Ben-Gurion-Air-port---information

טיסה לישראל

הטיול לישראל מתחיל בשדה התעופה ממנו טסים לישראל. בתור לדלפק רוב הסיכויים שיהיו ישראלים. קל לזהות אותם – תמיד עם מזוודות ענקיות. ישראלים לא יכולים להפסיק לקנות כשהם בחו"ל. כמורה דרך המדריך זרים בישראל וישראלים בחו"ל תאוות הקניות של הישראלים הדהימו אותי. תיירים זרים בישראל יקנו אולי שרשרת עם צלב ירושלים, תמרים, דמות של ישו מגולף בעץ ואולי מוצרי ים המלח. ישראלים בחו"ל קונים בגדים, נעלים, מוצרי חשמל ואולי הדבר הישראלי ביותר להביא מחו"ל – מתנות לילדים.

Security check and questioning before check-in
תשאול בטחוני לפני הצ'ק אין.

בשדה תעופה תהיה גם יותר אבטחה לפני הדלפקים של הטיסות לישראל. לפעמים יש שיקוף ביטחוני נוסף ממש לפני שעולים למטוס. אם טסים בחברות הישראליות (אל על, ארקיע, ישראייר) עוברים גם תשאול אישי.

הגעה לישראל

למרות שהאוכלוסייה בישראל מונה כמעט שמונה מליון איש יש רק שדה תעופה בין לאומי אחד – נתב"ג (TLV). אם אתם טסים עם אל על ככל הנראה תשמעו את השיר 'כמה טוב שבאת הבית' של אריק איינשטיין בנחיתה. חלק מהישראלים מוחאים כפיים לאחר הנחיתה. עוד לפני שהשלט המורה להישאר חגורים יכבה ישראלים רבים יקומו ממקומם. זה חלק מחוסר היכולת של הישראלים לשבת בשקט והרצון למהר ולצאת מהמטוס.

Ben-Gurion-Air-port---information
באולם בו אוספים את המזוודות יש דלפק של משרד התיירות בו ניתן לקבל מפות ומידע.

בביקורת הגבולות לא מחתימים את הדרכון משום שחלק מהמדינות הערביות מעכבות אנשים שהיו בישראל ולכן כדי להקל עליהם בעתיד לא מחתימים את הדרכון אלא מצרפים פתקית קטנה במקום.
לאחר ביקורת הגבולות תגיעו לאולם בו אוספים את המזוודות. במרכז האולם ניצב דלפק של משרד התיירות בו אפשר לקבל מידע ומפות בחינם. כמו כן הנציגים יכולים לעזור במקרה של בעיה עם מקום הלינה.
התחנה האחרונה לפני שעוזבים את שדה התעופה היא אולם קבלת הפנים הענק. שם תראו משפחות רבות המחכות לבן משפחה, למרות שטס רק למספר ימים בודדים. החברה הישראלית מאוד משפחתית (לפעמים גם דביקה) ותוכלו לראות זאת כבר בנתב"ג.

תחבורה אל ונמל התעופה בן גוריון

שדה התעופה ממוקם במרכז ישראל, על כביש מספר 1, בין ירושלים לתל אביב.

נתב"ג  תל אביב – 20 קילומטר
נתב"ג ירושלים – 40 קילומטר
נתב"ג חיפה – 110 קילומטר

תל אביב היא היעד הקרוב ביותר לשדה התעופה. רכבות נוסעות באופן קבוע מתל אביב (ויעדים נוספים) לנמל התעופה. לירושלים עוד אין רכבת משדה התעופה, הקו אמור להיפתח ב-2017, ובינתיים יש שירות של מוניות שירות 'נשר' שאוספות משדה התעופה ומורידות ביעד. המחיר הוא כ-60 ₪. אפשרות נוספת היא כמובן לקחת מונית משדה התעופה לכל יעד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע אבל כמובן שהמחיר בהתאם.

שימו לב: בפברואר 2017 נפתח קו אוטובוס ראשון מנתב"ג לקריית הלאום (מול תחנה מרכזית ירושלים). האוטובוס יוצא כל שעה, אך אינו פועל משישי אחר הצהריים עד שבת בלילה. כל המידע בסרטון הבא ובאתר של חברת האוטובוסים אפיקים.

שימו לב: בישראל אין תחבורה ציבורית – רכבות ואוטובוסים מיום שישי אחרי הצהריים עד שבת בלילה. מוניות השירות לירושלים פועלות אבל לכל יעד אחר תצטרכו לקחת מונית.

למידע נוסף:
תחבורה בישראל
אתר מוניות 'נשר' משדה התעופה לירושלים וחזרה
אתר רכבת ישראל

טיסה מישראל

אני ממליץ להעביר את הלילה האחרון בירושלים או אפילו יותר טוב, בתל אביב. הערים קרובות, כאמור, לשדה התעופה ואם תתעורר בעיה כל שהיא יהיה לכם מספיק זמן למצוא אלטרנטיבה. רצוי להגיע כשעתיים וחצי לפני הטיסה.

מבחינת מרבית התיירים המסיימים טיול בישראל ההגעה לשדה התעופה והטיסה הם פשוט משהו שצריך לעבור בדרך הביתה. כולם רוצים לגמור עם זה כמה שיותר מהר – ובצדק. בסוף טיול, ולא משנה אם אחרי סופ"ש ארוך בתל אביב או שלושה חודשי התנדבות בקיבוץ, רוצים לגמור עם הפרק של שדה התעופה כמה שיותר מהר. אבל טיסה מנמל תעופה בן גוריון מיוחדת משתי סיבות. הסיבה הראשונה היא שנתב"ג הוא שדה התעופה הבינלאומי היחיד בישראל. לכאורה זה לא ייחודי – יש הרבה מדינות קטנות עם שדה תעופה בין לאומי יחיד, אבל אם מוסיפים לכך שהישראלים לא יכולים לבקר במדינות השכנות (למעט סיני וירדן) זה הופך את נתב"ג לשער דרכו עוברים רובם המכריע של הישראלים בדרכם לחו"ל. בכל האתרים והמלונות בהם מטיילים מבקרים בישראל, הם נפגשים כמעט אך ורק עם מטיילים אחרים ובשדה התעופה, יותר מבכל מקום אחר, פוגשים את עם ישראל – צעירים אחרי צבא שטסים לטיול הגדול במזרח הרחוק או בדרום אמריקה, זוגות שהשאירו את הילדים אצל סבא וסבתא וטסים לסופ"ש באחת מערי אירופה, אנשי עסקים, חרדים, ערבים וטיולים של קבוצות מאורגנות. שבו במרכז הדיוטי פרי בנתב"ג ותסתכלו מסביב. אלה הם הישראלים.

הדיוטי פרי

אחרי שעברתם את ביקורת הגבולות תגיעו לאתר האחרון בו תבקרו בישראל – הדיוטי פרי. הישראלים מאוד אוהבים את הדיוטי פרי. לא פעם קורה שאנשים מאחרים לטיסה מכיוון שהיו עסוקים בבולמוס של קניות. הטיסה לחו"ל היא גם לשופינג והחגיגה מתחילה כבר בדיוטי פרי.

Ben-Gurion-TLV-airport---Duty-Free
היכל התהילה – הדיוטי פרי

ב-1989 ישראלי שעובד בשדה התעופה המציא שירות שנקרא 'פטור ושמור'. השירות מאפשר לקנות בדיוטי פרי, להשאיר את הקניות בישראל ולאסוף אותן כשחוזרים מחו"ל. השירות למעשה איפשר מכירה של מוצרים גדולים, וישראלים רבים קנו טלוויזיות, מקררים ומוצרי חשמל אחרים וזאת בנוסף למוצרים הרגילם הנמכרים בשדות תעופה – אלכוהל, סיגריות ומוצרי קוסמטיקה. ולכן זה גם לא מפתיע שהדיוטי פרי בשדה התעופה בן גוריון מחזיק במספר שיאים – הוא גם מהגדולים בעולם והממוצע של קניות פר מטייל הוא מהגבוהים בעולם (אני לא יודע אם זה משהו להתגאות בו).

עוד באותו הנושא:
האם בטוח לטייל בישראל?
מסלול לעשרה ימים בישראל
3 ימים בירושלים

בנושא אחר אבל ממש מעניין:
10 דברים שתראו רק בישראל

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners