כנסיית פטרוס הקדוש ביפו

ביקור בכנסיית פטרוס

הכנסייה ממוקמת במרכז יפו העתיקה ליד מרכז המבקרים. זהו מקום טוב להתחיל בו סיור ביפו ודרום תל אביב.
שעות פתיחה ב'-ש': 8:00-11:45, 15:00-17:00. יום א' 15:00-17:00

הרקע הדתי

חשיבותה של יפו בנצרות קשורה לאירוע שהתרחש לאחר שישו עלה השמיימה. פטרוס, שהיה אחד מתלמידיו החשובים ביותר של ישו, התארח בביתו של שמעון הבורסקאי ביפו. הוא עלה לגג להתפלל ונרדם. בחלומו הוא ראה מטפחת גדולה ובה מאכלים רבים יורדת מהשמיים. קול קרא אליו ואומר לו לאכול מהמאכלים, אבל פטרוס אמר שחלק מהמאכלים טמאים. הקול פונה אליו שוב ואומר לו שמה שאלוהים ברא כטהור אתה אל תטמא (מעשה השליחים פרק 10).

כנסיית סנט. פיטר יפו

חשיבות החיזיון עצומה. הנצרות, ורבים לא יודעים זאת, החלה ככת יהודית. בשום מקום בברית החדשה ישו לא מכריז על כך שהוא מתחיל דת חדשה ושהנוצרים אמורים ללכת לכנסיה בכל יום ראשון. ישו נולד כיהודי, שליחיו היו יהודים, הוא דרש בפני יהודים ונקבר כיהודי. רק לאחר מותו של ישו החלו פטרוס, שנחשב לאפיפיור הראשון ופאולוס, החשוב מבין השליחים, לנתק את הקשרים בין היהודית לנצרות. בהמשך הפרק בספר מעש השליחים בו היה לפטרוס את החיזיון הוא מגיע לקיסריה ומטביל את קורניליוס, הלא יהודי הראשון המקבל עליו את הנצרות. החיזיון והטבלתו של קורנליוס לנצרות הם שני צעדים ראשונים בתהליך ארוך שבו הנצרות נפרדה מהיהדות. התהליך היה הדרגתי ונמשך מאות שנים. רק בועידת ניקאה, הועדה הנוצרית העולמית הראשונה שהתכנסה בניקאה (טורקיה) בשנת 325, הוחלט לנתק סופית את הקשר בין היהדות והנצרות. עד אז הנוצרים חגגו את הפסחא לפי הפסח היהודי בוועידה הוחלט שהפסחא יצוין ביום ראשון הראשון לאחר ה-21 במרץ שהוא יום השוויון האביבי, היום שבו אורך הלילה שווה לאורח היום.

ההיסטוריה של כנסיית פטרוס

כנסית פטרוס נבנתה במקום שבו על פי המסורת הקתולית עמד ביתו של שמעון הבורסקאי. הכנסייה הזו מיוחדת בכך שהמזבח ממוקמים במערב. ברוב הכנסיות בישראל המזבח ממוקמים במזרח הכנסייה – ישו כסמל של אור. מכיוון שהכנסייה הזו מנציחה אירוע שבמהותו הוא פנייה ללא יהודים – לכל העמים שמעבר לים, המזבח פונה מערבה.
הצלב בראש חזית הכנסייה ניצב על סלע. ישו אומר לפטרוס בבניאס שהוא הסלע שעליו הוא יבנה את הקהילה שלו. שם נוסף של פטרוס הוא כיפא ומשמעות המילה בארמית היא סלע ולכן כשבנו את הכנסייה הביאו סלע מהבניאס ועליו הציבו את הצלב. הכנסייה המודרנית נבנתה ב-1894. הבנייה נעשתה במימון בית המלוכה הספרדי ולכן הארכיטקטורה בסגנון ספרדי.

תל אביב:
תא המעצר בו הוחזק אייכמן
נמל יפו – השער לארץ הקודש
באוהאוס- סגנון אדריכלי שהגדיר את העיר
כיכר רבין – כיכר העיר
שרונה – ממושבה גרמנית למרכז קניות
המושבה האמריקאית – מארק טווין פינת ג'ון סטיינבק

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

 booklet-banners

2 comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *