9 מקומות מיוחדים שרוב התיירים מפספסים בעיר העתיקה

כל מטייל שיגיע לעיר העתיקה יבקר בכותל ובכנסיית הקבר. אבל העיר העתיקה מציעה הרבה יותר. ישנן פינות רבות שאינן מוכרות, הנה כמה מהן.

 הכותל הקטן

הכותל הוא האתר היהודי המוכר ביותר בעיר עתיקה. מעטים יודעים שיש עוד קטע של הכותל, קטע שאפשר אפילו לומר שהוא קדוש יותר, מכיוון שהוא קרוב יותר למקום בו עמד בית המקדש וקודש הקודשים. כמדריך אני נהנה להדריך דווקא בפינה השקטה הזו מכיוון שהכותל מוגדר כבית כנסת פתוח– ולכן יש הפרדה בין גברים ונשים והכותל הקטן אינו בית כנסת וגברים ונשים יכולים לעמוד יחד באחד האתרים החשובים ביותר לעם היהודי.

כתובת: השער נמצא ברובע המוסלמי, בקצה רחוב באב אל חזיז, ליד שער הברזל.

כותל-קטן

קתדרלת יעקב הקדוש

הרובע הארמני הוא הקטן ביותר בעיר העתיקה ורוב התיירים שעוברים בו עושים זאת כדי להגיע לרובע היהודי, אבל בדרכם הם מפספסים אתר ייחודי. הארמנים היו העם הראשון שקיבל על עצמו את הנצרות ומאז המאה הרביעית הם בירושלים. רוב הקהילה כיום אינם צאצאים של  הארמנים מימי המאה הרביעית אלא צאצאי פליטים שהגעו ב-1915 לאחר הג'נוסייד שבצעו התורכים בארמנים במהלך מלחמת העולם הראשונה. בלב הרובע נמצאת הכנסייה החשובה ביותר לארמנים – סנט. ג'יימס, או בשמה העברי קתדרלת יעקב הקדוש. לפי המסורת הארמנית קבורים בכנסייה שתי דמויות חשובות בשם יעקב. הראשון הוא יעקב בן זבדי, אחד משניים עשר השליחים של ישו. יעקב הוצא להורג על  ידי אגריפס הראשון והפך למרטיר הראשון, הראשון שהוצא להורג בשל אמונתו בישו. על פי המסורת ראשו נקבר בכנסייה הזו ועצמותיו הגיעו על גבי צדפה לעיר סנטיאגו דה קומפוסטילה בספדר. (סנטיאגו הוא שמו הספרדי של יעקב). יעקב נוסף הקבור בכנסיה הוא אחיו הצעיר של ישו שהיה הבישוף הראשון של ירושלים.

הכנסייה פתוחה רק חצי שעה ביום 15:00-15:30. סגור ביום ראשון. כתובת: רחוב הפטריארכיה הארמנית

הכנסייה-הארמנית

בריכה תת קרקעית בתחנה התשיעית של הויה דולורוזה

מבין תחנות הויה דולורוזה, דרך היסורים של ישו, יש כאלה המוזכרות בברית החדשה ויש מסורות מאוחרות יותר. תחנה 9, הנפילה השלישית של ישו, היא מסורת מאוחרת שאינה מצויינת בברית החדשה. זו גם התחנה האחרונה לפני הכניסה לכנסיית הקבר ולתחנות 10 עד 14 הממוקמות בתוך הכנסייה. משתי מסיבות אלו, אני משער, מטיילים נוטים לעבור במקום במהרה. אבל אם נכנסים לקפלה, השייכת לקופטים, ניתן לרדת במדרגות אבן לבריכת מים עתיקה בת 2000 שנה. יש קסם בשקט ובמסתורין של המקום המאפשר לחוש את ירושלים של אז. זהו אחד האתרים האהובים עלי בירושלים.

כתובת: התחנה התשיעית של הויה דולורוזה, הדרך הפשוטה ביותר היא להגיע לכנסיית הקבר ולעלות לגג דרך הקפלה האתיופית. הירידה לבריכה בעלות של חמישה שקלים לאדם.

בריכה תת קרקעית תחנה 9 ויה דולורוזה

כנסיית המשיח

בית כנסת הוא מקום תפילה ליהודים. כנסייה היא מקום התפילה לנוצרים. וכיצד נראה מקום תפילה ליהודים המאמינים בישו? כנסיית המשיח הוקמה ב-1849 והייתה הכנסייה הפרוטסטנטית הראשונה שנבנתה במזרח התיכון. היא הוקמה על ידי גוף מסיונרי שמטרתו הייתה להמיר יהודים לנצרות. כדי לשוות למקום אופי פחות כנסייתי אין במבנה צלבים והכיתוב בעברית. גם המילה ישו אינה מוזכרת אלא 'עמנואל', אחד משמותיו של ישו. היהודים נלחמו בחורמה נגד הנסיונות להמיר את דתם. כיום המסיון אסור בישראל והכנסייה משמשת קהילה של נוצרים ויהודים המאמינים בישו.

כתובת: הפטריארכיה הארמנית 55, לא רחוק משער יפו, מול הכניסה למגדל דוד.

כנסיית-המשיח

רחוב ביזנטי באמצע העיר

על חלק מהאתרים שעליהם כתבתי כאן צריך להגיע במיוחד, ויש אתרים, כמו האתר הזה, שרבים דורכים עליו ועדיין מפספסים אותו. לאחר מלחמת ששת הימים מדינת ישראל שיקמה את העיר העתיקה בירושלים והתקינה תשתיות מודרניות. במהלך החפירות התגלו ממצאים רבים. במקומות מסויימים נמצאו חלקי רחוב עתיקים והוחלט להרים את האבנים העתיקות למפלס הרחוב כיום כך שההולכים לעיתים כלל לא שמים לב שהם הולכים על אבני רחוב בני 1,500 שנה.

כתובת: רחוב הנוצרים, הרובע הנוצרי.

רחוב-ביזנטי

תצפית גגות

יש מספר תצפיות טובות בירושלים. אחת האהובות עלי היא תצפית גגות. אפשר ללכת מגג לגג ולראות איך מתנהלים החיים מספר מטרים מעל המולת הרחוב. מטיילים עצמאיים רבים מפספסים את מדרגות המתכת המוליכות לגגות.

כתובת: רחוב סנט. מארק, הרובע הארמני.

תצפית-גגות

ההוספיס האוסטרי

למרות שהשם הוספיס נשמע כמו בית חולים, המתחם הוקם כאכסניה לצליינים מהאימפריה האוסטרו-הונגרית. ההוספיס נחנך בביקור של הקיסר פרנץ יוסף ב-1858 ושימש את האוסטרים עד שהבריטים כבשו את המזרח התיכון בשנת 1917. לאחר מכן המתם שימש כבית יתומים, מחנה מעצר ובית חולים. רק בשנת 1985 החזירה מדינת ישראל את המקום לאוסטרים ששיפצו את המתחם וכיום הוא משמש כאכסנייה לצליינים.
יש לא מעט מוסדות אירופאים בירושלים אבל המיקום של ההוספיס האוסטרי, בלב הרובע המוסלמי, ליד תחנה מספר שלוש של הויה דולורוזה הופכת את המקום לאי של שלווה בתוך ההמולה. המקום ידוע גם באפפל שטרודל שבו. לפי דעתי יש טובים ממנו אבל בכל מקרה זו חוויה נחמדה לשבת בגן היפה עם שתייה קרה ביום חם או ללגום קפה בתוך המבנה כשפרנץ יוזף מביט עליך מהתמונה שעל הקיר. גג ההוספיס משמש גם כנקודת תצפית טובה על הר הבית והרובע המוסלמי.

כתובת: המפגש בין רחוב הגיא לרחוב הויה דולורוזה. תחנה מספר שלוש של הויה דולורוזה. ברובע המוסלמי.

ההוספיס-האוסטרי

חנות הצילומים של ג'ורג Elia Photo

לא תוכלו ללכת בעיר העתיקה מבלי לעבור ליד חנויות רבות. רובן מוכרות את אותם מוצרים שתוכלו לראות בכל מקום, אבל יש מספר חנויות בעיר העתיקה שיש להם יחוד והיסטוריה. אחת מהן היא חנות הצילום של אליא. ג'ורג', ארמני יליד ירושלים, מוכר תמונות שסבא שלו החל לצלם בירושלים בשנת 1924. חוץ מהתמונות הנפלאות, אפשר ממש לראות את השינויים שירושלים עברה במאה שנים האחרונות תחת המשטר הבריטי, ירדני והישראלי. החנות אינה ממוקמת על הויה דולורוזה ולכן רבים מפספסים אותה. אם אתם מחפשים מתנה מיוחדת מירושלים, יכול להיות שזה המקום בשבילכם.

כתובת: רחוב אל ח'נקה. הרובע הנוצרי מספר חנויות מעל לתחנה שמונה של הויה דולורוזה.

חנות צילום ג'ורג' אליאס

חנות הבדים של בילאל

חנות ייחודית נוספת היא החנות הבדים של בילאל. הוא מייבא בדים יפיפים מסוריה, הודו וטורקיה. גם הלקוחות שלו מענינים. הוא מוכר את הבדים לאנשי דת נוצרים, יהודים ומוסלמים. ירושלים היא עיר דתית וחשדנית לגבי פרויקטים של קירוב בין דתי, נראה לפעמים שרק במקומות כאלה אנשי דת של שלושת הדתות נפגשים. למרות שזה למטרות קנייה ולא דיאלוג בכל זאת יש בכך משהו מיוחד.

כתובת: שוק אבטימס, בקרבת רחוב המוריסטן, הרובע הנוצרי.

חנות הבדים של בילאל עיר עתיקה

עוד באותו הנושא:
ירושלים:
העיר העתיקה – הקילומטר המרובע הקדוש ביותר בעולם
הכותל – אינו חלק מבית המקדש ולא האתר הקדוש ביותר ליהודים
כנסיית הקבר – מדוע הכנסייה קדושה לנוצרים אם הקבר ריק?
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners