Israeli-money

טיול היסטורי בארנק

אפשר ללמוד על החברה הישראלית בביקור בסופרמרקט, בביקור בשכונות השונות בירושלים ואפילו כשיושבים בבית קפה ומסתכלים מסביב. אפשר ללמוד לא מעט על החברה גם מהשטרות והמטבעות בארנק שלכם. הם לא נבחרו באקראי ואפשר ללמוד מהם על האישים והערכים שמדינת ישראל רוצה להציג.

מטבעות ישראלים:

10 אגורות

עשר אגורות - מנורה

המטבע ששוויו הוא הנמוך ביותר הוא עשר אגורות. על צידו האחד כתוב 10 אגורות ועל צידו השני מוטבעת מנורה עם שבעה קנים. למרות שכיום מגן דוד הוא הסמל היהודי המוכר ביותר, מגן הדוד מלווה את היהודים רק מימי הביניים והוא משמש כסמל גם בתרבויות אחרות. המנורה, לעומת זאת, מלווה את העם היהודי אלפי שנים והיא סמל שרק היהודים משתמשים בו – ולכן המנורה היא הסמל של מדינת ישראל. המנורה המוטבעת על מטבע עשר אגורות דומה למנורה שהוטבעה על מטבעותיו של מתתיהו אנטיגונוס השני שהיה המלך החשמונאי האחרון. לאחר מותו בשנת 37 לפני הספירה עלה הורדוס, המסמל את תחילת השלטון הרומאי בארץ ישראל.

מה אפשר לקנות ב-10 אגורות? כלום. כשהיינו ילדים מסטיק בזוקה עלה עשר אגורות ואם למוכר לא היה עודף קטן הוא היה נותן לנו מסטיקים. הימים האלה נגמרו.

50 אגורות

מטבע של חצי שקל

על צד אחד של המטבע מוטבע נבל. זהו אינו המטבע הישראלי הראשון עם נבל, גם על מטבע 25 אגורות הישן הוטבע נבל. הנבל מזוהה ככינור דוד, הכלי בו ניגן דוד המלך. אם תסתכלו מקרוב, תראו ששלושה מיתרים חורגים מהנבל, הסיבה לכך היא בכדי להקשות על זייפנים. על הצד שני, שבו מוטבע ערך המטבע, יש משהו מעניין. לא כתוב 50 אגורות כמו שניתן היה לצפות אלא 2\1 שקל. גם בשפת היום יום לא אומרים לרוב 50 אגורות (כמו בארה"ב או באירופה – fifty cent) אלא אומרים חצי שקל. הסיבה לכך היא שמחצית השקל הוא שם של מס מקראי. כל גבר יהודי חוייב לשלם מחצית השקל לקניית קורבנות לבית המקדש. המס מוזכר בתורה וכתוב שכל אחד מעני ועד עשיר, חייב לשלם אותו. לעני אסור פחות ולעשיר אסור יותר. ההגיון העומד מאחורי מס מחצית השקל הוא שכולם שותפים ולכולם חלק שווה בבית המקדש.

מה אפשר לקנות ב-50 אגורות? אולי מסטיק.

שקל חדש

מטבע של שקל

השקל החדש, ולמעשה כל המטבעות שבשימוש כיום, נכנסו לשימוש בשנת 1985 והחליפו את השקל. השקל הישן נכנס למחזור ב-1980 (לפניו הייתה לירה) אבל ההיסטוריה של השקל עתיקה הרבה יותר. השקל החל את דרכו לפני 5,000 שנה והיה יחידת משקל ומטבע בשפה האכדית, שפה שמית בה דיברו האשורים והבבלים. גם בעברית יש דמיון בין המילה 'שקל' ל'משקל'. בתורה השקל מופיע לעיתים כמטבע ולעיתים כמשקל.
בצד השני של השקל ישנו איור של שושן צחור. הסמל מזוהה עם האצולה האירופאית והוא ידוע בשמו הצרפתי – פלר דה ליס, אבל לאיור יש שורשים עתיקים מאוד בתרבויות מצרים, מוסופוטמיה ויוון. הסמל נקשר להיסטוריה היהודית בתקופה הפרסית, לפני 2,500 שנה. הפרסים הרשו ליהודים לחזור לארץ ישראל לאחר חורבן בית המקדש ולהקים שלטון אוטונומי ואת הזכות להטביע מטבעות. על המטבעות העתיקים היה איור של שושן צחור ולידו הכיתוב 'יהד' בכתב עברי עתיק, אותם תוכלו לראות על השקל המודרני.

מה אפשר לקנות בשקל? כרוב בשיא העונה.

2 שקלים חדשים (שנקל)

המטבע החדש ביותר שהוכנס למחזור רק ב-2007. האיור בצידו השני שלי המטבע הוא שתי קרני שפע וביניהם רימון. קרן השפע היא סמל לעושר והצלחה. המטבע דומה למטבעות שנמצאו מתקופתו של יוחנן הורקנוס הראשון שהיה שליט חשמונאי שהרחיב מאוד את תחומה של ממלכת יהודה במאה השנייה לפני הספירה.

מה אפשר לקנות בשנקל? ארטיק קרח בסופרמרקט זול.

5 שקלים

מטבע של חמישה שקלים

בניגוד למטבעות שנקל, שקל ועשר אגורות שעליהם מוטבע איור הדומה למטבע יהודי עתיק, על החמישה שקלים מוטבע איור של כותרת פרוטו איולית. כותרות אלו נמצאו באתרים מתקופת ממלכת ישראל (לפני כשלשת אלפים שנה).

מה אפשר לקנות בחמישה שקלים? שוקו ולחמניה בסופרמרקט.

10 שקלים

10-shekel

זהו המטבע בעל הערך הגבוה ביותר וכדי להקשות על זיופו המטבע עשוי משתי מתכות. החלק הפנימי עשוי ארד מוזהב והחלק החיצוני ניקל. למרות שהעץ הלאומי הוא הזית, גם התמר, המופיע על מטבע עשרה שקלים, הוא סמל לאומי. התמר הוא אחד משבעת המינים וידוע בכך שכל חלקיו שימושיים. הפירות למאכל, הסיבים לחבלים, העלים משמשים כסכך והגזע לבנייה.

מה אפשר לקנות בעשרה שקלים? חצי מנת פלאפל או כוס קפה.

שטרות ישראלים:

שטר של 20 ש"ח

שטר של 20 שח - משה שרת

על כל השטרות הישראלים יש על הצד הקידמי דיוקן של איש ציבור. האיור, אם תסתכלו מקרוב, מורכב מראשי התיבות של הדמות המופיעה. על השטר הזה מופיע משה שרת שהיה שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של מדינת ישראל. הטקסט המופיע לצד דיוקנו הוא נאומו של שרת בטקס בניו יורק בו הניפו את דגל ישראל במוסדות האו"ם בשנת 1949. צידו האחורי של השטר מוקדש לעלייה והתיישבות ובו רואים מגדל המסמל את ישובי חומה ומגדל ומתנדבים יהודים במלחמת העולם השנייה.

סימן לעיוורים – שני קווים אנכיים.
מה אפשר לקנות ב-20 ש"ח? פלאפל. במקומות מסויימים פלאפל ושתייה.

 סימונים לעיוורים על השטרותסימנים לעיוורים על השטרות – קווים בולטים במקצת.

שטר של 50 ש"ח

50 שקלים - שי עגנון

ש"י עגנון היה הישראלי הראשון שזכה בפרס נובל (לספרות) ודמותו מופיעה על שטר של חמישים ש"ח. לצד דמותו מופיע הטקסט מעורר ההשראה שהקריא בעת זכיתו "מתוך קטסטרופה היסטורית שהחריב טיטוס מלך רומי את ירושלים וגלה ישראל מארצו, נולדתי אני באחת מערי הגולה. אבל בכל עת תמיד דומה הייתי עלי כמי שנולד בירושלים. בחלום, בחזון לילה, ראיתי את עצמי עומד עם אחי הלוויים בבית המקדש כשאני שר עמהם שירי דוד מלך ישראל. נעימות שכאלה לא שמעה כל אוזן מיום שחרבה עירנו והלך עמה בגולה. חושד אני את המלאכים הממונים על היכל השירה שמיראתם שאשיר בהקיץ מה ששרתי בחלום השכיחוני ביום מה ששרתי בלילה, שאם אחר בני עמי שומעים לא היו יכולים לעמוד בצערם מחמת אותה הטובה שאבדה להם. כדי לפייס אותי על שנטלו ממני לשיר בפה נתנו לי לעשות שירים בכתב."
בצידו האחורי של השטר ישנו איור של ירושלים, דוכן הכתיבה של עגנון (הוא כתב בעמידה), משקפים ועט.

שטר 50 שקל חדש עם איור של שאול טשרנחובסקי נכנס לשימוש החל מ-2014.

סימן לעיוורים – שלושה קווים אנכיים.
מה אפשר לקנות ב-50 שח? סנוודיץ' וקפה בבית קפה יקר.

שטר של 100 שקל

100 ש"ח פקיעין

על צידו האחורי של שטר חמישים שקלים יש איור של ירושלים, בירת ישראל. על שטר מאה שקל יש איור של פקיעין, ישוב קטן בגליל. למה ישוב קטן מקבל כזה כבוד גדול? בזכות הדמות בצידו הקדמי של השטר – יצחק בן צבי. יצחק בן צבי כיהן כנשיא השני של מדינת ישראל אבל לפני כן היה היסטוריון, חוקר ארץ ישראל ויהדות התפוצות. בשנות ה-20 הוא נפגש עם מספר משפחות יהודיות שחיו בפקיעין דורי דורות. לחלוצים הייתה זו תגלית גדולה. ידוע היה שיהודים חיו בארבע ערי הקודש – ירושלים, חברון, צפת וטבריה, אבל בכולם חיו יהודים שחיו מתרומות שנאספו עבורם מחוץ לישראל והנה נמצאו יהודים עובדי אדמה שלא גלו מאדמתם ולמרות כל הקשיים נשארו בגליל. החלוצים, ובן צבי עצמו, רצו להידמות לאותם יהודים עובדי אדמה ולכן פקיעין הפכה לסמל וזכתה לאיור על השטר. יצחק בן צבי חקר את עדות ישראל השונות ובטקסט לצד דמותו מופיע דברי הפתיחה שלו במפגש עם עולי תימן. הצריף שניתן לראות מאחוריו הוא ביתו. יצחק בן צבי היה אדם פשוט וצנוע שחי בצריף גם בהיותו נשיא. הוא התעקש ששכרו לא יעלה ולאחר עשר שנים (הוא היה הנשיא היחיד שנבחר לשלוש קדנציות) שכרו היה נמוך בכ-30% מהנהג שלו. הכנסת נצלה נסיעה שלו לחו"ל והעלו לו את המשכורת למרות התנגדותו.

סימן לעיוורים – קו אופקי אחד.
מה אפשר לקנות ב-100 שקל? ארוחת בוקר זוגית במסעדה.

שטר של 200 שקל

200 ש"ח - שלום כיתה א

זלמן שז"ר, הנשיא השלישי של מדינת ישראל, מופיע על השטר בעל הערך הגבוה ביותר בישראל. שז"ר כיהן גם כשר החינוך הראשון ובתקופתו התקבל חוק חינוך חובה (1949) ולכן מאחורי דיוקנו ניתן לראות מורה הכותבת על הלוח 'שלום כיתה א". הטקסט לצידו הוא חלק מנאומו לאחר קבלת חוק חינוך חובה. שז"ר הזכיר בדבריו שחכמי ישראל קבעו כבר לפני מאות שנים שמקום ישוב יכול להחשב כעיר רק אם יש בו מורה ושהקהילה כולה צריכה לממן את חינוך הילדים. בצידו השני של השטר איור של סמטאות צפת ודברים ששז"ר כתב על הצפייה לגאולה. צפת, אחת מארבע ערי הקודש, הייתה מרכז חשוב של הקבלה וזלמן שז"ר עצמו הגיע ממשפחה חסידית.

סימן לעיוורים – שני קווים אופקיים.
מה אפשר לקנות ב-200 שקל? ארוחה לאדם במסעדה יוקרתית (בחלקן ללא יין).

עוד בנושא החברה הישראלית:
מדוע המציאו את הפתיתים? טיול בסופרמרקט ישראלי
6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners