Israeli-music

מוזיקאים ישראלים שהצליחו מחוץ לישראל

לישראל הישגים רבים בזירה הבין לאומית – בחקלאות, במדע, ברפואה, בהיי טק ובתחומים נוספים אבל דווקא במוזיקה רובם המכריע של הזמרים הישראלים הידועים ביותר לא הצליחו ליצר קריירה בין לאומית. חלקם – אריק איינשיין, ריטה, שלמה ארצי ורבים נוספים ניסו, אבל חזרו ארצה. ובכל זאת ישנם לא מעט מוזיקאים ישראלים שהצליחו ומצליחים בחו"ל. חלקם ידועים יותר מחוץ לישראל מאשר בישראל. הנה רשימה חלקית:

מייק בראנט

משה ברנרד, הזמר הישראלי שהצליח יותר מכל זמר ישראל אחר מחוץ לישראל, נולד לזוג ניצולי שואה בקפריסין ב-1947. הוא גדל בחיפה ובגיל 17 הוא החל לשיר. תחילה הופיע בעיקר במלונות ומועדונים בחיפה ותל אביב. סילבי ורטאן, זמרת צרפתיה שראתה הופעה שלו במלון בטהרן, (לפני המהפכה האיסלמית ב-1979 היו יחסים טובים בין ישראל ואיראן) ניבאה לו הצלחה גדולה בצרפת ועזרה לו בתחילת דרכו. שירו הראשון בצרפת, והמצליח ביותר היה 'תני לי לאהוב' אותך' (Laisse Moi T’aime) באותה תקופה הוא שינה את שמו למייק בראנט, שהיה קליט יותר בצרפתית. ההצלחה המשיכה להאיר לו פנים אבל הלחץ והעומס הכריעו אותו וב-1975 הוא התאבד בקפיצה מהחלון. הוא היה בן 28 במותו ונקבר בחיפה.


Laisse Moi T’aime שירו הידוע ביותר.

אסתר עופרים

אסתר עופרים נולדה בצפת וגדלה בחיפה. בתחילת שנות השישים החלה להתפרסם בישראל, בעיקר עם שירי משוררים. היא שרה עם בעלה ולצמד קראו העופרים. לאחר הצלחתה בישראל היא התגוררה בשוויץ, אותה היא אפילו יצגה את באורוויזיון בשנת 1963. בשנת 1966 זכתה להיות זמרת השנה בגרמניה והוזמנה להשתתף בשידור הצבע הראשון בגרמניה. הצלחתה בגרמניה לא התקבלה יפה בישראל והיא הוחרמה למספר שנים. ב-1968 הצליחה גם בבריטניה עם הלהיט 'סינדרלה רוקפלה'. בתחילת שנות ה-70 חזרה להופיע בישראל ועד היום היא מופיעה בישראל ובגרמניה ועובדת עם רבים מהכותבים והמלחינים המובילים בישראל.

עפרה חזה

מבין הזמרים הידועים ביותר בישראל, עפרה חזה היא מהבודדות שפיתחו קריירה בין לאומית מצליחה. היא נולדה בשכונת התקווה, תל אביב, ב-1957 להורים עולי תימן. בגיל 14 הצטרפה לסדנת התיאטרון של שכונת התקווה בניהולו של בצלאל אלוני, שלימים יהיה האמרגן שלה במשך רוב הקריירה שלה. לאורך שנות ה-70 היא זכתה למספר הצלחות אבל הפריצה הגדולה שלה הייתה כשחקנית וזמרת בסרט שלאגר. בתחילת שנות השמונים היא זכתה להצלחה גדולה בישראל ובשנת 1984 התפרסמה מחוץ לישראל עם תקליט ובו שירים תיימנים. שני השירים הידועים ביותר היו 'אם ננעלו' ו'גלבי'. עפרה חזה לא רק הצליחה בחו"ל, היא נחשבת לראשוני הז'אנר 'מוזיקת עולם'. בשנת 2000 היא נפטרה ממחלת האיידס.


'אם ננעלו' בגרסה שהביאה לפרסומה העולמי כחלוצת מוזיקת העולם.

אינפקטד משרום

ארז אייזן ועמית דובדבני גדלו בקריות. שניהם החלו לעסוק במוזיקה בגיל צעיר וב-1996 הקימו את ההרכב הטראנס אלקטרוני אינפקטד משרום. ההרכב זוכה להצלחה בישראל ובעולם. הטראנס, כמו גם המוזיקה האלקטרונית, פופולריות בישראל ומכשול השפה לא קיים ומקל על אומנים ישראלים לפרוץ דרכם לבמות הבינלאומיות, דבר הקשה יותר בז'אנרים תלויי שפה כמו רוק ופופ.

סקאזי

סקאזי הוא שם הבמה ושם ההרכב של אשר סוויסה. הוא גדל בירושלים והחל את דרכו המוזיקלית בהרכב של מוזיקת פאנק אבל בגיל 20 פרץ עם מוזיקת טראנס שיצר. להצלחה גדולה זכה בעיקר בדרום אפריקה ודרום אמריקה. בישראל הוא היה מוכר בסצנת הטראנס אבל בשנת 2012 השתתף בתוכנית הדוקו-ראליטי המצליחה 'מחוברים' שהביאה לו פרסום בישראל.

אורפנדלנד

אורפנד לנד היא להקה מטאל-אוריינטלית ישראלית. השילוב בין שני סגנונות נשמע אומנם מפתיע אבל הוא זוכה להצלחה בעיקר במרחב המזרח התיכון וטורקיה. בחלק מהמדינות הערביות חל איסור לשמוע מוזיקה ישראלית והמוזיקה שלהם מושמעת במחתרת. חברי הלהקה התחלפו מאז הקמתה ב-1991 אבל קובי פרחי ואורי זילכה נשארו בה מימיה הראשונים. אלבומם האחרון All Is One זכה להשמעות ברדיו המיינסטרים הישראלי.

בלקן ביט בוקס

תמיר מוסקט ואורי קפלן, שני מוזיקאים ישראלים, הקימו את ההרכב בלקן ביט בוקס בברוקלין ב-2003. תומר יוסף הצטרף כזמר ובהופעות שלהם מופיעים איתם אומנים רבים מז'אנרים שונים. הם יוצרים מוזיקת עולם שמחה המושפעת בעיקר ממוזיקה צוענית, היפ הופ וים תיכונית.

אסף אבידן

אסף אבידן נולד ב-1980 וגדל בירושלים. את כל שיריו הוא שר, מאלבומו הראשון ב-2006 ועד היום, באנגלית. קולו הנשי אך המחוספס הוא סימן ההיכר שלו. פריצתו הגדולה מחוץ לישראל הגיעה לאחר שדי ג'יי גרמני הוציא גרסת רימקס לשיר שלו Reckoning song. השיר זכה למעל מאה וחמישים מליון צפיות ביוטיוב והזניק את אסף אבידן, שתחילה התנגד לרימקס, לזמר הישראלי המצליח ביותר בעולם כיום (לפי צפיות ביוטיוב).

עוד באותו הנושא:
ההיסטוריה של ישראל דרך עשרה שירים
הסיפורים לא מוכרים מאחורי שירים ידועים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners