מדבר יהודה

הדרך הראשית המובילה מירושלים לים המלח (כביש מספר 1) עוברת דרך מנהרה החצובה תחת הר הזיתים. לרגע עוד רואים את ירושלים והעיר העתיקה וכשיוצאים מהמנהרה מדבר יהודה נפרש לענייך.

מדבר יהודה הוא מדבר מקומי, קטן ומפתיע, מדבר בצל גשם.  בשונה מאחיו הגדול הנגב, התופס את חלקה הדרומי של ישראל, ומהווה חלק מרצועת המדבריות העולמית, מדבר יהודה נוצר בשל תנאים מקומיים. הרי ירושלים חוסמים את האוויר הלח החודר מהים התיכון ומאלצים אותו לטפס. האוויר העולה, מתקרר, מתעבה והופך לעננים המורידים גשם. לאחר שהעננים עוברים את שיאי הרי ירושלים הם צונחים מטה, אל עבר המקום הנמוך בעולם, מתחממים והלחות שנותרה בהם מתאדה.

sea level judaean desert פני הים מדבר יהודה

ההגדרה של מדבר היא מקום שבו כמות המשקעים היא מתחת ל-200 מ"מ גשם בשנה. למה דווקא 200 מ"מ ולא 150 מ"מ או 250 מ"מ? משום שזו כמות הגשם המינימאלית שמאפשרת גידל חיטה ושעורה ללחם, ומספוא למזונם של בעלי החיים. במקום שבו לא יורדים 200 מ"מ יתחלפו יושבי הקבע בנוודים, הבדואים, שאת הפחונים והמבנים הרעועים שלהם נראה בצדי הכביש היו, ועדיין בחלקם, נוודים.

מאפיין נוסף של מדבר יהודה, שהנוסע לרוחבו לא יכול להתעלם ממנו, הוא הפרש הגבהים הדרמטי. רוחבו של המדבר אינו עולה על עשרים וחמישה ק"מ אבל "הנפילה האנכית" מגיעה כאן ל 1200 מטר במערב- באזור ירושלים, גובה ההרים הוא מעל 800 מטר ובמזרח, בים המלח, 400 מטר מתחת לפני הים – המקום הנמוך ביותר בעולם. עוצמת הנפילה היא תוצאה של התופעה הגיאולוגית המיוחדת הנקראת הבקע הסורי- אפריקאי. אנשים רבים נרתעים מגיאולוגיה, ענף מחקר עם מילים מסובכות ועידנים בני מיליוני שנים אבל במדבר, במקום בו האדמה חשופה, אי אפשר שלא להתפעל מהיופי הקדום ולתהות איך המצוקים נוצרו. הבקע הסורי אפריקאי הוא למעשה תופעה חדשה במונחים גיאולוגים – רק בת עשרים וחמישה מיליון שנה. מדובר ברצף של 6,000 ק"מ של שברים מטורקיה ועד מרכז אפריקה המפריד בין שני לוחות גיאולוגים – הלוח הערבי והלוח האפריקאי. בעודנו יורדים אל מדבר יהודה נוכל לראות הרחק ממזרח את הרי עמון שבמדינת ירדן הרים אלה שייכים ללוח הטקטוני הערבי ואילו הרי יהודה ומדבר יהודה הם חלק מהלוח האפריקאי. שני הלוחות נעים צפונה, אבל הלוח הערבי נע כחצי ס"מ לשנה מהר יותר מהלוח האפריקאי. סוגי מסלע ונוף שלפני 25 מליון שנה היו מחוברים, נחצו לשניים ונמצאים במרחק של עד 105 ק"מ אחד מהשני.

lowest bus station in the world
יזהר הירשפלד, מחשובי הארכיאולוגים הישראלים כתב ספר בשם "המדבר של העיר הקדושה". זהו התיאור הולם ביותר למדבר יהודה. כל כך קרוב ובו בזמן כה רחוק מירושלים, עיר הקודש. הקרבה והמרחק הפכו אם כן את מדבר יהודה למקום אליו הגיעו אנשים שהפנו עורף או ברחו מהעיר – אבל לפחות חלקם שאפו לשוב אליה כמנצחים – המלך דוד שברח משאול, יוחנן המטביל שחי במדבר, הורדוס שעבר באיזור בבריחתו מפני אנטיגונוס והסיקריים שהתבצרו במצדה.

מדבר יהודה – מידע כללי

מספר תושבים: 2,500   כספומטים: בתוך מלון עין גדי, במרכז המסחרי באיזור המלונות, במצדה, בתחנות הדלק בצומת אלמוג, הלידו, הערבה וזהר.

אתרים מרכזים

מצדה – האתר המטויל ביותר במדבר יהודה. סיפורו של  המלך הורדוס, מלך רודף ורדוף שבנה ארמון פאר על הר מבודד בלב המדבר. וסיפורים של המורדים הקנאים ששבעים שנה לאחר מכן השתמשו במבנים שבנה הורדוס כדי להתבצר בהם עד הסוף המר.
עין גדי – השמורה מציעה מגוון מסלולים סביב נחל דוד ונחל ערוגות. במשך אלפי שנים חיו בני אדם סביב מקורות המים בעין גדי. בשמורה שרידי מקדש מהתקופה הכלקוליתית, ורצפת פסיפס של בית כנסת עתיק ובו כתוב שמקולל יהיה האיש שיגלה את סוד העיירה.
ים המלח – לצוף בים המלח, המקום הנמוך בעולם, זו חוויה חד פעמית.
קומראן – במערות סביב האתר נמצאו מגילות ים המלח, כתבי התנ"ך העתיקים ביותר בעולם. בקומראן חייה לפני אלפיים שנה קבוצה מיוחדת במינה של יהודים שעזבו את ירושלים בגלל השחיתות הדתית-שלטונית וחיו חיי שיתוף לפי כללי מוסר נוקשים.

אתרים נוספים: קאסר אל-יהוד, עין בוקק, עין פשחה, נחל צפית, נחל תמר.

תחבורה במדבר יהודה

נסיעה ברכב בין האתרים היא הדרך הנוחה ביותר לראות את מדבר יהודה, במיוחד אם יש לרשותכם רק יום אחד ואתם רוצים להספיק לבקר ביותר מאתר אחד. אומנם אפשר להגיע לכל האתרים גם בתחבורה ציבורית, בערך כל שעה יוצא אוטובוס מירושלים שעוצר באתרי מדבר יהודה אבל נסיעה בתחבורה ציבורית וטרמפים מתאימה בעיקר למי שנשאר ללון לפחות לילה במדבר יהודה ויש לו זמן. אי אפשר לצעוד ברגל בין האתרים, הטמפרטורה גבוהה מאוד רוב ימות השנה ואחרי שתכנסו לים המלח לא תרצו לחכות שעה לאוטובוס. אם אתם יותר מזוג השכרת רכב בירושלים לא תהיה יקרה בהרבה מנסיעה בתחבורה הציבורית.

לינה במדבר יהודה

אני מאוד ממליץ ללון במדבר,  במיוחד למי שמטייל בחורף. השקט והמרחב עושים טוב לנפש. בלינה זולה תוכלו למצוא מידע על אכסניות בעין גדי ומצדה המתאימות למטיילים בתקציב נמוך. האכסניות נמצאות במקומות טובים לאלו הרוצים לקום בבוקר ולצאת למסלולי הליכה. כמו כן הוספתי מידע על לינה באוהל בחוף עין גדי ובחאן בדרום ים המלח. בצימרים תמצאו מיצע על צימרים מומלצים בדרום ים המלח לאלו הרוצים להנות מלילה במקום קטן ואיכותי שאינו בית מלון. ובמלונות ים המלח תמצאו מידע על מלונות הפאר המציעים את שלל הפינוקים ממש על שפת ים המלח.

 עוד באותו הנושא:
מדבר יהודה – המדבר של העיר הקדושה
מצדה – הורדוס והמורדים
ים המלח – המקום הנמוך ביותר בעולם

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners