מדינת ישראל כמדינה יהודית והטיול שלי

מדינת ישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם. מה זה אומר? מה זו מדינה יהודית? איך מדינה יכולה להיות דמוקרטית ובעלת אופי יהודי? כל אלה הן שאלות גדולות שספרים ומאמרים רבים נכתבו בנושא. השאלה הרלוונטית לאתר הזה היא איך זה משפיע על הטיול בישראל.

ימי חופש

החופשים במדינת ישראל הם לרוב על פי החגים היהודים. למיעוט המוסלמי והנוצרי יש חופשים בחגים שלהם אבל כאשר מתכננים טיול בישראל צריך לקחת בחשבון בעיקר את החגים היהודים. לוח השנה היהודי שונה מהלועזי ולכן החגים נופלים על תאריכים לועזיים אחרים בכל שנה. בחגים היהודים מחירי המלונות והטיסות יהיו גבוהים יותר מכיוון שמצד אחד ישראלים רבים מנצלים את החופש לטיסה לחו"ל ומצד שני יהודים רבים מגיעים לחגוג את החגים בישראל. אם אתם מתכננים להגיע לישראל בתקופת החגים כדאי להזמין טיסות ומקומות לינה כמה שיותר מוקדם. היתרון של להיות בישראל בתקופות החגים זה לחוות אווירת חגים ומאכלים שאתם לא מכירים.

jewish-calender

שבת

השבוע בישראל מתחיל ביום ראשון. ביום שיש עובדים בחלק מהמקומות חצי יום אבל יש הרבה מקומות שסגורים ביום שישי. יום שבת הוא יום שבתון מלא. חנויות, קניונים ומקומות בילוי רבים סגורים. יום ראשון הוא יום עבודה רגיל ולכן ביום ראשון בבוקר הכבישים עמוסים.

תחבורה

רוב חברות התחבורה הציבורית (כולל גם את הרכבת) לא עובדות בשבתות. היום היהודי אינו מתחיל ומסתיים בחצות אלא בשקיעה ולכן השבת למעשה נכנסת עם שקיעת השמש בשישי ויוצאת ביום שבת עם השקיעה ולכן אין תחבורה ציבורית מיום שישי אחר הצהריים ועד שבת בלילה. מטוסים נוחתים וממריאים מנתב"ג בשישי בערב ובשבת אבל אין תנועת רכבות. אם התכוונתם להגיע לירושלים, זו לא בעיה, מוניות נשר עובדות גם בשבת אבל לתל אביב, או לכל מקום אחר תצטרכו לשלם על מונית.

bus-on-Saturday
בשבת אתם יכולים לחכות הרבה זמן לאוטובוס…

אוכל

רגילים לאכול בייקון לארוחת בוקר? אוהבים צ'זבורגר? רוצים קפה עם חלב לאחר ארוחה בשרית? במסעדות הכשרות בישראל, ורובן כשרות. לא תזכו להנות מהמטעמים הנ"ל.  היהדות היא בין היתר גם אסופה של חוקים. האיסור על אכילת חזיר הוא הידוע מכולם אך יש מאות חוקים המתייחסים להכנתו, הגשתו ואכילתו של כל מזון. אחד החוקים מחייב הפרדה בין מאכלי חלב לבשר ולכן במסעדות כשרות לא יוגש צ'יזבורגר או פירות ים. בתל אביב, בישובים לא יהודיים ולאורך החוף ישנן מסעדות לא כשרות רבות שיגישו לכם פירות ים ובשר חזיר. למרות שישראלים רבים אוכלים לא כשר, יש מספר דברים שהשתרשו. ישראלים רבים, גם חילונים לא יאכלו בשר חזיר וארוחת הבוקר בישראל היא לרוב חלבית.

cheese-burger
צ'יזבורגר יוגש רק במקומות הלא כשרים.

נישואים וגירושים

קרה ומצאתם את החצי השני שלכם במהלך טיול בישראל. נהדר! אם תצליחו לצלוח את הפערים התרבותיים ותרצו למסד את הקשר זה יכול להיות בעייתי. בישראל נישואים וגירושים נתונים בידי הממסד הדתי ולכן יהודי יכול להתחתן רק עם יהודיה, מוסלמי עם מוסלמית ונוצרי עם נוצריה. נישואים בין בני זוג מדת שונה אינה מוכרת בישראל. הדרך היחידה לעקוף את הממסד הדתי ולמסד קשר בין שניים בעלי דת שונה הוא להתחתן מחוץ לישראל ורק אז משרד הפנים מכיר בנישואים. ישראלים רבים בוחרים בקפריסין הקרובה כיעד לחתונה אזרחית.

Jewish-wedding
חתונה בין יהודי ללא יהודיה לא תוכר בישראל

מוות

בסופו של דבר, כולם מתים. אני מאחל לכם שזה לא יקרה במהלך חופשה בישראל, אבל אם זה יקרה, חשוב שתדעו (או יותר נכון שבני משפחתכם ידעו) שבישראל גם הקבורה היא בידי הרשויות הדתיות ולכן יהודים נקברים בבתי קברות יהודים, נוצרים בבתי קברות נוצריים ומוסלמים בבתי קברות מוסלמים. נוסף על כך לא ניתן לבצע שריפת גופות.

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
7 עקרונות לתכנון טיול בישראל
3 ימים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

 למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners