל ללמוד כמה שיותר על ההיסטוריה, גיאוגרפיה, ארכיטקטורה, טבע ותחומי עניין נוספים, אבל לא פחות מחשבה אני מקדיש לאיך להעביר את המידע למטיילים שבאו ממגוון רחב של תחומי עניין. כמטייל אני משתדל לקחת כמה שיותר סיורים ובאתרים רבים אני חושב על הדרך שבה הדברים מוצגים. מוזיאונים, בישראל ובעולם, מאכזבים אותי באופן קבוע. יש בהם עושר היסטורי אדיר, מיגוון מוצגים מדהים, עולמות של ידע ואומנות אבל דרך הצגתם לרוב לקונית ומשעממת. במוזיאון ישראל יש סיורים טובים בחינם שכדאי מאוד לנצל. הכניסה למוזיאון היא בתשלום אבל מכיוון שביקור בישראל לא שלם מבלי ביקור במוזיאון ישראל כדאי לתאם את הביקור עם סיור. כל יום יש מגוון סיורים בחינם במגוון שפות. הסיור המומלץ ביותר לדעתי עוסק במוצג ים החשובים ביותר במוזיאון – היכל הספר. לרשימה הסיורים במוזיאון

hebrewjerusalem blue    hebrew hotels blue   hebrew guest houses blue   hebrew hostels blue   hebrew food blue  trip plan blue hebrew  booklet blue hebrew

עוד טיולים חינמים:
על איזה שטר כתוב 'שלום כיתה א'? – טיול בארנק
מדוע המציאו את הפתיתים? למה הישראלים כמעט ולא אלרגים לבוטנים? – טיול בסופרמרקט

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners