בניית מסילת רכבת ירושלים תל אביב Tel Aviv Jerusalem rail

תחבורה בישראל

כשחושבים על טיול בישראל, או בכל מקום אחר, חושבים בעיקר על ביקור באתרים, מפגש עם אנשים, אוכל מיוחד ולינה. כמעט ולא מקדישים מחשבה ללוגיסטיקה – ובעיקר לתחבורה. המטיילים כמעט ולא שמים לב אבל חלק לא קטן מהיום עובר בדרכים. ביום שבו נוסעים מירושלים למצדה וחזרה לדוגמא, מבלים יותר משלוש שעות על הכבישים. את המרחקים לא ניתן לקצר אבל תכנון נכון והבנת האפשרויות יעזרו לכם להפיק את המיטב מהתקציב והזמן העומדים לרשותכם.
אחד הדברים החשובים שצריך לקחת בחשבון הוא שבישראל אין כמעט תחבורה ציבורית החל מיום שישי אחר הצהריים (כשעתיים לפני שקיעה) עד שבת בלילה (כשעתיים אחרי שקיעה). אפשר לנסוע במוניות אבל התעריף בשבת גבוה יותר.

השכרת רכב

השכרת רכב היא האופציה הנוחה ביותר להתנייד בין הערים למקומות וישובים בנגב ובגליל. בתוך הערים הגדולות – בעיקר בירושלים ותל אביב מומלץ שלא להיכנס עם רכב מכיוון שיש הרבה פקקים, כבישים חד סטריים וקשה מאוד למצוא חנייה. אני ממליץ למטיילים שמגיעים לישראל קודם להגיע לירושלים או לתל אביב, לנוח מהטיסה, להבין את העיר ולהתאקלם בה ורק אז להשכיר רכב. בגליל, בגולן ובנגב יהיה לכם הרבה יותר קל להתנייד עם רכב מאשר בתחבורה ציבורית. אפשר גם כמובן להשכיר רכב כבר בשדה התעופה ומיד לצאת לדרך – השילוט בכבישים הוא גם באנגלית. ברוב החברות השכרת הרכב מותרת מגיל 24 בלבד. רישיון נהיגה תקף יספיק, אין צורך ברישיון בינלאומי. השכרת רכב מראש, דרך האינטרנט או הטלפון תהיה הרבה יותר זולה מאשר אם תכנסו לסוכנות ותזמינו במקום.

תחבורה ציבורית:

רכבות

רכבות הן דרך מצוינת להתנייד בין שדה התעופה לתל אביב, חיפה, עכו, באר שבע ותחנות נוספות לאורך החוף. שימו לב שעוד אין קו רכבת מהיר לירושלים. אתר רכבת ישראל – www.israelrail.co.il

אוטובוסים

התחבורה הציבורית הנפוצה ביותר היא אוטובוסים. בעבר היו רק שתי חברות אוטובוסים – דן באזור תל אביב ואגד בכל הארץ. כיום יש מספר חברות – אתר המרכז את לוחות הזמנים של כל החברות הוא www.bus.co.il או אפלקציית Moovit. חוץ מאשר בקווים הנוסעים לאילת, בקיץ אין צורך להזמין כרטיס מראש.

מוניות שירות

מוניות שירות הן מוניות משותפת לכעשרה נוסעים. לרוב הן נוסעת בקווי האוטובוסים וזולים מהם במקצת. מוניות שרות פועלות בתל אביב וחיפה וערים נוספות, הן פועלות גם בשבתות ובין הערים  הגדולות.

sherut-taxi-Israel

תחבורה ציבורית בשבת

מכיוון שרוב התחבורה מושבתת בשבתות אני ממליץ לתכנן את השהות בסופי שבוע בערים הגדולות. מה גם שבימי השבוע אתרי הטבע ריקים יותר ובסופי שבוע יש יותר פעילויות בערים. אם אתם חייבים להגיע ממקום למקום אפשר כמובן לקחת מונית אבל המוניות יקרות יותר. בין הערים הגדולות יש מוניות שירות. מתל אביב יוצאות מוניות שירות מחוץ לתחנה המרכזית החדשה. בירושלים מרחוב הרב קוק (בין יפו לנביאים) ובחיפה מרחוב החלוץ (חיפה התחתית, שכונת הדר.

לקבוצת פייסבוק בנושא תחבורה ציבורית בשבת.

נהיגה בישראל

  •  בישראל ההגה בצד שמאל של המכונית ונוהגים בצד ימין (כמו בארה"ב ואירופה הקונטיננטאלית).
  • המהירות הבין עירונית המותרת היא לרוב 90 או 100 קמ"ש ובעיר 50 קמ"ש.
  • מרוב המדינות יספיק רישיון נהיגה תקף ואין צורך ברישיון נהיגה בין לאומי.
  • מנובמבר עד אפריל חוברה להדליק אורות בדרכים בין עירוניות, גם ביום וגם במזג אוויר שמשי!
  • תנועה ערה ופקקים בכבישים מורגשים בכניסה לירושלים ותל אביב בבוקר וביציאה בערב. שיא העומס הוא בתחילת שבוע – ביום ראשון בבקר משעה שבע עד שעה עשר  ויום חמישי אחר הצהריים משעה שלוש עד שעה שמונה. בשישי ושבת הכבישים לרוב פנויים. בשבתות יפות שבהן הישראלים מטיילים יורגש עומס סביב האתרים עצמם ובשבת בערב בדרך חזרה לאזור תל אביב.
  • כאשר המדרכה מסומנת באדום לבן החניה אסורה. בכחול לבן מותר לחנות אבל צריך לשלם. הדרך הנוחה ביותר היא דרך אפליקציה פנגו (האפליקציה חינמית).
  • parking-in-Israel

הכבישים צפון-דרום יהיו מספרים זוגיים – 2,4,6,40,90 וכו'

לכבישים מזרח מערב יהיו מספרים אי-זוגיים – 1,5, 65,75 וכו'

יש שלושה כבישי אגרה בישראל:

  • כביש 6: אין תחנות תשלום ואם אתם נוסעים ברכב שכור תשלמו מעל לחמישים ש"ח עמלה! שימו לב לכך. ניתן לנסוע בכביש 2 ו-4 במקום.
  • מנהרות הכרמל: יש עמדות תשלום בכניסה למנהרות
  • בכביש 1, כביש ירושלים תל אביב, החל מאמצע הכביש ועד תל אביב יש נתיב מהר אחד בתשלום.

האפליקציה החינמת WAYZ היא הפופולארית ביותר בישראל ובצדק, יודעת איפה עמוס ומציעה את הדרך המהירה ביותר. טובה יותר מכל תוכנות הגי.פי. אס. אפשר להוריד את הנסיעה בכבישי אגרה

הרבה ישראלים לא מאותתים שהם עוברים נתיב ועוקפים מימין למרות שזה לא ממש חוקי. אז שימו לב!

כמו בחייהם כך גם על הכביש, הישראלים חסרי סבלנות, ונוטים לצפור גם אם הם לא ממש חייבים.

סעו בזהירות

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
7 עקרונות לתכנון טיול בישראל
3 ימים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners