Safed

טעויות בזיהוי אתרים

כולם אוהבים לצאת לחופש. עוזבים את השגרה למספר ימים ויוצאים למקום חדש ומיוחד. אלא שיש לחופשה גם צדדים פחות נעימים: הטיסות יכולות להיות מייגעות, בחופשה, כשיוצאים מהשגרה, נוטים לשכוח ולאבד יותר, ומכיוון שנוסעים בדרכים לא מוכרות הולכים לפעמים לאיבוד. אבל אל דאגה! צרת רבים חצי נחמה! במשך שנים רבות צליינים ומטיילים התבלבלו, וחלק מהטעויות התקבעו. הנה כמה מהידועות שבהן.

מגדל הזבובים בעכו

אלופי טעויות הזיהוי בארץ ישראל הם ללא ספק הצלבנים. הם הגיעו עם להט דתי עמוק וחוסר הבנה גיאוגרפי. העיר עכו שימשה כנמלם המרכזי ובמשך מאה שנה שימשה העיר כבירה בפועל של ממלכת הצלבנים משום שירושלים לא הייתה בידם. אלא שבהגיעם לעכו היו שהתבלבלו וזיהו את עכו כעקרון, עיר פלישתית ששכנה לא רחוק מאשדוד של ימינו. אחד האלים של הפלישתים היה בעל זבוב והשם גם מוזכר בתנ"ך מספר פעמים (וזהו שמו של הספר הדיסטופי מ-1954). על שרטון במרחק של 60 מטרים מהכניסה לנמל עכו עמד מבנה מבוצר שיסודותיו מהמאה ה-3. הצלבנים חשבו שזהו מקדש לאל בעל זבוב. הצלבנים חיזקו את המבנה ובהמשך הוא שימש כמסגד וכעמדת תותחים בריטית בתקופת המצור על עכו. ולמרות הגלגולים הרבים שהמקום עבר, השם השגוי נשמר.

Flies tower in Acre port

צפת וגשר בנות יעקב

אחת מטעויות הזיהוי הגדולות של הצלבנים היא הטעות הכפולה הקשורה בסיפורו של יעקב אבינו. הצלבנים זיהו את צפת כבית אל. בית אל מוזכרת לראשונה בכניסתו של אברהם לארץ כנען. בפעם השנייה שבית אל מוזכרת היא בחלומו של יעקב. יעקב שוכב לישון ובחלומו הוא רואה מלאכים עולים ויורדים בסולם המחבר בין שמים לארץ. בחלום אלוהים מבטיח ליעקב שהאדמה עליה הוא שכב תהיה שלו. בבוקר הוא מקים מצבה וקורא למקום בית אל. הצלבנים חשבו את צפת לבית אל ומכאן נובעת הטעות השנייה – גשר בנות יעקב, גשר העובר על הירדן ליד צפת. הגשר קיבל את השם יעקב מכיוון שהצלבנים טעו לחשוב ששם יעקב עבר את הירדן לקראת מפגש עם עשו, אחיו. בתקופה הצלבנית היה בצפת מנזר של נזירות בשם סנט ג'יימס. המנזר התקיים גם ממיסי מעבר על הגשר שהצלבנים גבו וכך קיבל הגשר את שמו – גשר בנות יעקב.

Safed

הר הקפיצה

הר הקפיצה מציע תצפית טובה על עמק יזרעאל ונצרת. בברית החדשה מסופר שישו דרש בבית הכנסת בנצרת ורמז שהוא המשיח. הדבר הרגיז את המתפללים והם הוציאו אותו מבית הכנסת ובקשו לפגוע בו אך הוא נעלם ביניהם. בתקופה הצלבנית החלה המסורת שמהר הזה ישו קפץ לעמק יזרעאל וכך ברח. כיום יודעים שההר רחוק מדי מהמרכז ההיסטורי של העיר.

Nazareth

מגדל דוד (מצודת דוד)

בעיר העתיקה בירושלים, ליד שער יפו, עומדת מצודה ששמה כיום הוא מצודת דוד או מגדל דוד. המצודה ממוקמת במקום אסטרטגי והגנה במשך מאות שנים על העיר. אלא שבין המצודה לדוד המלך אין שום קשר. ירושלים של דוד המלך הייתה במקום אחר . המלך הורדוס היה זה שבנה במקום מצודה גדולה (שבימיו הייתה מרשימה יותר). בתקופה הביזנטית (במאה ה-5) ראו את המצודה המרשימה וקשרו אותה לדוד המלך, כובש ירושלים. השם השתמר בכל התקופות עד ימינו. כיום המקום משמש כמוזאון לתולדות ירושלים.

tower-of-david

קבר דוד

בניגוד לדמויות חשובות רבות, התנ"ך מספר לנו היכן דוד נקבר – בספר מלכים א' (ב,י) כתוב 'וישכב דוד עם אבותיו וייקבר בעיר דוד'. אלא שעם השנים הגרעין ההיסטורי של ירושלים, עירו של דוד המלך, שהייתה עיר קטנה מחוץ לחומות ירושלים של ימינו, נשתכח. מנגד, השם ציון, שהוא אחד משמות ירושלים, עבר גלגולים רבים והיום הר ציון נמצא מחוץ לחומות העיר העתיקה. על הר ציון הייתה כנסיה שבה ככל הנראה בתקופה הביזנטית או בתקופה הצלבנית החלו להנציח את דוד המלך. עם השנים החלו לציין במקום גם את מקום קבורתו והיהודים והמוסלמים קיבלו גם כן את המסורת. כיום יודעים שעיר דוד ממוקמת בגבעה מערבית להר ציון אבל גם בימינו יהודים מגיעים להתפלל בקבר דוד על הר ציון.

The-Tomb-of-king-David

לטרון

בכביש העולה לירושלים מאזור החוף חולפים על פני מחלף לטרון. באיזור ישנם מנזר של מסדר טרפיסטי הידוע כמסדר השתקנים ומשטרה בריטית המשמשת היום כמוזיאון השריון. הצלבנים בנו במקום מבצר ושמו היה 'לה טורון דה שבלייה (Le Toron des chevaliers) משמעות השם הוא "מגדל האבירים". הערבים תושבי הסביבה שיבשו את השם ללטרון. עולי רגל נוצרים שמעו את השם לטרון ונזכרו במילה לטרוניס, שבלטינית פירושו גנב, ומכאן התפתחה המסורת שדיסמס, הגנב הטוב שנצלב לצידו של ישו נולד באיזור. כך התגלגל השם מגדל האבירים לגנב הטוב.

וירי גלילאי

הר הזיתים הוא אחד המקומות הקדושים לנצרות. בעבר היו על ההר 24 כנסיות ומנזרים. בצפון הר הזיתים ישנה כנסיה הסגורה למבקרים, הנקראת וירי גלילאי. משמעות השם היא אנשי הגליל בלטינית ומקורה בפסוק 'ויביטו אחריו השמימה בעברו ונהנ שני אנשים לבושי בדים נצבים עליהם: ויאמרו אתם אנשי הגליל מה תעמדו פה ועיניכם השמימה' (מעשי השליחים א, י-יא). שני אנשי הגליל ראו את ישו עולה השמיימה. רבים טעו לחשוב שצפון הר הזיתים הוא למעשה הגליל. בתקופת ימי הביניים, כאשר הגליל לא היה בטוח, מורי הדרך הסבירו לצליינים שזהו הגליל ומסורות גליליות רבות הועתקו להר הזיתים. הכנסייה משמשת כמעון הקיץ של הפטריארך היווני-אורתודוכסי וב-1964 התרחשה במקום פגישה היסטורית בין הפטריארך קונסטנטינופל אתינגורס לאפיפיור פאולוס השישי. היה זה מפגש ראשון לאחר נתק של 910 שנה בין הכנסיה האורתודוכסית לכנסייה הקתולית (הפיצול התרחש ב-1054).

שרונה

טעויות בזיהוי אינן נחלתן הבלעדית של המאות הקודמות. גם בתקופה המודרנית חלו כמה טעויות. כאשר הטמפלרים הגרמנים הקימו את המושבה השלישית ב-1871 שלהם הם חשבו שהם מתיישבים בשרון וקראו למושבה שלהם שרונה. הם פספסו את השרון במספר עשרות קילומטרים והיום המושבה שהם הקימו נמצאת במרכז תל אביב.

Sharona

קרית גת

במקרה הזה הטעות היא לא רק בזיהוי קבר או מבצר אלא שם של עיר. לאחר קום המדינת ועדת השמות קראה למקומות ישוב רבים על שם מקומות מקראיים מתוך מטרה לחזק את הקשר בין המקרא לישובי הארץ. ב-1954 הוקמה מעברה לעולים ממרוקו והשם שניתן היה קרית גת משום שטעו לחשוב שהתל שליד המעברה הוא העיר התנכית גת, שהייתה עיר פלישתית. חפירות ארכיאולוגיות בתל לא העלו ממצאים מהתקופה הפלישתית ולכן היום רוב החוקרים מזהים את העיר הפלישתית גת בתל צפית. התל שלידו הוקמה קרית גת נקרא כיום תל עירני אבל את שם העיר – קרית גת השאירו.

Kiryat-Gat

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
7 עקרונות לתכנון טיול בישראל
3 ימים בירושלים

בנושא אחר אבל ממש מעניין:
10 דברים שתראו רק בישראל

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners