סולם הסטטוס קוו בכנסיית הקבר

כנסיית הקבר היא אחד המקומות החשובים לנצרות ובמידה רבה לעולם המערבי – במקום הזה, על פי המסורת, ישו נצלב, נקבר וקם לתחייה. למרות החשיבות האדירה שיש לאירועים שהתרחשו בה לתפיסת החטא, הגאולה, המוות והתחייה בעולם המערבי, הכנסייה מלאה גם בסיפורים קטנים ואנושיים.

סולם הסטטוס קוו

כנסיית הקבר חשובה ומעניינת לא רק משום האירועים שהתרחשו בה אלא גם לאופן בו היא מתנהלת. הכנסייה מחולקת בין שש עדות נוצריות שונות – אורתודוכסים (יוונים), קתולים וארמנים, ושלוש עדות נוספות להן חזקות קטנות מאוד בכנסייה – סורים אורתודוכסים, קופטים (נוצרים ממצרים) ואתיופים. במהלך מאות רבות של שנים העדות רבו ביניהם על שליטה בכנסייה, מריבות שהגיעו לידי מלחמות של ממש בין רוסיה, צרפת, אנגליה והאימפריה העותמנית. בניסיון להרגיע את המתיחות נחתם בשנת 1757 הסכם הסטטוס קוו המחייב את העדות הנוצריות לקבל את המצב כפי שהוא. ההסכם אושרר ב-1852.
סולם כנסיית הקבר

ההסכם מפורט מאוד וכולל לא רק את חלוקת השטח אלא מי רשאי להתפלל ומתי ואפילו למי הזכות להדליק את המנורות. הסמל הידוע ביותר של הסכם הסטטוס קוו הוא סולם העץ הניצב בחזית הכנסייה מחוץ לחלון הימני. את הסולם הציבו הנזירים שחיו בתוך הכנסייה משום שהיו תקופות שבהם המוסלמים סגרו את הכנסייה על הנזירים שבה וכדי להשיג מזון הנזירים יצאו מהחלון, ירדו בסולם למרפסת הקטנה וזרקו חבל למטה. נוצרים הניחו אוכל ושתייה בדלי והנזירים משכו בחבל. כיום הכנסייה פתוחה מידי יום והסולם אינו בשימוש. מדוע אם כן הוא עדיין שם? כי כך כתוב בהסכמי הסטטוס קוו,וכאשר הסולם נרקב או נשבר הם ישימו אחד חדש במקומו.

למבקרים רבים הריבים בין העדות השונות נראים מגוחכים ולא מכבדים את המקום. גם אם יש צדק בדברים אלו יש צורך לזכור שעבור העדות האלה זהו המקום הקדוש ביותר, הן נמצאות במבנה מאות שנים ואף אחת לא רוצה לוותר או להצר את זכויותיה.

סיפורים ירושלמים משונים נוספים: