Church of the Annunciation כנסיית הבשורה

כנסיית הבשורה

ביקור בכנסיית הבשורה

הכנסייה היא האתר החשוב ביותר בנצרת לקתולים. רוב האתרים הנוספים בנצרת נמצאים במרחק הליכה – השוק, כנסיית יוסף, כנסיית הבשורה האורתודוכסית וכנסיית בית הכנסת. הכנסייה פתוחה למבקרים בכל יום חוץ מיום ראשון.

שעות פתיחה: 08:00-17:00

  כנסיית הבשורה

ההיסטוריה של כנסיית הבשורה

הכנסייה המנציחה את אחד האירועים הראשונים והחשובים בנצרות היא למעשה כנסייה מודרנית. למרות שהכנסיות בישראל היו אמורות להיות כולן בנות 2000 שנה, הרבה מהן חדשות. הסיבה לכך היא שעד המאה הרביעית הנצרות הייתה דת אסורה. בתקופה הזו לא הותרה בניית כנסיות. רק לאחר שקונסטנטין התנצר בשנת 324 אמא שלו הגיע לארץ ישראל והורתה על בניית הכנסיות הראשונות. הכנסייה הראשונה בנצרת הוקמה ב-427. כאשר המוסלמים הגיעו בשנת 638 הם הרסו חלקים מהכנסייה ורק עם הכיבוש הצלבני בשנת 1101 נבנתה הכנסיה מחדש. מאתיים שנה לאחר מכן הגיעו הממלוכים, שושלת מוסלמית שמרכזה במצרים, והרסו את הכנסיות שוב. רק עם היחלשותה של האימפריה העותמנית קיבלו הפרנציסקאנים אישור לבנות מחדש את הכנסייה והחלו בבניית כנסייה צנועה. הכנסייה שלפנינו נחנכה בשנת 1969. הקבלן המבצע היה סולל בונה, חברת הדגל של תנועת הפועלים בארץ ישראל, וכך יצא שאת אחת הכנסיות החשובות בעולם בנו סוציאליסטים יהודים.

חצר הכנסייה

על הקירות החיצוניים של המבנה, וגם בתוך הכנסייה עצמה יש ציורים ותבליטים של מריה ממדינות רבות – מריה כאישה מלוכסנת, מריה כאישה שחורה, מריה כספרדייה ועוד. יש מבקרים שלא אוהבים לראות את מריה כדמות אחרת ממה שהם מכירים אבל צריך לזכור שישו כפי שהאירופאים עיצבו את דמותו – אדם לבן עם עור בהיר ושיער ארוך גם כן חוטא למציאות. חשוב לזכור שהנצרות, מכת פנים יהודית שתחילתה בנצרת, כפר קטן ולא מוכר בזמנו, הפכה להיות הדת שבה מאמינים כשליש מהאנושות ודמותו של ישו השפיעה על מליארדי אנשים שחיו בתקופות ותרבויות שונות ומגוונות.

Church of the Annunciation façade המדונה בכנסיית הבשורה

חזית הכנסייה מספרת את הסיפור כולו. פסלו של ישו ניצב בראש המלון ומתחתיו רואים את אירוע הבשורה – המלאך גבריאל מחזיק בפרח, שושן צחור המסמל את בתוליה של מרים ובלטינית כתוב 'מלאך האלוהים בישר למרים'. מתחתם מופיעים ארבעת האוונגליסטים: מתי – אדם עם כנפיים, מרקוס – אריה עם כנפייס, לוקאס – שור עם כנפיים ויוחנן – נשר עם כנפיים. מצד שמאל לאוונגליסטים כתוב פסוק מברשית: "ויאמר אלוהים אל הנחש: הוא ישופך ראש ואתה תשופנו עקב". משפט המתייחס לחטא הקדמון. ומצד ימין ציטוט מישעיהו "הנה העלמה הרה ויולדת בן וקראת שמו עמנואל" וזהו הפיתרון לחטא הקדמון (עמנואל הוא אחד מכינוייו של ישו). מתחת לאוונגליונים כתוב בגדול הפסוק המרכזי המקשר בין החטא – "הדבר נהיה בשר ושכן בתוכנו" (יוחנן א' 14). בתוך מבנה כנסייה הזו, על פי המסורת, היה ביתה של מרים ובמקום הזה אלוהים הפך לבן אנוש, הרוח לבשה צורה פיזית והדבר נהיה לבשר.

Church of the Annunciation façade המדונה בכנסיית הבשורה
חזית הכנסייה

הכנסייה שייכת לפרנציסקאנים, יש להם חזקה על רוב האתרים הקתולים בישראל. הסמל שלהם מורכב משתי ידיים – ידו של ישו (זו ללא שרוול) וידו של פרנסיסקוס מאסיזי (זו עם השרוול) וצלב ירושלים – צלב שווה צלעות עם ארבעה צלבים קטנים בכל פינה.

בתוך הכנסייה

לג'ובני מוציו, אדריכל הכנסייה האיטלקי, הייתה בעיה. הוא ידע שמצד אחד אלפי מאמינים יפקדו את הכנסייה ומצד שני היה לו חשוב לשמור על האופי הניסי, השקט והמסתורי שיזכיר את שהתרחש. הוא פתר את הבעיה בכך שתכנן שתי קומות. הקומה הראשונה, קומת הכניסה, אפלולית ושקטה והקומה השנייה מאורת ומיועדת למיסות גדולות.

Church of the Annunciation כנסיית הבשורה

בכנסייה חלל בו נמצאים מספר אתרים ארכיאולוגיים שהעתיק והקדוש ביותר הוא מערה חצובה בסלע. על פי המסורת המערה הייתה ביתה של מרים ושם היא שהתה כאשר המלאך גביראל בישר את הבשורה. כאשר לא מתקיימת במקום מיסה ניתן לרדת במדרגות ולהתקרב למערה עצמה. המערה נחצבה בסלע ויש עדויות לפולחן נוצרי כבר במאה ה-2 לספירה בדמות הגרפיטי העתיק בעולם המזכיר את השם מרים. הכיתוב הוא בשפות שונות – דבר המעיד שצליינים בקרו כאן. בין היתר נמצאו שרידי פסיפס שבהם שילוח באותיות היווניות 'כי' ו'רו', שתי האותיות הראשונת במילה 'כריסטוס' שפרושה משיח. כנראה שהמערה הוסבה לבית תפילה ששימשה קהילה יהודית-נוצרית (הנצרות, כאמור, החלה ככת בתוך היהדות). בנוסף יש באזור אגן טבילה ששימש את המאמינים.

הקומה השנייה

כיפת הכנסייה מעוצבת בדמות שושן צחור, סמלה וזיהויה האמנותי של מרים. הכיפה היא מקור האור של הכנסייה. על הקיר המזרחי רואים קיר פסיפס שבחלקו העליון משולש עם עין – סמלו של אלוהים, מתחת היונה – סמל רוח הקודש. ישו ולידו פטרוס האוחז במפתחות (פטרוס נחשב לאפיפיור הראשון וסמלו הוא המפתחות למלכות השמים). מרים יושבת בצד שמאל בבגד כחול.

עוד באותו הנושא:
כנסיית גבריאל – כנסית בשורה נוספת?

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *