שירי מלחמות ישראל

מאז הקמתה, ועוד קודם לכן, מדינת ישראל נאלצה להילחם בכדי להתקיים. מלחמות הן חלק מההוויה הישראלית וליוו אותה מראשיתה. רק טבעי אם כן, ששירים רבים נכתבו על המלחמות.

Israeli-war-songs

שירי מלחמת העצמאות

הקמת מדינת ישראל ב-1948הייתה לא פחות מרגע מכונן בהיסטוריה הארוכה מאוד של העם היהודי. כאשר מוסיפים לכך שאחוז אחד מכלל האוכלוסיה, 6,000 איש נפלו במלחמה הזו, לא מפליא ששירים רבים נכתבו על המלחמה. שתי הזמרות המובילות באותה תקופה היו שושנה דמארי ויפה ירקוני. הלהקה הידועה ביותר הייתה הצ'יזבטרון, שהייתה, למעשה, הלהקה הצבאית הראשונה. הלהקות הצבאיות עוד ילוו את הזמר הישראלי שנים רבות. למרות המחיר הנורא שגבתה המלחמה מפתיע לראות שהשירים אינם שירי נקם או שנאה, כמו השירים שהושרו על ידי הצבאות במלחמת העולם השנייה, אלא דווקא שירי תקווה וצפייה לימים ללא המלחמה. בין השירים הידועים היו – האמיני יום יבוא, היו זמנים, הקרב האחרון והן אפשר. שירים נוספים שהפכו לנכסי צאן וברזל הם 'באב אל ואד', שמו הערבי של שער הגיא, שנכתב על המבצעים הרבים בהם ניסו לפרוץ את הדרך לירושלים ו'שיר הרעות' שהפך להיות מזוהה עם יצחק רבין.


הקרב האחרון בביצוע שושנה דמארי.

שירי מבצע סיני

בניגוד למלחמת העצמאות, מלחמת ששת הימים ויום כיפור, שזכו לאין ספור איזכורים בתרבות הישראלית, מבצע סיני ב-1956, כמעט ונשכח. למרות שישראל החזירה את סיני למצרים חודשים ספורים לאחר המבצע, חשיבותו בכך שזו הייתה טבילת האש הראשונה לצה"ל והמבצע הקצר פתח את ירח הדבש ביחסים בין ישראל לצרפת שנמשכו עד מלחמת ששת הימים. שיר אחד בכל זאת התפרסם מהליחימה– 'מול הר סיני', שהוקלט במהלך הקרבות. השיר הושר לראשונה על ידי להקת הנח"ל אבל הביצוע של שושנה דמארי ידוע יותר.

שירי מלחמת ששת הימים

מלחמת ששת הימים בשנת 1967 היא אחד המאורעות החשובים ביותר בהיסטוריה האינטנסיבית של מדינת ישראל. המלחמה שינתה לא רק את גבולות ישראל אלא גם את הישראלים. השיר החשוב ביותר של מלחמת ששת הימים הוא כמובן 'ירושלים של זהב' שכתבה נעמי שמר. זהו גם שמו של התקליט עם שירי מלחמת ששת הימים, שהיה התקליט הנמכר ביותר בישראל. חלק מהשירים נכתבו עוד לפני המלחמה. ב-15 למאי המצרים חסמו את מיצרי טיראן לשייט של אוניות ישראליות, סלקו את אנשי האו"ם מסיני והחלו להזרים כוחות צבאיים לכיוון גבול ישראל. ארה"ב שהתחייבה לאחר מבצע סיני לשמור את נתיבי המים פתוחים, חזרה בה מהתחייבותה. הכל ידעו שמלחמה בפתח והיה זה רק עניין של זמן עד שתפרוץ. שלושת השבועות המתוחים שלפי מלחמת ששת הימים קיבלו את השם תקופת ההמתנה. השיר הידוע ביותר מאותה תקופה הוא 'נאצר מחכה לרבין' שניסה לעלות את המוראל. נאצר היה נשיא מצרים ורבין היה רמטכ"ל צה"ל.

מלחמת ששת הימים הסתיימה בניצחון ישראלי מזהיר. למעשה זהו הניצחון הגדול ביותר בעידן שלאחר מלחמת העולם השנייה.ישראל הצליחה להשמיד את חיילות האוויר של המדינות הערביות על הקרקע וכוחות הקרקע כבשו את סיני, הגולן והגדה המערבית. שירים רבים נכתבו על המקומות ששוחררו וביניהם הכותל (הכותל – שלווה ברטי), עמק דותן (עמק דותן – להקת פיקוד צפון), שארם א-שייח (שארם א שייח – רן אלירן) והחרמון (מלכות החרמון – להקת פיקוד צפון). שיר נוסף, ביתי את בוכה או צוחקת, נכתב על קיבוץ גדות שסבל לאורך השנים מהפצצות של הסורים מרמת הגולן. השיר גשר אלנבי (הידוע גם בשם גשר ביילי) הוא דווקא שיר אזרחי המתאר את שגרת החיים במעבר בין ישראל וירדן.

שירי מלחמת ההתשה

מלחמת ההתשה זכתה למעט מאוד שירים. שטחים לא נכבשו, הסטטוס קו לא השתנה ולמעשה היא לא נחשבה בזמנו למלחמה. מלחמת ההתשה הוכרה כמלחמה רק בשנת 2003. למלחמה זו, שהתרחשה בין מרץ 1969 לאוגוסט 1970, היו שתי חזיתות, תעלת סואץ מול המצרים ובקעת הירדן מול ירדן והפלסטינים. השיר היחיד שנכתב ישירות על המלחמה הוא שירו של ירון לונדון 'מרדף'. בו הוא מתאר את ארץ המרדפים. איזור בבקעת הירדן בו חוליות של מחבלים פלסטינים הסתננו לישראל במטרה לפגוע באזרחים וצה"ל רדף אחריהם.

שירי מלחמת יום כיפור

מלחמת יום כיפור החלה ביום כיפור, 6 באוקטובר 1973, ונמשכה 19 יום. למרות שהמלחמה הסתיימה בניצחון ישראלי. המלחמה תפסה את ישראל לא מוכנה ואלפי חיילים ישראלים נהרגו בגלל שאננות של הדרג הבכיר הצבאי והמדיני שלא ציפה למלחמה. מבין שירי המלחמה התפרסמו שירו של יהורם גאון 'המלחמה האחרונה', 'על שלושה פשעי דמשק' ו'מוכרחים להמשיך לנגן' ששמו לקוח מתוך נאום שנשא מפקד חיל האוויר בני פלד בטקס חזרתם של שבויי חיל האוויר מסוירה ב-1974. חלק ממילות השיר אף חקוקות על מצבתו של בני פלד. שיר נוסף של להקת חיל האוויר שהפך למזוהה מאוד עם המלחמה הוא 'היה לי חבר היה לי אח' בביצוע של הסולינית נתנאלה.למרות שהשיר אינו מזכיר במפורש את המלחמה הוא עוסק ברעות המתגלה בקרב.


את המניגנה הזו אי אפשר להפסיק.

גם נעמי שמר, המשוררת הלאומית, כתבה והלחינה שיר שיהפוך למזוהה מאוד עם המלחמה – לו יהי. במקור המנגינה אמורה הייתה להיות המנגינה של השיר Let it be של הביטלס אבל בעלה אמר לה שחבל ששיר כל כך יפה יתנגן במנגינה זרה והיא כתבה לו מנגינה יחודית. מלבד לשירי השכול היו גם שירים שנכתבו כדי להעלות את המורל כמו השיר 'אין לך מה לדאוג' שנכתב בהשראת גלויה שקבלה תלמה אליגון-רוז מאחיה החייל במהלך המלחמה. הוא ביקש שתשלח לו תחתונים, גופיות ונייר טואלט. מכיוון שהייתה ביקורת על כך שזה לא יאה להשתמש במילים נייר טואלט ברדיו, המילה הושמטה מהשיר. בשיר החייל מבקש שלא לשלוח לו עוגה. בכל מלחמות ישראל המשפחות של הלוחמים וחברות מסחריות שולחים כמויות אדירות של אוכל לחזית.

שירי מלחמת לבנון

מלחמת לבנון החלה בשנת 1982 ונמשכה עד שנת 2000. המלחמה הייתה במובנים מסויימים מלחמת וייטנאם של ישראל, אלא שבניגוד למלחמת וייטנאם והשפעתה על התרבות האמריקאית, המלחמה לא הולידה שירי מחאה רבים. במובנים מסויימים זוהי אולי המחאה עצמה. מאז מלחמת לבנון ועד היום, למרות שהיו שתי אינטיפדות, מלחמת המפרץ ומלחמת לבנון השנייה, כמעט ואין יותר שירים לאומיים. גם הדור שכתב, הלחין ושר את שירי המלחמות כבר איננו ברובו. את מקומם תפסו זמרים שגדלו בחברה אינדווידואליסטית ואת צעדיהם הראשונים עשו בטלוויזיה המסחרית ותחנות הרדיו האזוריות. השיר הידוע ביותר של מלחמת לבנון 'שתי אצבעות מצידון' נכתב לסרט הנושא את אותו השם, המספר על חייל שלא מבין מה הוא עושה ורק רוצה לחזור הביתה.

עוד באותו הנושא:
עשרה שירים המספרים את ההיסטוריה של ישראל
זמרים ישראלים שהצליחו גם מחוץ לישראל

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners