shkedi marak

סופרמרקט ישראלי

אפשר ללמוד המון על ההיסטוריה של ישראל במצדה, אבל אם אתם רוצים ללמוד משהו על הישראלים, אפשר לעשות זאת גם בסופרמרקט. קצב החיים הישראלי הוא תזזיתי והמטרה היא לחסוך בזמן. אין לישראלים זמן להשקיע ולקנות בשר אצל הקצב, ירקות טובים אצל הירקן ובקבוק יין טוב בבוטיק יינות, אנחנו ממהרים. הישראלים קונים בסופרמרקט הכול – מוצרי חלב, בשר, פירוק וירקות, לחם, משקאות ושאר המצרכים. לרוב קונים לא רק לארוחה אחת אלא לימים הקרובים.

כשרות

לפני שאכתוב על מה ניתן למצוא בסופרמרקט ישראלי, קודם כל אתייחס למוצרים שלא תמצאו ברובם – מוצרי מבשר חזיר ומאכלי ים. בניגוד לנצרות המבוססת בעיקרה על אמונה ותורתו של ישו, היהדות היא דת של חוקים. רוב האנשים מכירים את עשרת הדברות אבל למעשה בתנ"ך יש 613 חוקים כשבמהלך הדורות הרבנים הכפילו את מאות החוקים לאלפי חוקים. מכלול החוקים הקובעים מה מותר ומה אסור בכל הנוגע לאוכל נקראים כשרות. החוקים עוסקים לא רק במה מותר או אסור באכילה אלא גם לאופן הגידול, היצור, ההכנה, השחיטה וההגשה של המזון. ישנן דרגות שונות של כשרות ומוסדות שונים המעניקים את הכשרות. סוג הכשרות מצוין בדרך כלל על גב המוצר.

דוגמא: הפרה היא חיה כשרה מכיוון שהיא מעלה גירה ויש לה פרסה שסועה. השוחט צריך לעבור הכשרה מיוחדת. הסכין צריכה להיות חלקה וחדה, גם בחיות כשרות יש חלקים האסורים באכילה. בתהליך של צלייה או המלחה (המלח סופג את הדם) מוציאים את הדם שהוא אסור באכילה. את הבשר מגישים בצלחת וסכו"ם בשרי – כלי אוכל שלא באו במגע עם מוצרי חלב. זהו, בקיצור, בתיאבון!

כשרות Kashrut

עגבניות שרי

בניגוד לשאר מדינות העולם בהן המגזר החקלאי נוטה לרוב לשמרנות, בישראל, בשל מצוקת המים והקרקע והחזון הציוני שהאדיר את החקלאי היהודי, החיבור בין חקלאות לטכנולוגיה החל כבר בתחילת המאה ה-20. ההישג הידוע ביותר הוא פיתוח מערכות השקיה שנועדו להשקות שדות ביעילות בעונות שחונות. תחום נוסף הוא פיתוח זני פירות וירקות חדשים כשהמוכר ביותר הוא עגבניית השרי. בהתחלה חשבו לקרוא לעגבנייה הקטנה עגבניית טלוויזיה ולשווק אותה כחטיף בריאות לצופים בטלוויזיה אבל השם לא תפס. בסופו של דבר עגבניית השרי קיבלה את שמה בשל צורתה הדומה לדובדבן (Cherry).

Cherry tomatoes עגבניות שרי

 פתיתים

כשחושבים על ההיסטוריה של מדינת ישראל חושבים לרוב על מלחמות וגלי עליה. למעשה, אחד המשברים החמורים ביותר של מדינת ישראל היה דווקא בתחילת שנות החמישים כשמלאי המזון כמעט ונגמר. בתקופות מסוימות מלאי המוצרים הבסיסים הספיק לימים ספורים בלבד. על רקע זה ועלייתם של יהודי מדינות ערב שהיו רגילים לאכול אורז וקוסקוס, פנה בן גוריון לחברת אסם, שיצרה פסטות, בבקשה ליצר תחליף לאורז מקמח. חברת אסם פתחה את הפתיתים – גרגרי פסטה אפויים. בשנים הראשונות קראו לפתיתים 'אורז בן גוריון' ומחוץ לישראל שמם הוא קוסקוס ישראלי.

Ptitim פתיתים

שקדי מרק

למרות השם אין בהם בכלל שקדים. שקדי המרק הומצאו בשנות ה-50 ומייצרים אותם מקמח חיטה ותבלינים. מוסיפים אותם למרק, כמו קרוטונים. בניגוד לשאר המוצרים ברשימה, שאותם תמצאו בגרסאות שונות גם מחוץ לישראל, שקדי מרק הם מאה אחוז ישראלים. שקדי מרק הוא מוצר כל כך ישראלי עד שהסלוגן המופיע בפרסומת – "המרק הוא רק תירוץ!" – הפכה למטבע לשון בקרב ישראלים.

Shkedei Marak (soup almonds) שקדי מרק

 במבה

אם תעשו סקר בין הישראלים ותשאלו מהו המוצר הישראלי ביותר, כנראה שהרוב יענו במבה. בקלות אפשר להעליב ישראלים ולהגיד שזה רק חטיף בוטנים, אבל זה הרבה מעבר לכך. נתח השוק של במבה הוא 25% מכלל החטיפים הנמכרים בישראל, הישג מרשים מאוד בכל קנה מידה. השם נבחר מפני שהוא קל להגייה וגם ילדים קטנים יכולים להגות אותו. בישראל שכיחות אלרגיה לבוטנים נמוכה משמעותית ממדינות בעולם המערבי ואחת הסיבות המרכזיות לכך היא שילדים ישראלים נחשפים לבוטנים בבמבה כבר מגיל צעיר מאוד.

Bamba במבה

ביסלי גריל

פעם ראשונה שהחברה הגרמנייה שלי טעמה בסלי היא אמרה שזה כמו לאכול לכלוך עם מלח. יכול להיות שהיא צודקת אבל כילד, זאת הייתה מבחינתי הסיבה ללכת לימי הולדת של ילדים שלא אהבתי -. ביסלי גריל וקולה. השילוב האולטימטיבי. ביסלי מיוצרת על ידי חברת אסם- החברה שהמציאה את הפתיתים. מכיוון שההתמחות שלהם הייתה פסטות, הביסלי הראשון של החברה, בטעם גריל, הוא בצורת פסטה. יש שיגידו שביסלי בטעמים אחרים –  פיצה או ברביקיו יותר טעימים מביסלי גריל, אבל הם טועים.

Grill-flavored Bisli ביסלי

 גבינה לבנה וקוטג'

בישראל לא חותכים אלא מורחים גבינה. שתי הגבינות שיש בכל בית ישראלי הם גבינה לבנה וקוטג'. מחיר הקוטג' היה בפיקוח ממשלתי עד 2006. הוצאת הגבינה מפיקוח נועדה לפתוח את השוק לתחרות אבל מחיר הגבינה דווקא עלה. בקיץ 2011 כאשר המחיר של הקוטג' בסופרמרקט הגיע לשמונה שקלים (עלייה של 45% בשלוש שנים) החלה מחאה בפייסבוק שקראה להחרים את קוטג'. המחאה סחפה עשרות אלפי ישראלים ו'מחאת הקוטג' הפכה לחלק ממחאה רחבה יותר שעיקרה יוקר המחייה בישראל.

White cheese and cottage cheese גבינה לבנה

נס קפה וקפה שחור

אין לי כאן סיפור טוב או מעניין. זה פשוט מה ששותים בישראל. מכונות קפה המכינות אספרסו וקפוצ'ינו הופכות להיות נפוצות יותר במטבח הישראלי אבל עדיין, כשאומרים קפה מתכוונים לאחד מהשניים.

נס קפה

גולדסטאר

תרבות האלכוהול חדשה מאוד בישראל. בסופרמרקט ממוצע החלק המוקצה ליינות, בירות ומשקאות אלכוהוליים אחרים הוא קטן יחסית בהשוואה למדינות אחרות. מעטים שותים בירה באופן קבוע בבית. הבירה הישראלית הנמכרת ביותר היא גולדסטאר, בירת לאגר (פילזנר), המהווה שליש מהשוק. גולדסטאר תהיה לרוב הבירה הזולה בפאב אבל המחיר שלה (ושל שאר המשקאות האלכוהולים) הוא שערורייתי. בתל אביב מחיר של גולדסטאר בפאב יכול להגיע ל-30 ₪.

 גולדסטאר

 שוקו בשקית

לא המצאנו את השוקו וגם לא את שקיות הניילון אבל החיבור ביניהם הוא המצאה ישראלית מקורית (או שלא, יתכן שבדרום אמריקה גם כן יש שוקו בשקית). לרוב הישראלים שקית השוקו מזכירה את ימי הקיץ בקייטנות. לארוחות בוקר היינו מקבלים לחמנייה טרייה ריקה ושוקו קר בשקית. אם יש לחופש טעם זה זה – לחמנייה ושוקו.

שוקו בשקית

עוד בנושא החברה הישראלית:
ההיסטוריה של ישראל דרך עשרה שירים

 6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

One comment

  1. אכן בדרום אמריקה יש שתייה בשקיות אישיות, בקולומביה יש שקיות לשוקו, ליוגורט, למיץ תפוזים וגם למיי שתיה , כדי להוזיל את העלות של קניית בקבוק. הכל גם מופיע בשקיות של ליטר- בדומה לשקיות חלב בארץ. ומים אפשר לקנות גם בשקיות ענקיות של שישה ליטר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *