כניעת ירושלים בסוף מלחמת העולם הראשונה

ירושלים נכבשה ונכנעה עשרות פעמים במהלך ההיסטוריה הארוכה שלה. אחד מסיפורי הכנעה הנחמדים ביותר התרחש לפני מאה שנה כאשר הבריטים הגיעו לאיזור ירושלים בסוף מלחמת העולם הראשונה. השליט העותמני של ירושלים, חוסיין אל חוסייני, חשש שהמקומות הקדושים יהרסו בקרבות והחליט להיכנע. כוחות הצבא העותמני נסוגו ליריחו ובבוקר ה-9 בדצמבר 1917 יצא חוסיין אל חוסייני בראש משלחת עם דגל לבן בכדי להיכנע בפני הבריטים. המשלחת פגשה בשני חיילים בריטים ונכנעה להם. מה שהמשלחת של חוסיין אל חוסייני לא ידעה זה שהם נכנעו לשני טבחים בריטים שיצאו לקנות ביצים והלכו לאיבוד. הטבחים חזרו לבסיסם וספרו למפקד שלהם, הגנרל ווטסון, שהעיר נכנעה בפניהם. ווטסון דרש שהמשלחת תכנע בפניו שוב – וכך היה. המשלחת הובאה לטקס כניעה נוסף. ווטסון סיפר למפקד שלו – מייגור גנרל ג'ון שיי על הכניעה והוא בתגובה ביטל אותה ודרש שהמשלחת תכנע בפניו. כאשר אלנבי שמע על כך הוא ביטל את הכניעה ודרש שהמשלחת תכנע בפניו בטקס רב רושם – וכך היה. העיר נכנעה בפני אלנבי יומיים לאחר מכן ב-11 בדצמבר בפעם הרבעית בטקס מרשים בשער יפו. חוסיין אל חוסיין לא הגיע לטקס מכיוון שהוא חלה בדלקת ריאות כאשר נאלץ לעמוד בכל שלושת הטקסים הקודמים. אלנבי ביקר אותו בבית חולים ומספר שבועות לאחר מכן הוא חוסיין אל חוסייני מת מדלקת ריאות. ראש העיר שרצה למנוע שפיכות דמים והרס בירושלים שילם על כך בחייו.

כניעת ירושלים-אנדרטת-אלנבי

האנדרטה לזכר החיילים הבריטים שנהרגו בקרבות בדרך לירושלים

גם סיפורה של הקמת האנדרטה לזכר החיילים הבריטים לא פחות משונה מהכניעה עצמה. לאחר הקרבות החיילים הבריטים רצו להקים אנדרטה לזכר חבריהם שנהרגו בקרבות בדרך לירושלים. המקום שנבחר היה הגבעה בה נערכו טקסי הכניעה הראשונים. האנדרטה הוקמה ב-1920 כמלבן בגובה שלושה מטרים, בראש האנדרטה אמור היה להיות פסל של הגנרל אלנבי אך הפסל מעולם לא הושלם. על צידי האנדרטה טבועות צלליות של צלבנים. החיילים הבריטים היו למעשה החיילים הנוצרים הראשונים שכבשו את ירושלים מאז שהצלבנים נאלצו לעזוב את ארץ ישראל לאחר שנוצחו על ידי  המוסלמים בשנת 1291. כניעת ירושלים בתחילת דצמבר, שבועיים לפני חג המולד הייתה חגיגה אדירה בעולם הנוצרי לאחר שלוש שנות מלחמה מדממות. טקסים רבים התקיימו בכנסיות המרכזיות בבירות אירופה וכנסיות רבות צלצלו בפעמוניהם לראשונה מאז תחילת המלחמה.
בחלק התחתון של האנדרטה כתוב שירושלים נכנעה בקרבת מקום לחיילי הדיוויזיה הלונדגונית ה-60  ב-9 בדצמבר 1917. לזכרם של כל הקצינים, נגדים וחיילים שנפלו בלחימה על ירושלים. התאריך החקוק על האנדרטה, ה-9 בדצמבר הוא התאריך בו חוסיין אל חוסייני נכנע בפני החיילים הפשוטים ולא ה-11 בדצמבר, התאריך בו העיר נכנעה בטקס רב רושם בפני הגנרל אלנבי.
בתקופת המנדט הכיכר ליד חומות העיר העתיקה שהובילה לשער יפו נקראה כיכר אלנבי. לאחר איחוד ירושלים במלחמת ששת הימים עיריית ירושלים שינתה את שם הכיכר לכיכר צה"ל והכיכר בה ניצבת האנדרטה, שלא היה לה שם רשמי, קיבלה את השם כיכר אלנבי – וזאת למרות שהפסל לכבודו של אלנבי לא נבנה ואין לו שום קשר למקום.

סיפורים ירושלמים משונים נוספים: