כנסיית הקבר

 ביקור בכנסיית הקבר

כנסיית הקבר היא המקום הקדוש ביותר למרבית הנוצרים בעולם. המלחמות, רעידות האדמה, תוספות הבנייה והשינויים הרבים שעברו על הכנסייה במשך מאות שנים הפכו את החזית של הכנסייה לפחות מרשימה ממה שהייתה בעברה. היופי האמיתי נמצא בסיפור.
הרעש וההמולה בתוך הכנסיה גורמת למבקרים רבים לאכזבה קשה. "המקום מזכיר שוק ולא אתר קדוש" שמעתי לא פעם. כדי ליהנות מהכנסייה השתדלו להגיע אחר הצהריים, בערב או לפני ארוחת הבוקר. במקרה שהגעתם בשעות העומס העזרו בסבלנות ונסו לראות את הפלא במקום. שני מיליארד אנשים מרחבי העולם – רוסים, אפריקאים, לטינים ואנשי מדינות העולם המערבי מאמינים שבמקום הזה ישו, יהודי שחי לפני אלפיים שנה, בנו של אלוהים, הקריב עצמו למען האנושות.
שעות פתיחה: אפריל – ספטמבר 5:30-21:00, אוקטובר-מרץ 4:30-19:30
הכניסה ללא תשלום.

הכנסייה נבנתה לראשונה בשנת 335 על ידי הלנה, אמו של הקיסר הרומי קונסטנטין, שמצאה, על פי המסורת, את מקום הצליבה בביקור בירושלים בשנת 326. מהכנסייה המקורית נותר מעט מאוד – מלחמות, רעידות אדמה ואין ספור שיפוצים בתקופות שונות שינו לגמרי את מראה הכנסייה מבפנים ומבחוץ. החזית כיום היא ברובה מהתקופה הצלבנית, מהמאה ה-12. הכנסייה מכילה בתוכה אתרים רבים וביניהם שני אתרים בעל חשיבות עצומה לנוצרים:  גולגותא (או קאלוורי) – המקום בו ישו נצלב וקברו של ישו. בנוסף הכנסייה הזו מיוחדת בכך שהיא לא שייכת לעדה נוצרית אחת אלא מחולקת בין שש עדות שונות – הקתולים (פרנסיסקנים), אורתודוכסים וארמנים מחזיקים ברוב הכנסייה. לסורים אורתודוכסים, קופטים והאתיופים חזקות קטנות מאוד.
הכנסייה נפתחת כל בוקר וננעלת כל ערב אלא שגם עניין פשוט ולכאורה שגרתי הפך לסיפור מפתיע. צאלח-א-דין כבש את ירושלים בשנת 1187. הוא לקח את המפתח מהנוצרים והפקיד אותו בידי שתי משפחות מוסלמיות – ג'ודה ונסייבה ובשמונה מאות השנים האחרונות הן האחראיות לפתיחת הכנסייה. כל בוקר (5:30 בקיץ, 4:30 בחורף) נציגי האורתודוכסים, קתולים וארמנים נפגשים ליד הדלת בתוך הכנסייה (הם ישנים בתוך הכנסייה). רק לנציג האורתודוכסי יש את הזכות לפתוח חלון קטן בדלת ובכל יום יש לעדה אחרת את הזכות להוציא דרך החלון סולם קטן. נציג של משפחת ג'ודה המחזיק במפתח נותן לנציג של משפחת נוסייבה את המפתח והוא עולה בסולם ופותח את המנעול. לאחר מכן הוא יורד מהסולם ופותח את דלתות הכנסייה ומחזיר לנציג משפחת ג'ודה את המפתח. בערב מתקיים טקס הנעילה בסדר הפוך.

אתרים בתוך כנסיית הקבר

גולגותא או קאלוורי

מקור השם הוא ככל הנראה המילה גולגולת. ומכאן השם גולגותא – גולגולת בארמית, או קאלוורי – גולגולת בלטינית. מבקרים נוצרים רבים מדמיינים את גולגותא כהר מחוץ לעיר העתיקה, אך האתר נמצאת בתוך הכנסיית ועולים אליו במספר מדרגות תלולות. התחנה החשובה ביותר בגולגותא היא המקום בו על פי האמונה הנוצרית עמד צלב העץ עליו ישו נצלב עבור חטאי האנושות. לרוב יש תור של אנשים הכורעים מתחת למזבח ומנשקים את האבן שעליה הוצב הצלב.

גולגותא או קלווארי כנסיית הקבר

קפלת האדם הראשון

בחלון מאחורי המזבח ישנה זכוכית שדרכה ניתן לראות סדק בסלע. מסורת חדשה יחסית, מהתקופה הצלבנית, מספרת שכאשר ישו מת על הצלב – הנמצא מעל לקפלה, הייתה רעידת אדמה ודמו של ישו טפטף דרך הסדק ונגע בעצמותיו של אדם, האדם הראשון (כיום אין במקום עצמות). האם האדם הראשון באמת קבור כאן? כנראה שלא ובכל זאת יש כאן קישור תאולוגי מעניין בין ישו לאדם הראשון. האדם הראשון נולד טהור אך כשאכל מפרי עץ הדעת דבק בו החטא הקדמון. ישו, במותו על הצלב, כיפר על החטא הקדמון ובכך מאפשר לאנושות ישועה.
שני הספסלים בקפלה מוצבים למעשה מעל קברים של מלכים צלבנים. לפני כמאתיים שנה התרחשה בכנסייה שרפה גדולה שהחלה ככל הנראה בגלל נזיר שיכור. בשריפה נהרסו חלקים נרחבים של הכנסייה והאורתודוסים ניצלו את ההזדמנות בכדי להרוס את הקברים של הצלבנים (הקתולים) ולהפוך אותם לספסלים.

 קפלת האדם הראשון כנסיית הקבר

אבן המשחה

האבן הזו נקראת אבן המשחה. מתחת לאבן הזו נמצאת האבן שעליה משחו את גופו של ישו בשמן לאחר שהורידו את גופו מהצלב ולפני שקברו אותו.
האבן הזו אינה תחנה בויה דולורוזה אבל יש לה חשיבות רבה. משמעות המילה Christian (נוצרי) היא למעשה המשוח בשמן ביוונית עתיקה. גם בעברית משמעות המילה משיח היא המשוח בשמן. מכיוון שהיהודים אינם מאמינים בישו, בעברית קוראים לנוצרים 'נוצרים' ומשמעות המילה היא אלה שמקורם מנצרת (בעוד שהיהודים נקראים יהודים מכיוון שמקורם ביהודיה, ההרים מסביב לירושלים).
צליינים רבים מנשקים את האבן הזו ומניחים עליה נרות ובדים מפני שבנצרות האורתודוכסית קיימת האמונה שקדושה יכולה לעבור מחפץ אחד למשנהו.

כנסיית הקבר אבן המשחה

הקבר של ישו

ישו נקבר במערה אך כאשר בנו את כנסיית הקבר הרסו אותה ובנו במקומה את הרוטנדה, מבנה מעוגל שבמרכזו הקבר. תור ארוך משתרך מסביב לקבר אבל הקבר הרי ריק, ישו נצלב ביום שישי וביום ראשון מצאו את הקבר ריק, ישו קם לתחייה והתהלך על האדמה במשך ארבעים יום עד שעלה השמיימה מהר הזיתים. מדוע אם כן, אנשים עומדים בתור לראות קבר ריק?
חשיבות הקבר נעוצה בכך שעל פי המסורת הנוצרית במקום הזה ישו ניצח את המוות.

הקפלה הסורית  

המקום נראה קצת מוזנח, הקירות מפויחים, המזבח הרוס בחלקו ואין ריצוף. הרבה מבקרים מפספסים את הפינה הזו. הסורים האורתודוכסים מאמינים שכאן נקבר יוסף הרמתי, שנתן לישו את חלקת הקבר שלו. אבל דווקא המערה מימין למזבח היא האתר ההיסטורי. המערה הפשוטה היא למעשה אתר קבורה מימי הבית השני, מימיו של ישו. המערה הזו מוכיחה למעשה שהאתר הזה היה לפני אלפיים שנה בית קברות יהודי אבל מעבר לכך האתר הזה חשוב כי כך נראה קבר יהודי לפני אלפיים שנה. לפני אלפיים שנה לא הייתה כאן כנסיה, לא היו נזירים ולא קבוצות של תיירים, היו רק קומץ יהודים שהאמינו שהנקבר הוא המשיח, ומי יודע, אולי ישו נקבר במערה הזו.

הקפלה הסורית כנסיית הקבר

עוד באותו הנושא:
ירושלים:
העיר העתיקה – הקילומטר המרובע הקדוש ביותר בעולם
הכותל – אינו חלק מבית המקדש ולא האתר הקדוש ביותר ליהודים
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

2 comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *