Jerusalem

ירושלים

ירושלים היא העיר הענייה בישראל, היא דתית, לא תמיד נקייה, היא יכולה להיות קיצונית ולא נעימה אבל אין עיר בעולם שעושרה הדתי, התרבותי וההיסטורי משתווה לירושלים. ירושלים היא העוגן של רוב המוחלט של המטיילים – הקבוצות והבודדים המגיעים לישראל – ומסיבה טובה. כמורה דרך אני נשאל לא מעט – "על מה אסור לוותר בתל אביב? מה לעשות במדבר יהודה?" לרוב אני מתחמק מתשובה ועונה שתלוי במה שמעניין אותך. אבל כששואלים אותי מה חייבים לראות בישראל – לא משנה מי, מתי, מהם תחומי העניין או משך הביקור, יש רק תשובה אחת – העיר העתיקה בירושלים. אפשר לטייל חודש בישראל ולבלות בנעימים מבלי להגיע לירושלים אבל אי אפשר להבין את ישראל מבלי להיות בעיר העתיקה.
ירושלים היא העוגן של רוב המטיילים בישראל. שלושה ימים זה המינימום למי שרוצה לטעום את מה שיש לעיר הזו להציע.

Jerusalem old city העיר העתיקה ירושלים

מידע כללי

מספר תושבים:  820,000   גובה ממוצע: 630     גישה לאינטרנט: בכל בית קפה, מלון ואכסניה
שימו לב! כאשר מבקרים באתרים קדושים יש להיכנס בלבוש צנוע. ברכיים, כתפיים ומחשוף צריכים להיות מכוסים (טי-שרט ומכנס קצר עד הברך זה בסדר). אין צורך להביא כיפה. בכניסה לאתרים יהודים יהיו כיפות מקרטון.

אתרים מרכזיים

כדי להקל ולעשות סדר בין האתרים הרבים שיש לעיר להציע חילקתי אותם לארבעה אזורים מרכזיים:
הר הזיתים –  מסגד העלייה, כנסיית אבינו שבשמיים , תצפית מראש בית הקברות היהודי , כנסיית דומינוס פלוויט, כנסיית מריה מגדלנה, קבר מרים (בתחתית הר הזיתים), גת שמנים (בתחתית הר הזיתים).
עיר עתיקה  – כותל , כנסיית הקבר , ויה דולורוזה , שער שכם , שווקי העיר העתיקה , מנהרות הכותל, הר הבית, תצפית גגות, שער יפו, עיר דוד (מחוץ לשער האשפות), חדר הסעודה האחרונה (מחוץ לשער ציון).
עיר חדשה – שוק מחנה יהודה, שכונת נחלאות , השכונה החרדית מאה שערים. מוזיאון השואה יד ושם והר הרצל קצת יותר רחוקים אבל קל להגיע אליהם – התחנה האחרונה ברכבת הקלה (תחנת הר הרצל). הכנסת ומוזיאון ישראל נמצאים במרחק של כ- 30-45 דקות הליכה ממרכז העיר או נסיעה באוטובוס.
עין כרם – כנסיית הביקור, כנסיית יוחנן בהרים, מנזר האחיות ציון.

Jerusalem rooftop תצפית גגות ירושלים

תחבורה בירושלים

בתוך ירושלים:

רכב: אתם בטיול, לא בעונש. תיסעו במכונית כמה שפחות בתוך העיר. אם אתם מתכננים לבקר במדבר יהודה (מצדה וים המלח), השכרת רכב ליום או יומיים יכול להיות רעיון טוב.
רכבת קלה: הרכבת הקלה מחברת בין כמה מהאתרים החשובים בעיר – הר הרצל (מרחק עשר דקות הליכה מיד ושם), תחנה מרכזית (תחנה מרכזית), שתי תחנות ליד העיר העתיקה (העירייה) ליד שער יפו ושער שכם ליד שער שכם. מחיר נסיעה בודדת – 6.60 ₪. הכרטיס תקף לשעה וחצי ואפשר לשלב בו גם נסיעה באוטובוס. משישי אחר הצהריים ועד שבת בלילה ובחגים יהודים אין תחבורה ציבורית.

light rail Jerusalem רכבת קלה ירושלים

אוטובוסים: אוטובוסים הם הדרך טובה להתנייד למקומות שהרכבת הקלה לא מגיעה אליהם. חלק גדול מהנהגים לא דוברי אנגלית אבל תמצאו נוסע ישראלי שדובר אנגלית (יש רבים כאלה) שיעזור לכם. אפשר לשלם לנהג. משישי אחר הצהריים ועד שבת בלילה ובחגים יהודים אין תחבורה ציבורית.
מונית: הדרך המהירה להגיע ממקום למקום. לצערי בסקרים שעורך משרד התיירות על שביעות רצון של התיירים נהגי המוניות מקבלים את הציון הנמוך ביותר – לרוב בגלל ריח של סיגריות, נהגים שלא דוברים אנגלית ומחירים מופקעים. תבקשו שהנהג יפעיל מונה. הוא חייב על פי חוק.
אופניים: ירושלים לא ידידותית לרוכבי אופניים – יש הרבה עליות וירידות, אין הרבה שבילי אופניים יעודיים במרכז העיר והירושלמים נוסעים כמו משוגעים.
תחבורה בשבת: אין תחבורה ציבורית בשבת בתוך ירושלים, האופציה היחידה היא מוניות. כל מקומות הלינה שעליהם המלצתי נמצאים במרכז העיר ובמרחק הליכה מהמקומות המרכזיים.

מחוץ לירושלים:
ירושלים – תל אביב 70 ק"מ, כשעה נסיעה.
ירושלים – חיפה 150 ק"מ, כשעתיים נסיעה.
ירושלים – נתב"ג 45 ק"מ, כארבעים דקות.
ירושלים – מצדה 100 ק"מ, כשעה וחצי.

 ל\מ תל אביב: זה מביך אבל זו המציאות – אין רכבת מהירה ממרכז ירושלים לתל אביב. זה אמור להשתנות ב-2017. עד אז תאלצו להשתמש באוטובוסים, מוניות שירות ומוניות.

בניית מסילת רכבת ירושלים תל אביב Tel Aviv Jerusalem rail
יום אחד עוד תהיה רכבת מהירה בין שתי הערים הגדולות בישראל!

קו 405 תחנה מרכזית ירושלים- תחנה מרכזית תל אביב. יוצא כל עשר דקות. התחנה המרכזית היא בדרום תל אביב באזור שפחות נעים להסתובב בו בלילות.
קו 480 תחנה מרכזית ירושלים – רכבת מרכז (ידוע גם בשמות: סבידור, ארלוזורוב, מסוף 2000) כל עשר דקות
בשבת: יש מוניות שירות היוצאות מרחוב קוק (כיכר ציון) לתל אביב – המחיר הוא 40 ₪.

ל\מ חיפה: שני אוטובוסים מהירים ואחד מאוד איטי נוסעים בקו ירושלים-חיפה. בחיפה יש שתי תחנות מרכזיות, מרכזית המפרץ בצפון העיר וחוף הכרמל בדרום העיר. שתיהן ליד תחנות רכבת.
קו 960 מתחנה מרכזית ירושלים למרכזית המפרץ (זמן נסיעה: שעה וחמישים)
קו 940 מתחנה מרכזית ירושלים לחוף הכרמל (זמן נסיעה: שעה וחמישים)
קו 947 מתחנה מרכזית ירושלים לחוף הכרמל (זמן נסיעה: שעתיים ארבעים. עצירות רבות בדרך)

ל\מ נתב"ג: עד שיסימו לבנות את קו הרכבת הדרך הנוחה ביותר היא מוניות נשר. מוניות שירות (ובהן כ-10 נוסעים) שאוספים ומפזרים ממקומות בירושלים בדרך ל\מ שדה התעופה. טלפון: 02-6257227

ל\מ מדבר יהודה (ים המלח, מצדה): קוים 486 או487  ירושלים תחנה מרכזית – נווה זהר (דרום ים המלח) יוצאים בערך כל שעה. אם אתם רוצים להספיק את מצדה, עין גדי וים המלח ביום אחד ולחזור אני ממליץ להשכיר רכב. מה גם שאחרי שתכנסו לים המלח לא תרצו לחכות ארבעים דקות לאוטובוס.

ירושלים:
העיר העתיקה – הקילומטר המרובע הקדוש ביותר בעולם
הכותל – אינו חלק מבית המקדש ולא האתר הקדוש ביותר ליהודים
כנסיית הקבר – מדוע הכנסייה קדושה לנוצרים אם הקבר ריק?
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *