The Hospitaller Fortress Akko Acre

המצודה ההוספיטלרית

האתר המרכזי והמרשים ביותר בעכו הוא ללא ספק המצודה ההוספיטלרית.

ביקור במצודה ההוספיטלרית

הכניסה למצודה ההוספיטלרית היא דרך מרכז המבקרים. מחיר כרטיס למבוגר הוא 38 ש"ח. ניתן לקנות כרטיסים המשלבים גם את מנהרת הטמפלרים, החמאם, מוזיאון אוקאשי לאומנות ואתרים נוספים בעכו ובסביבה. לטבלת המחירים המלאה לחצו כאן.
כתובת: רחוב ויצמן 1, עכו. טלפון 04-9913039

 המצודה ההוספיטלרית עכו

ההיסטוריה של המצודה ההוספיטלרית

כדי להבין מה זו המצודה ההוספיטלרית, צריך להבין מי היו הצלבנים, מדוע עלו על בימת ההיסטוריה ומה הביא אותם לארץ ישראל.
במאה ה-10 אירופה כבר הייתה כולה נוצרית והכנסייה הכריזה על פאקס דאיי – שלום אלוהי. חוקי הירושה הורישו לבן הבכור את הנחלה בשלמותה ולכן הייתה מצוקת קרקעות. לשתי סיבות אלה התווספה להט דתי שהיה בעל משקל מכריע גם כן. בסביבות שנת 1000 אנשים ציפו לבואו של ישו, משבושש לבוא היו שטענו שרק כיבוש ארץ הקודש יזרז את הגאולה. יוזם מסעות הצלב היה האפיפיור אורבנוס השני שקרא ב-1095 לנוצרים לשחרר את כנסיית הקבר וירושלים. ב-1099 כבשו הצלבנים מידי המוסלמים את ירושלים. לאחר כיבוש ירושלים התפנו הצלבנים לכבוש את ערי החוף. נמלה של עכו היה חשוב במיוחד משום שהשליטה הצלבנית בארץ ישראל הייתה רופפת והם נאלצו להסתמך על תגבורות ואספקה מאירופה. המצור היבשתי שהטילו הצלבנים על עכו לא היה אפקטיבי משום שנצורי עכו המשיכו לקבל אספקה דרך הים. הצלבנים נאלצו לבקש את עזרתם של הרפובליקה של ג'נובה, שהייתה אימפריה ימית איטלקית. בתמורה דרשו הג'נובים פטור ממיסים, שליש מהעיר וניהול עצמאי לאחר שתיכבש. בכיבוש העיר צור (כיום בלבנון) הצלבנים נעזרו בונציה, שהייתה גם גם אימפריה ימית, הונציאנים דרשו בתמורה שליש מכל ערי החוף. הערים הצלבניות היו מחולקות בין האימפריות הימיות ובין המסדרים הנוצריים השונים – ההוספיטלרים, טמפלרים וטבטונים. שמות הרחובות והאתרים בעכו משמרים שמות הקשורים לתקופה זו – הנמל הפיזני, כיכר אמלפי, כיכר ונציה, רחוב ריצ'ארד לב ארי ועוד.

המצודה המרשימה שהשתמרה ושוחזרה בשנים האחרונות הייתה שייכת להוספיטלרים, מסדר שהוקם כדי לעזור לצליינים בדרכם לירושלים. המסדרים הצלבניים שבהם שרתו נזירים-לוחמים היו חידוש נוצרי שנוצר למען המטרות של ממלכת ירושלים הצלבנית. בהתחלה סיפק המסדר בתי הארחה ובתי חולים ועם הזמן הפך למסדר צבאי. המצודה הייתה המרכז של ההוספיטלרים בעכו. במצודה מספר חללים מרשימים. היפה ביותר היה ככל הנראה רפקטוריום – חדר האוכל.


המצודה ההוספיטלרית עכו רפקטוריוםרפקטוריום – חדר האוכל

באולמות הגדולים איחסנו בין היתר שני דברים שהצלבנים גילו במזרח התיכון ויצאו לאירופה – בננות וסוכר. לבננות הם מצאו שם קליט – תפוח גן עדן. הפקת סוכר מקנה סוכר הייתה אחת התעשיות החשובות שהעשירו את הצלבנים. לא לגמרי ברור עד כמה הצלבנים התבססו על טכנולוגיות שהם העתיקו מהמקומיים ועד כמה הם שיכללו בעצמם את הפקת הסוכר, אבל הם אלו שהפכו את היצור לתעשייה משגשגת ויצאו את הסוכר לאירופה. לא רחוק מעכו, בחורבת מנות (Manueth)  נמצאו שרידיו של מפעל להפקת סוכר. תהליך ההפקה היה ארוך מאוד ודרש ריסוק הקנים, סחיטת הרסק, בישול הנוזל בכדי להיפטר מהנוזלים, סינון ויציקת הסוכר לכלי חרס מיוחדים לייבוש. מחירו הגבוה של הסוכר באירופה הצדיק את התהליך והעשיר את ההוספיטלרים.

storage rooms Akko Acre המחסנים עכו

אתרים מרכזים:
מסגד אל ג'זאר – המסגד השני בגודלו בארץ
המצודה ההוספיטלרית – האתר הצלבני המרשים בישראל
החומות שעצרו את נפוליאון

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *