עשר כנסיות ואתרים המספרים את חייו של ישו

אחד הדברים היפים בהדרכת קבוצות צליינות ונוצרים הוא לראות את המפגש בין המטיילים לבין האתרים. אנשים שגדלו על סיפורי הברית החדשה, שמהילדות שמעו על נצרת, בית לחם וירושלים, מגיעים למקומות עצמם ופתאום מבינים טוב יותר את המסורות עליהם גדלו. דבר נוסף המעצים את החוויה של המטייל הנוצרי הוא שלכנסיות, בניגוד לבתי כנסת, יש זיקה גיאוגרפית לסיפור. אין בתי כנסת הממוקמים במקומות בהם קרו דברים חשובים לעם ישראל. כנסיות רבות, לעומת זאת, מנציחות אירועים בחייו של ישו. אפשר ללכת עם הברית החדשה בין תחנות חייו של ישו. בפוסט הזה בחרתי בעשר כנסיות המספרות את סיפורו של ישו באופן כרונולוגי. כמובן שיש אתרים חשובים נוספים אבל מטרת הפוסט הזה היא להעניק תמונת-על המרכזת את נקודות הציון המשמעותיות ביותר בחייו של ישו.

כנסיית הבשורה

המקום בו הכל החל. כנסיית הבשורה ממוקמת במרכז נצרת, במקום בו על פי המסורת עמד ביתה של מרים. כיום נצרת היא עיר עם 70,000 תושבים אבל לפני 2,000 שנה נצרת הייתה כפר קטן. במקום הזה, לפי המסורת הקתולית, המלאך גבריאל בישר למרים שהיא תישא ברחמה את בן האלוהים. החשיבות התיאולוגית של המקום היא בכך שבמקום הזה האלוהות הפכה למוחשית. או בשפת הברית החדשה – 'הדבר נהיה לבשר' (יוחנן 1,14). כנסיית הבשורה נבנתה ונהרסה מספר פעמים. הכנסייה הנוכחית נחנכה בשנת 1969 אבל החשיבות כאן, כמו במקומות הבאים, אינה במבנה הכנסיה אלא  באתר ארכאולוגי במרכזה המזוהה כביתה של מרים.
למידע נוסף על כנסיית הבשורה

המערה-הקדושה_בהירה

כנסיית המולד

מרים ויוסף נאלצו להגיע לבית לחם מכיווון שהרומאים ששלטו בארץ ישראל ערכו מפקד ויוסף, שהיה במקור מבית לחם, נאלץ לחזור עם אשתו ההרה לעיר הולדתו. חשוב לציין שבית לחם היא גם העיר שבה נולד דוד המלך. את ההקשרים בין התנ"ך לברית החדשה ניתן לראות באתרים רבים. הברית החדשה למעשה מתחילה בשרשרת הדורות מאברהם דרך דוד המלך ועד יוסף וישו. מכיוון שלא נמצא להם מקום ללון, מרים ילדה את ישו והניחה אותו באבוס. ישו נולד על פי המסורת ב-25 לדצמבר ורוב החוקרים מניח שזה היה בין השנים 6-4 לפנה"ס משום שכתוב שישו נולד כאשר הורדוס היה בשלטון. רוב החוקרים מעריכים שהורדוס מת בשנת 4 לפנה"ס. לבית לחם הגיעו שלושת האמגושים כדי לסגוד לישו. מי היו שלושת החכמים\מלכים? הברית החדשה לא מספרת עליהם הרבה והם אינם מוזכרים שוב. הכנסייה המקורית נבנתה בשנת 325 אך נהרסה ונבנתה מחדש מספר פעמים. במתחם הכנסייה מבנים שונים השייכים ליוונים אורתודוכסים, לקתולים וחלק נוסף לארמנים.

Seetheholyland.net-from-flicker
Seetheholyland.net-flicker

קאסר אל יהוד\ירדנית

יוחנן המטביל מזהה את ישו כבן האלוהים ומטביל אותו במי הירדן. זהו האירוע הראשון בו האב, הבן ורוח הקודש מוזכרים יחד. גם באתר הזה אפשר לראות את החיבור ליהדות. הטבילה מתרחשת במקום בו על פי המסורת בני ישראל חצו את הירדן כאשר יהושע בן נון הוביל אותם לארץ ישראל. חציית בני ישראל את הירדן מסמלת את כניסתם לארץ הקודש ובטבילתו ישו מכניס את האנושות, לפי המסורת הנוצרית, לעידן חדש. במאות הראשונות לספירה היו שציינו את תאריך טבילתו של ישו כיום החשוב יותר מלידתו מכיוון שבנקודה זו בחייו הוא מתחיל את פעילותו הציבורית. ישנן מספר כנסיות בצידו הישראלי ובצידו הירדני של הירדן אבל חשיבות המקום נעוצה במי הירדן. צליינים רבים לובשים חלוק לבן ונטבלים במים על ידי כומר. ישנו אתר טבילה נוסף בדרום הכנרת בשם ירדנית.

 kaser-el-yahud

כנסיית בית הכנסת

ישו גדל בנצרת. הברית החדשה מספרת מעט מאוד על התקופה הזו אבל חשוב לזכור שמתוך 33 שנות חייו, 30 עברו עליו בנצרת. לאחר טבילתו בירדן הוא דורש בבית הכנסת בנצרת ורומז שהוא המשיח. בעקבות זאת הוציאו אותו מבית הכנסת וביקשו לפגוע בו אך ישו נעלם ביניהם. מכאן אגב, הביטוי 'אין נביא בעירו' (מתי 13,57). ישו מתאכזב מאנשי נצרת ועוזב לטובת איזור הכנרת. כנסיית בית הכנסת עומדת, על פי המסורת, במקום בו עמד בית הכנסת בו ישו דרש. ישו, וזאת חשוב לזכור, נולד כיהודי, דרש בפני יהודים, ובשום מקום בברית החדשה הוא לא מכריז על כך שהוא מייסד דת חדשה. כדי להבין את פועלו של ישו צריך להבין את התקופה שבה חי – סוף ימי הבית השני בארץ ישראל (המאה הראשונה לפני ואחרי הספירה).

כנסית בית כנסת8376

כפר נחום

לאחר שישו עוזב את נצרת הוא מתיישב בכפר נחום, בחופה הצפוני של הכנרת. רוב שליחותו מתבצעת מכפר נחום והסביבה ולכן הישוב כפר נחום מקבל את השם עירו של ישו. ארבעה מתוך שניים עשר השליחים מגיעים מכפר נחום – פטרוס, אנדראס והאחים יעקב ויוחנן בן זבדי. כיום כפר נחום הוא גן ארכאולוגי ובו מספר אתרים המוזכרים בברית החדשה. בית הכנסת המרשים בכפר נחום הוא אומנם מהמאה החמישית, אך הוא נבנה על בית כנסת קדום יותר, בו על פי המסורת התפלל ישו. לא רחוק מבית הכנסת ניצבת כנסייה מתומנת. הכנסייה ממוקמת מעל לכנסייה מהמאה ה-5 שנבנתה סביב בית מהמאה הראשונה, שאותו מזהים הקתולים כביתו של פטרוס. הבית מוזכר בברית החדשה ונמצאו בו כתובות ביוונית, לטינית וארמית מהמאה הראשונה וכנראה שהמקום שימש כבית התכנסות של המאמינים בישו כבר במאה הראשונה לספירה. המקום קיבל את השם דומוס אקלסיה (domus ecclesia) בית ההתכנסות הראשון בעולם.

kfar-nahum

כנסיית גת שמנים

את סדר הפסח חגג ישו בירושלים (כיום המקום מזוהה כחדר הסעודה האחרונה על הר ציון). לאחר הסעודה הוא יוצא לפאתי העיר עם שלושה משליחיו. בגת שמנים הוא מבקש מהשליחים להישאר ערים ולהתפלל אבל הם נרדמים. ישו, שיודע מה צופן לו עתידו, מתפלל על מר גורלו. יהודה איש קריות מגיע ונושק לישו ובכך מסמן למלוויו, החיילים הרומאים, שזה האיש אותו הם מחפשים וישו נאסר.
הכנסייה ממוקמת בגיא בין העיר העתיקה לבין הר הזיתים. זוהי הנקודה הגיאוגרפית הנמוכה ביותר וגם הנקודה הקודרת ביותר בחייו של ישו.
למידע נוסף על כנסיית גת שמנים

כנסיית הקבר

זוהי אחת הכנסיות החשובות ביותר בעולם. תחת קורת גג אחת מרוכזים מספר אתרים בעלי חשיבות עליונה לנצרות ובמובנים מסויימים גם בהבנת התרבות המערבית. במקום הזה ישו נצלב, נקבר וקם לתחייה. מטיילים רבים מדמיינים את אתר הצליבה כהר מחוץ לעיר העתיקה אבל הגולגותא ממוקמת בתוך הכנסייה הנמצאת במרכז העיר העתיקה בירושלים. בתוך הכנסייה נמצאות גם חמשת התחנות האחרונות של הויה דולורוזה, דרך היסורים. התחנה הראשונה היא המקום בו פונטיוס פילאטוס, הנציב הרומי, שפט את ישו. כיום התחנה מצויינת ליד שער האריות. והתחנה האחרונה היא הקבר עצמו שנמצא, כאמור, בתוך הכנסיה.
למידע נוסף על כנסיית הקבר

 חזית-כנסיית-הקבר_0273

מסגד העליה

לאחר שישו קם לתחייה הוא הופיע בפני מאמיניו מספר פעמים. ארבעים יום לאחר קומו לתחייה הוא עלה השמיימה מהר הזיתים. כיום האתר הוא מסגד. למידע נוסף על איך הפך האתר הנוצרי החשוב ביותר על הר הזיתים למסגד – מסגד העליה.

חדר הסעודה האחרונה

עשרה ימים לאחר שישו עולה השמיימה מהר הזיתים השליחים נאספים בחדר בו הם סעדו עם ישו את סעודת הפסח, הסעודה האחרונה. רוח הקודש יורדת עליהם והם מתחילים לדבר בשפות שונות. האירוע הזה הוא הראשון המתרחש ללא ישו. החדר הוא למעשה 'אם כל הכנסיות'. ממקום זה יצאו השליחים להפיץ את תורתו של ישו בערים רבות. האתר הזה קשור ליהדות באופן גיאוגרפי – חדר הסעודה האחרונה נמצא, על פי המסורת, מעל לקברו של דוד המלך. ויש גם קשר כרונולוגי – היום בו השליחים נאספים הוא חמישים יום לאחר הפסח, זהו התאריך בו היהודים מציינים את מתן תורה. ביום בו היהדות מציינת את קבלת עשרת הדיברות בהר סיני, מציינים הנוצרים את תחילת הפצת הנצרות לעידן שלאחר ישו.

last-supper

כנסיית סנט פטרוס ביפו

הכנסייה הזו שונה מהאתרים הקודמים בשני דברים – הראשון הוא שהכנסיה אינה קשורה לישו, אלא לשליחים. הנקודה השנייה היא שבאתרים רבים הקשורים לפועלו של ישו ניתר לראות את הקשר הברור ליהדות, הכנסיה הזו הדגש הוא דווקא על התנתקותה של הנצרות מהיהדות. הכנסייה ממוקמת במקום בו עמד, על פי המסורת, ביתו של שמעון הבורסקאי. פטרוס שהתארח בביתו, חזה חזיון בו יורדים מאכלים לא כשרים מהשמיים ואלוהים אומר לו שהוא יכול לאכלם. משמעותו של החזיון הוא שמאמיני ישו אינם צריכים להקפיד על חוקי הכשרות. השליחים היו אלה שהחלו בניתוק הקשר, תהליך שראשיתו ביפו וסופו שלוש מאות שנים לאחר מכן בועידת ניקאה בניתוק הסופי בין הפסח היהודי לפסחא הנוצרי.
למידע נוסף על כנסיית סנט פטרוס

פטרוס חזית 0337

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
7 עקרונות לתכנון טיול בישראל
3 ימים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners