תל אביב

תל אביב הוא שהיא לא ירושלים. למעשה, אין בעולם שתי ערים כל כך קרובות – רק 60 ק"מ מפרידות ביניהן, וכל כך שונות. ירושלים הוקמה על קרקע קשה בהרים לפני אלפי שנים, תל אביב הוקמה לפני מאה שנה על החול לשפת הים, ירושלים היא העיר הענייה בישראל, תל אביב אחת העשירות. בירושלים נמצא המרכז הפוליטי- דתית של מדינת ישראל, בתל אביב המרכז הכלכלי. ירושלים היא לעיתים דתית וקיצונית, תל אביב נבחרה לאחת הערים המובילות של הקהילה ההומו לסבית בעולם. ירושלים היא עיר של עבר, תל אביב היא עיר ההווה. ירושלים נחשבת לעיר הקודש אבל הפלא האמיתי מתרחש בתל אביב – אף אחד לא עובד בה, התל אביבים יושבים בבתי קפה כל היום ומבלים כל הלילה.

  חוף תל אביב

אבל תל אביב היא הרבה יותר מרק אנטי תזה לירושלים. מקימיה לא חשבו על ירושלים או על מזרח אירופה (האזור ממנו רובם הגיעו) אלא על המערב. "וכמו שהעיר ניו יורק מסמנת את השער הראשי לכניסה לאמריקה, כך עלינו לשכלל את עירנו, והיא תהיה בזמן מן הזמנים לניו יורק הארץ-ישראלית". כתב עקיבא ויס, ממייסדי העיר עוד לפני שנבנה בה בית אחד.
תל אביב הוקמה ב-1909 והייתה לעיר העברית הראשונה. עם קום מדינת ישראל ב-1948 כבר הייתה למרכז האזרחי חשוב ומכיוון שירושלים הייתה במצור הקמת מדינת ישראל הוכרזה לבסוף בתל אביב. הבורסה, הבנקים, השגרירויות הזרות, התיאטרון הלאומי, הפילהרמונית ועוד מוסדות תרבות רבים ממוקמים בתל אביב.
שמה של תל אביב מעיד גם כן על משהו חדש. השם הוא למעשה תרגום של ספר בגרמנית מ-1902 בשם אלטניולנד שכתב תיאודור הרצל על המדינה העברית שעתידה לקום. הפירוש המילולי של אלטניולנד הוא ארץ ישנה-חדשה אבל נחום סוקולוב שתרגם את הספר רצה בשם ספרותי יותר ובחר בשם תל – גבעה מלאכותית ועתיקה שנוצרה משנים רבות של התיישבות, ואביב – התחלה של משהו חדש.
החל משנת 1949 שמה המלא של תל אביב הוא תל אביב-יפו. יפו היא אחת מערי הנמל העתיקות ביותר בעולם, שמה מוזכר בתנ"ך מספר פעמים ולאורך ההיסטוריה הארוכה שלה עברו בה דמויות רבות ומגוונות וביניהם  תחותמס השלישי, יונה הנביא, ריצ'רד לב ארי ונפוליאון.
ואם עייפתם מהעיר העתיקה של יפו, משוק הפשפשים, מהסגנון הבין לאומי ומהמוזיאונים, חוף הים תמיד קרוב…

תל אביב – מידע כללי

מספר תושבים:  420,000   גובה ממוצע: 17 מטר     גישה לאינטרנט: בכל בית קפה, מלון ואכסניה כספומט: בכל מקום

אתרים מרכזיים:

יפו –  שוק הפשפשים, כנסיית פטרוס, גלריות בסמטאות, מרכז המבקרים ביפו
דרום תל אביב – מתחם התחנה, המושבה האמריקאית, נווה צדק, מוזיאון נחום גוטמן
תל אביב – חופים, שרונה, כיכר רבין, מוזיאון תל אביב לאומנות, מוזיאון ארץ ישראל.

תחבורה בתל אביב:

בתוך העיר:
הליכה: תמיד הדרך הטובה ביותר לחוות ולהבין עיר היא דרך הרגליים.
אופניים: השכרת אופניים יומית דרך תל אופן היא גם כן אופציה טובה לטייל בעיר. שימו לב שרמת התחזוקה של האופניים לא גבוהה ורבים מהאופניים לא תקינים. לפרטים נוספים – תל אופן
רכב: אתם מגיעים לעיר כדי לבלות ולהנות, לא לסבול. עדיף לוותר על הרכב.

מחוץ לעיר:
ל\מירושלים:
קו 405 יוצא כל עשר דקות מהתחנה המרכזית בת"א לתחנה המרכזית בירושלים. התחנה המרכזית היא בדרום תל אביב באזור שפחות נעים להסתובב בו בלילות.
קו 480 יוצא ממרכז העיר, מרכבת מרכז (ידוע גם בשם סבידור, ארלוזורוב, מסוף 2000) כל עשר דקות ומגיע לתחנה המרכזית בירושלים. בשישי בערב ושבת עד השקיעה יש רק מוניות שירות לירושלים מחוץ לתחנה מרכזית, המונית יוצאת כאשר היא מתמלא מחיר: 40. זמן נסיעה: כשעה.

ל\מחיפה:
רכבת היא הפיתרון הנוח ביותר. יש מספר תחנות בתל אביב ומספר תחנות בחיפה.

ל\משדה התעופה:
רכבות נוסעות באופן קבוע מתל אביב לשדה התעופה בן גוריון.

ל\מאילת:
אוטובוס נוסעים באופן קבוע בקו. בקיץ עדיף להזמין כרטיסים מראש באתר אגד.

תל אביב:
כנסיית פטרוס – המקום בו הנצרות החלה להתפצל מהיהדות
תא המעצר בו הוחזק אייכמן
נמל יפו – השער לארץ הקודש
באוהאוס- סגנון אדריכלי שהגדיר את העיר
כיכר רבין – כיכר העיר
שרונה – ממושבה גרמנית למרכז קניות
המושבה האמריקאית – מארק טווין פינת ג'ון סטיינבק

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *