Israeli-book

ספרים מומלצים על ישראל וישראלים

ככל שמתכוננים טוב יותר לטיול, כך נהנים ממנו יותר. אחת הדרכים הטובות ללמוד על ישראל היא  לקרוא ספרות של סופרים ישראלים, המצליחים בדרכם להאיר את החברה הישראלית באופן עמוק יותר. רשימת הספרים כאן כוללת מגוון רחב מאוד של ספרות. השתדלתי לכלול ספרים שתורגמו לשפות רבות.

Israeli-book

התנ"ך

קשה לי להאמין שרבים יקראו את כל התנ"ך לפני טיול לישראל ובכל זאת אי אפשר לכתוב על ספרות שנכתבה על ישראל מבלי להתחיל עם התנ"ך. התנ"ך הוא רב המכר הגדול ביותר בכל הזמנים והספר שהפך את ישראל למה שהיא ואת העם היהודי למה שהוא. אני לא ממליץ להסתובב עם תנ"ך גדול וכבד אבל אפשר להוריד את התנ"ך כאפליקציה או ספר אלקטרוני ולקרוא בו באתרים הרלוונטים.

(לחיצה על התמונות בעמוד זה מובילות לדף של הספר באנגלית באמזון)

תנ"ך עכשיו וראשית – מאיר שלו

חילונים רבים נרתעים מהתנ"ך- מהשפה הלא תמיד ברורה, מכך שהספר 'שייך' לדתיים וזכרונות משיעורי תנ"ך בתיכון, אבל התנ"ך אינו בבעלות של איש דת כזה או אחר ובשנים האחרונות יצאו לא מעט ספרים המציגים את סיפורי וגיבורי התנ"ך באור אחר. מאיר שלו הוא החלוץ בתחום. בספרו 'תנ"ך עכשיו' הוא בוחן פרשיות מהתנ"ך מתוך נקודת מבט חילונית ומתאר את הגיבורים כאנשים בשר ודם. בספרו 'ראשית' הוא כותב על פעמים ראשונות בתנ"ך – מי צחק את הצחוק הראשון בתנ"ך? מי חלם את החלום הראשון? מהי האהבה הראשונה? אהבה בין גבר לאישה? אדם לאלוהיו? ועוד. ספר נוסף שבוחן דווקא את הדמויות הנשיות בתנ"ך הוא סיפרה של יוכי ברנדס – 'שבע אימהות'.

על התנ"ך והחברה החרדית – נעמי ריגן ויוכי ברנדס

על הסכסוך הישראלי ערבי אפשר להסביר בירושלים, בתצפית על עזה ובהר בנטל ברמת הגולן. על נצרות אפשר לדבר בכל כנסיה אבל על החברה החרדית, נושא שמעניין קבוצות רבות, אין מקום שבו אפשר להכיר אותם. כמטיילים בישראל אולי יצא לכם לדבר עם חילונים, דתיים, יהודים, ערבים, מתנחלים ועולים חדשים אבל חרדים ברוב המכריע של המקרים לא יפתחו אתכם בשיחה. הם גם לא אוהבים שמגיעים לשכונות בהם הם חיים כדי לצלם אותם (ובצדק, הם לא חיה אקזוטית). הדרך הכמעט יחידה להכיר את העולם הזה הוא דרך הספרות. נעמי ריגן ויוכי ברנדס הן שתי סופרות שצמחו בעולם החרדי וכותבות עליו מקרוב (כל אחת בדרכה שלה).

ירושלים של סבאג מונטיפיורי

צריך אומץ רב בכדי לקרוא לספר 'ביוגרפיה של ירושלים' וסבאג מונטיפיורי עמד באתגר בכבוד. הספר הזה מומלץ מאוד אם כי אני חייב לציין שאני לא בטוח שכל מי שממליץ עליו באמת קרא אותו עד סופו. קורא שיזכור רבע מהתוכן יכול להיות מדריך בעל ידע רב בירושלים.

מסע תענוגות לארץ הקודש – מארק טווין

ספרי מסעות רבים כתבו ונכתבו על עולי רגל לארץ הקודש. הספר הזה הוא בין הטובים שבהם וגם יוצא הדופן שבהם. לרוב עולי הרגל מספרים על חוויות דתיות והתעלות רוחנית אבל מארק טווין בכישרון כתיבה וציניות מושחזת מתאר את ארץ ישראל השוממה במלוא כיעורה, ואת הצליינים ויושבי הארץ בשנינות וליגלוג. הספר, שהיה לרב המכר הגדול ביותר במהלך חייו של מארק טווין, נכתב בעקבות ביקורו ב-1867 במהלך הפלגה של אוניית הקוויקר סיטי. במידה רבה ההפלגה הזו, שהייתה הראשונה מסוגה באגן הים התיכון, הייתה הסנונית הראשונה שבישרה את התיירות שאינה צליינית  לארץ ישראל.

סופרים ישראלים

עמוס עוז הוא ככל הנראה הסופר הישראלי המוכר ביותר בעולם. ספרו האוטוביוגרפי– 'סיפור על אהבה וחושך', הופך אותו למועמד מספר פעמים לפרס נובל לספרות. עוז עצמו נולד בירושלים התבגר בקיבוץ ועבר לערד ולכן הספר מספר במידה רבה את תולדות המדינה. מה גם שגדל בבית רוויזיונסטי בתקופה בה הם נחשבו למוקצים. ספרים נוספים שלו הם 'מיכאל שלי' העוסק בירושלים בשנות החמישים, 'פה ושם בארץ ישראל' וספרים רבים נוספים.

דוד גרוסמן הוא אחד הסופרים האהודים בישראל. 'מישהו לרוץ איתו' הוא ספר מעולה שעלילתו מתרחשת בירושלים בשנת 2000. ספר נוסף שלו הוא 'אישה בורחת מבשורה' המתאר אמא של חייל היוצא לטיול בישראל כדי לא להיות בבית אם וכאשר יגיע החייל מקצין העיר המודיע לה על מות בנה בקרב.

מלבד ספרי ביקורת על התנ"ך יש למאיר שלו רומנים נהדרים. סיפוריו הם לרוב על ההתיישבות העובדת בזמן העליות. רומן רוסי הוא הספר האהוב עלי אבל גם 'פונטונלה' ו'יונה ונער' (המתרחש בירושלים במלחמת העצמאות) טובים מאוד.

סיפרו של סמי מיכאל חצוצרה בואדי מספר על רומן בין ערביה נוצריה לבין יהודי עולה מברית המועצות בעיר התחתית בחיפה. ספרו של אלי עמיר, תרנגול כפרות, מספר על המתח בין העולים היהודים ממדינות ערב לבין הקיבוצניקים שעלו מאירופה ועל המתח בין חברה דתית לחילונית.  סיפרו 'יסמין' עוסק ברומן בין חייל ישראל לערביה בירושלים שלאחר מלחמת ששת הימים. סמי מיכאל ואלי עמיר נולדו וגדלו בעירק ובספריהם משלבים הכירות והבנה של החברה הערבית והחברה הישראלית.

בספרים צינורות וגעגועי לקיסינג'ר אתגר קרת לא כותב על ירושלים. הוא גם לא כותב על התנ"ך. הנושאים העיקריים בספרים שלו לא עוסקים במתחים בין דתיים לחילונים או בין ספרדים לאשכנזים וגם לא על ותיקים לעולים חדשים. כנראה שאתגר קרת לא יזכה בפרס נובל לספרות (למרות שהוא טוב). הוא אפילו לא כותב על הסכסוך הישראלי ערבי.

  

כל הספרים שעליהם כתבתי הם קלאסיקות ישראליות אבל אלה הם חמשת המומלצים שלי:

רומן רוסי – מאיר שלו
מסע תענוגות לארץ הקודש – מארק טווין
סיפור על אהבה וחושך – עמוס עוז
תנ"ך עכשיו – מאיר שלו
ירושלים – מונטיפיורי

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
7 עקרונות לתכנון טיול בישראל
3 ימים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners