תכנון טיול במדבר יהודה

רוב המטיילים במדבר יהודה מגיעים מירושלים. אפשר בהחלט לצאת מירושלים ליום טיול ארוך במדבר יהודה הכולל ביקור במצדה, עין גדי וים המלח וחזרה לירושלים אבל למי שיכול, אני ממליץ ללון לפחות לילה אחד במדבר יהודה. אני אוהב את המדבר ומנסיון שלי גם לקבוצות וגם למטיילים בודדים המדבר משרה אווירה רגועה. אין את הלחץ של העיר. למי שמטייל בחורף ההמלצה הזאת תקפה שבעתיים. שמש חמימה בינואר עושה רק טוב למי שמגיע מארצות הקור.

אני ממליץ לנסוע ברכב בין האתרים אך למי שאין רכב זמין יש אפשרות לקחת אוטובוס שיוצא מהתחנה המרכזית ירושלים כל שעה ועובר בין האתרים המרכזיים. למי שבכל זאת רוצה להספיק לבקר באתרים המרכזים במדבר יהודה ולחזור לירושלים הדבר כמובן אפשרי ויש הרבה חברות שמציאות את הסיור הזה, חלקן גם אוספות מבתי המלון. אני ממליץ על הסיורים של אברהם הוסטל. הם גם הזולים ביותר. הם לא מספקים הדרכה אבל אפשר לקנות את החוברת שלי שתשמש כמדריך למצדה, עין גדי וים המלח.

מצדה

הנסיעה מירושלים למצדה אורכת כשעה וחצי. שימו לב: ישנן שתי דרכים למצדה, דרך ים המלח או דרך ערד, המגיעות משני כיוונים שונים והכבישים אינם נפגשים במצדה! מרכז המבקרים, הרכבל והמוזיאון הם בכניסה המזרחית, דרך ים המלח. יש רבים המגיעים למצדה לפני הזריחה כדי לטפס את שביל הנחש (בערך 40 דקות) ולראות את הזריחה ממצדה. הביקור במצדה אורך מינימום שעתיים והרוב בוחרים להתחיל את היום במצדה מפני שבשעות הצהריים חם מאוד והאתר חשוף לשמש פרט למספר סככות.
חוברת מדבר יהודה שלי כוללת גם מסלול המקיף את מצדה למי שמעוניין לראות את מצדה מזווית שרובם המכריע של המטיילים לא זוכים לראות. המסלול אורך כשלוש שעות ואם משלבים בו ביקור באתר אפשר להיות כחמש שעות באתר.
למעוניינים לעלות למצדה כדי לראות את הזריחה אני ממליץ לישון באכסנייה למרגלות ההר או באוהל בסמוך לאכסנייה.
למידע נוסף על מצדה.

מצדה

עין גדי

עין גדי ממוקמת כ-15 דקות נסיעה צפונית למצדה (קרובה יותר לירושלים) הביקור בעין גדי אורך בין שעה ליום שלם תלוי בלו"ז וביכולות של הקבוצה. שימו לב שלטיולים הארוכים חייבים לצאת לפני 8-9 בבוקר! למעוניינים באחד המסלולים הארוכים אני ממליץ ללון בבית ספר שדה עין גדי.
למידע נוסף על עין גדי.

יעל בעין גדי

ים המלח

רוב הטיולים המאורגנים למדבר יהודה שומרים את הביקור בים המלח עצמו לסוף היום ובצדק. אחרי טבילה במים אף מטייל לא רוצה לעלות למצדה. בניגוד לחופי הים התיכון בהם אפשר לרבוץ במשך שעות, בים המלח השהות קצרה יותר. למרות שחווית הציפה כיפית ומיוחדת, המים שמנוניים ולעיתים שורפים בפצעים. בחודשי הקיץ חם מאוד מחוץ למים.
למידע נוסף על ים המלח.

קומראן

קומראן הוא אחד האתרים הארכיאולוגים החשובים בעולם בו נמצאו מגילות ים המלח. המגילות עצמן מוצגות במוזיאון ישראל בירושלים והשרידים יחסית דלים. קומראן הוא מקום שכדאי להגיע אליו עם מדריך או לקרוא היטב על המקום. רק כך אפשר להבין את חשיבותו העצומה. ביקור של שעה – שעה וחצי יספיקו.
למידע נוסף על קומראן.

קומראן

קאסר אל יהוד

במשך שנים הכניסה לאתר הייתה אפשרית רק בתיאום מראש עם הצבא משום שהאתר ממוקם על הגבול עם ירדן. כיום הכניסה חופשית. למקום מגיעות בעיקר קבוצות של נוצרים אורתודוכסים בכדי לטבול. במקום קיוסק קטן.

קאסר-אל-יהוד

 עוד באותו הנושא:
מדבר יהודה – המדבר של העיר הקדושה
מצדה – הורדוס והמורדים
ים המלח – המקום הנמוך ביותר בעולם

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners