כנסיית הבשורה האורתודוכסית

כנסיית גבריאל (כנסיית הבשורה האורתודוכסית)

ביקור בכנסיית גבריאל (ידוע גם ככנסיית המעיין והבשורה האורתודוכסית)

הכנסייה ממוקמת לא רחוק מהמעיין של נצרת. כעשר דקות הליכה מכנסיית הבשורה הקתולית. הכניסה בלבוש צנוע בלבד. הביקור ללא תשלום.
שעות פתיחה שני-שבת 7:0017:00
Greek Orthodox Church of the Annunciation, Church of St. Gabriel, Mary's Well Church כנסיית הבשורה האורתודוכסית נצרת

ההיסטוריה של כנסיית גבריאל

לכנסייה יש שלושה שמות וכל אחד מהם מספק מידע על הכנסייה. גבריאל הוא המלאך המבשר למרים שהיא נושאת ברחמה את בן האלוהים. השם כנסיית המעיין ניתן לכנסייה משום שבתוך הכנסייה נובע מעיין. המים אינם נאגרים בכנסייה אלא ממשיכים הלאה בזרימתם לכיוון המעיין של נצרת. השם כנסיית הבשורה האורתודוכסית נובע מסיפור שאינו מונצח בברית החדשה אלא בספרות חיצונית. הברית החדשה, כמו התנ"ך, מורכבת ממספר ספרים שהתקדשו. יש ספרים רבים אחרים שלא התקדשו, אחד מהם הוא האוונגליון (הבשורה) של יעקב. יעקב, על פי המסורת, הוא אחיו של ישו מנישואיו הקודמים של יוסף, אביו של ישו. על פי המסורת היה יעקב ממנהיגי הקהילה היהודית-נוצרית בירושלים ולכן נחשב לבישוף הראשון של ירושלים. בספר יש גרסה נוספת לסיפור בו המלאך גבריאל מבשר למרים שהיא תלך את ישו. גרסה זו מחלקת את הבשורה לשניים. מסופר על כך שהמלאך גבריאל מברך את מרים במעיין אך היא נבהלה ורצה לביתה. בביתה הוא בישר לה את שהיא נושאת ברחמה את בן האלוהים. למרות שהטקסט לא נכלל בברית החדשה הוא השפיעה רבות על המסורת הנוצרית, בעיקר האורתודוכסית. מסורת זו מאפשרת את קיומן של שתי כנסיות הבשורה – הקתולית במקום בו עמד ביתה של מרים והאורתודוכסית – במעיין.

הכנסייה בנויה על חורבותיה של כנסייה צלבנית מהמאה ה-12. הכנסייה הצלבנית נהרסה בשנת 1263 על ידי הממלוכים, אימפריה מוסלמית שהביסה את הצלבנים. בשנת 1750 נבנתה הכנסייה הנוכחית על ידי הקהילה היוונית אורתודוכסית. יש מספר אלמנטים המאפיינים כנסיות אורתודוכסיות המבדילים אותן מכנסיות קתוליות. הבולט ביותר הוא הקירות המצוירים והתמונות של האיקונות. האיקונות הם ציורים דו-מימדים של קדושים. מאפיין נוסף הוא היעדרותם של פסלים המעטרים לרוב כנסיות קתוליות. הבדל נוסף בין שני הזרמים הוא שבכנסייה הקתולית המזבח הוא שולחן גלוי שעליו הכומר עורך את הטקסים הדתיים. בכנסיות אורתודוכסיות המזבח הוא איזור מקודש הנמצא מאחורי קיר המפריד את הקהילה מהכומר. הקיר נקרא איקונוסטאזיס והוא מעוטר עם איקונים.

כנסיית גבריאל (או כנסיית הבשורה האורתודוכסית או כנסיית המעיין

עוד באותו הנושא:
כנסיית הבשורה – המקום בו הכל החל
 6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *