צלבים וסמלים נוצריים בירושלים

בישראל, ובעיקר בירושלים, יש יותר כנסיות ומוסדות של עדות נוצריות מאשר בכל מקום אחר בעולם. מעטים הם אלה היודעים את הסיפור מאחורי כל עדה וכל כנסייה ולא פעם תתקלו בכנסייה שלא תמצאו עליה מידע. המדריך שלפניכם יעזור לכם לדעת, לפי הדגל המתנוסס בראש המבנה או הסמל בחזית הבניין, לאיזו עדה המתחם שייך.

crosses-in-Jerusalem-he

סמלים המשמשים בעיקר קתולים

בשנת 1054 התרחש הפיצול בכנסיה (ידוע גם כסכיזמה הגדולה) והנוצרים נחלקו לשניים – הקתולים במערב אירופה והאורתודוכסים במזרח אירופה. הפיצול היה על רקע פוליטי, תיאולוגי, לשוני וגיאוגרפי. כיום היחסים בין הכנסיות טובים יותר מבעבר, אבל עדיין לכל זרם יש את הכנסיות שלו והדרך בה הוא מתפלל. מקורה של המילה קתולי הוא מהמילה היוונית ל'כללי' וכיום יש לכנסיה מעל למיליארד מאמינים. בראש ההיררכיה הקתולית עומד האפיפיור.

צלב ירושלים (או צלב בית לחם, צלב הצלבנים)

צלב ירושלים הוא צלב שארבע זרועותיו שוות ובארבע הפינות ישנם צלבים קטנים. הראשון שעשה בו שימוש הוא גוטפריד מבויון, המלך הראשון של ממלכת ירושלים הצלבנית, והוא התקבע כסמל הממלכה עד סופה ב-1291. הצלבנים היו קתולים וצלב ירושלים שימש אותם. כיום צלב ירושלים הפך לסמל של עולי הרגל הנוצריים והוא נמכר כתכשיט בחנויות מזכרות רבות.

צלב ירושלים

משמרות ארץ הקודש (קוסטודיה טרה סנטה)

משמרות ארץ הקודש שייכים למסדר הפרנסיסקני (קתולים) והם מופקדים על שמירת כל המקומות הקדושים לקתולים במזרח התיכון.

בחלק העליון נראה כתר המסמל את אלוהים האב ומלכות השמיים, מתחתיו יונה המסמלת את רוח הקודש. שתי הזרועות הן של ישו – הזרוע החשופה ופרנסיסקוס – זו עם השרוול. בשתי כפות הידיים יש חתך קטן המיצג את המסמר בידו של ישו ואת פצע הסטיגמטה- פצעים במקום בו היו המסמרים בגופו של ישו. על פי המסורת פרנציסקוס היא הראשון שסמני הסטיגמטה הופיעו על גופו. מתחת צלב ירושלים. הכתובת 'Mons sion jerusalem' מתייחסת לאחד המרכזים של הפרנציסקנים בירושלים – הר ציון. שני ענפים עוטפים את חלקו התחתון של הסמל. אחד מהם הוא ענף עץ הזית המסמל את משחיותו של ישו וענף השני הוא של עץ הדקל. לדקל אזכורים חיוביים רבים בברית החדשה, בין היתר מקבלים את ישו עם דקלים כשהוא עולה לירושלים לפני הפסחא.

סמלים נוצריים בירושלים - הפרנציסקנים

דגל האפיפיור

חציו לבן וחציו צהוב. הדגל נמצא על מבנים של מדינות ומוסדות קתולים. הדגל מלווה את הכנסייה הקתולית מאות שנים ובשנת 1929, עם הקמת קריית הוותיקן, התקבל כדגל רשמי. לעיתים על חלקו הלבן צמד מפתחות. אלה הם מפתחות גן עדן וזהו סמלו של האפיפיור. שני המפתחות מסמלים את המפתחות לשערי גן עדן שישו נתן לשליח פטרוס בבניאס והוא נחשב אצל הקתולים לאפיפיור הראשון.

דגל-האפיפיור

אלפה ואומגה

באלפבית היווני אלפא היא האות הראשונה ואומגה היא האות האחרונה. ישו אומר "אני האלף ואני התו ראש וסוף" (חזון יוחנן 8,1). הסמל עתיק ולכן נפוץ מאוד ומשמש עדות נוצריות רבות.

אלפא ואומגה

כי רו

הסמל מורכב משתי האותיות הראשונות במילה כריסטוס (משיח) ביוונית. שם נוסף הוא צלב קונסטנטינוס, שהיה קיסר האימפריה הרומית בשנים 312-337. על פי המסורת, לפני קרב על הגשר מילוויאני קונסטנטין ראה בחלומו את הסמל 'כי רו' ונאמר לו שבסימן זה הוא ינצח. קונסטנטינוס פקד על חייליו לסמן על המגינים שלו את הסמל ולאחר הניצחון בקרב הפך ה'כי רו 'לסמל האימפריה הרומית. קונסטנטינוס פעל רבות להפיכתה של הנצרות לדת רשמית. סמל ה'כי רו' בשימוש של כל זרמי הנצרות אך ניתן לראותו בעיקר על מבנים של הכנסייה הקתולית. פעמים רבות ה'כי רו' והאלפה ואומגה מוצגים משולבים זה בזה.

כי-רוו

סמלים המשמשים בעיקר אורתודוכסים

משמעות המילה אורתודוכס ביוונית היא 'הדרך הנכונה' משום שהם רואים עצמם קרובים יותר למסורות של ישו והשליחים. ישנם כשלוש מאות מאמינים המחולקים לעשרים ושתיים כנסיות. החלוקה היא לפי מדינות – הכנסייה היוונית-אורתודוכסית, הכנסייה הבלארוסית-אורתודוכסית וכו'. בראש כל כנסייה עומד פטריארך. בניגוד לקתולים אין פטריארך העומד בראש הכנסייה כולה אך הפטריארך של קונסטנטינופל נחשב לראשון בן שווים.

טאפוס

הסמל של היוונים אורתודוכסים נקרא טאפוס ומורכב מהאותיות 'טאו'  (T) ו'פי' (φ), שתי אותיות במילה קבר ביוונית כאשר הכוונה היא לקברו של ישו בכנסיית הקבר. הסמל נפוץ מאוד משום שלכנסייה היוונית אורתודוכסית נכסים רבים בישראל.

טאפוס

דגל היוונים אורתודוכסים

במרכז הצלב האדום על רקע לבן משולב הטאפוס. את הדגל הזה תוכלו לראות גם בראש כנסיית הקבר. פעמים רבות לצד הדגל יתנוסס גם דגל יוון. עד לפני כמאה חמישים שנה שפת התפילה הייתה יוונית ובראש ארבע הפטרארכיות עמד איש דת יווני אבל בשנים האחרונות שפת התפילה בכנסיות רבות בישראל ובמזרח התיכון הופכות להיות ערבית.

דגל הפטריאכריה

צלב הכנסייה הרוסית

בניגוד לכנסיה הקתולית שבה האפיפיור הוא הסמכות העליונה, הכנסיה האורתודוכסית מחולקת לכנסיות לאומיות, אחת מהן היא הכנסייה הרוסית פרובוסלבית. משמעות המילה פרובוסלבית היא אורתודוכסית ברוסית עתיקה. בסוף ימיה של האמפריה העותמנית בארץ ישראל המעצמות הזרות קנו שטחים רבים וביניהם גם הצאר אלכסנדר השני שדאג לאלפי הצליינים הרוסים שעלו לרגל. לצלב של הכנסייה הרוסית נוסף קו אופקי קצר בחלק העליון וקו נוסף נטוי בחלקו התחתון של הצלב. ישו נצלב כאשר על פי המסורת, שני גנבים לצידו – דיסמס וקיסמס (או גסטאס). דיסמס חזר בו מחטאיו ולכן ישו הבטיח לו מקום בגן עדן וקיסמס ליגלג על ישו. הקו הנטוי נוטה לכיוון דיסמס שנצלב לימינו של ישו.

russian-cross

סמל הפטריארכיה הארמנית

הארמנים היו העם הראשון שקיבל על עצמו את הנצרות כדת מדינה בשנת 301. כבר במהלך המאה ה-4 הייתה קהילה ארמנית בירושלים. כאשר הצלבנים הגיעו במאה ה-11 הקהילה זכתה לפריחה מחודשת ובתחילת המאה ה-20 האוכלוסיה הארמנית גדלה בעקבות גל פליטים שניצל מרצח העם הארמני שביצעו הטורקים ב-1915. על מבנים השייכים לארמנים ניתן לראות את הסמל שלהם, המורכב משתי אותיות הראשונות של המילים יעקב הקדוש בארמנית u – סורפ, Յ– האגופ. הארמנים מנציחים בכך את יעקב הגדול שהיה אחד משליחי ישו ויעקב הקטן, אחיו של ישו שעמד בראש הקהילה הנוצרית בירושלים.

סורפ-אגופ

צלב הקופטים

הקופטים הם הנוצרים המצרים. זוהי אחת הכנסיות העתיקות ביותר בעולם. הקופטים היו רוב במצרים עד המאה ה-12 וכיום הם מהווים כ-15% מאוכלוסית מצרים. ישנם מעט מבנים בבעלות הקופטים בישראל, אבל תחנה מספר תשע של הויה דולורוזה (מעל כנסיית הקבר) שייכת להם ושם ניתן לראות קפלה קופטית. סמלם של הקופטים הוא צלב שכל זרוע היא גם כן צלב.

צלב קופטי

עוד באותו נושא:
כנסיית הקבר
גת שמנים
מדינת ישראל כמדינה יהודית והטיול שלך

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners