חנות חוברות

ישנם לא מעט ספרי הדרכה של הוצאות ידועות על ישראל. הם ממליצים על מסלולים, אפשרויות לינה ומספקים מעט מידע על אתרים רבים. הגישה שלי שונה. כאן, באתר האינטרנט, יש את כל המידע הכללי – תחבורה, תכנון הטיול והמלצות על מלונות, אכסניות ומקומות לאכול, והחוברות מספקות הדרכה מפורטת עם מפות, תרשימים ותמונות. בחוברות מופיעים פחות אתרים בהשוואה למדריכים אחרים, אבל על כל אתר כתוב במפורט. כמורה דרך שהדריך באתרים אלו פעמים רבות, אני מספר את הסיפור ההיסטורי דרך הממצאים בשטח ומשלב בטקסט תשובות לשאלות הנפוצות ביותר ובקרב מטיילים.

החוברות קיימות כרגע באנגלית בלבד (אם תהיה דרישה, אדפיס גם בעברית), אך למרות שהן באנגלית, הן נכתבו בשפה פשוטה כדי להקל על אלו שאינם דוברי אנגלית כשפת אם.

חוברת הדרכה

נכון לעכשיו אני מציע שלוש חוברות:

חוברת מדבר יהודה

חוברת זו מתמקדת בשלושת האתרים המטוילים ביותר במדבר יהודה: מצדה, עין גדי וים המלח. המסלול במצדה עובר דרך האתרים המרכזים ומספר את שני הסיפורים הדרמטיים: סיפורו של הורדוס, המלך הרודף והרדוף שבנה ארמון מפואר בלב המדבר, וסיפורם של המורדים, ששבעים שנה לאחר מכן הפכו את ארמונו של הורדוס למבצרם. סיפור נוסף, שהחוברת עוסקת בו, אינו קשור להיסטוריה העתיקה של האתר אלא דווקא להיסטוריה העכשווית – הסיפור שאנחנו מספרים לעצמינו. מצדה היא לא רק עוד אתר ארכיאולוגי, היא סמל, וגם לו יש סיפור. החוברת כוללת מסלול הליכה פחות מוכר המקיף את מצדה ומשקיף על האתר ההיסטורי מזוויות שמטיילים מעטים זוכים לראות. אפשר לשלב את המסלול כולו, או חצי ממנו, עם הביקור במצדה.
בנוסף, אזור עין גדי מציע מגוון מסלולים ותוכלו לעבור בין האתרים המרכזיים: בית הכנסת העתיק, שברצפת הפסיפס שלו כתוב שמי שיגלה את סוד העיירה מקולל, המקדש הכלקוליתי הצנוע ובעלי החיים והצמחים בשמורה.

לרכישת החוברת כספר אלקטרוני בעברית בחנות מנדלי ב-19.00 ש"ח

חוברת הדרכה מדבר יהודה

חוברת תל אביב יפו

המסלול של חוברת תל אביב יפו מתחיל מגן הפסגה וממשיך, דרך סמטאות העיר העתיקה לאתרים המרתקים שיש ליפו להציע וביניהם כנסיית פטרוס הקדוש המנציחה את תחילת תהליך ההתנתקות של הנצרות מהיהדות, המנזר בו חנה צבאו של נפוליאון, הנמל של יפו שהיווה שער לדורות של עולי רגל, צליינים וחלוצים, ומבנה הקישלה, בית מאסר בו הוחזק אייכמן לאחר שהובא לארץ. המסלול ממשיך לשכונות החדשות שהוקמו מחוץ לעיר העתיקה – נווה צדק, המושבה האמריקאית – שלושה רחובות צרים המספרים פרק לא מוכר בהיסטוריה של תל אביב-יפו, והמושבה הטמפלרית (גרמנית) ששוחזרה לאחרונה.

לרכישת החוברת כספר אלקטרוני בעברית בחנות מנדלי ב-19.00 ש"ח

חוברת הדרכה תל אביב

חוברת ירושלים

האוצר הכי גדול נמצא מתחת לאף. אנחנו טסים לאירופה, מתרשמים מהכנסיות ובתי הכנסת המפוארים כאשר הסיפור מתחיל קרוב אלינו, בירושלים. אין ערים רבות בעולם שעושרן הדתי וההיסטורי משתווה לזה של ירושלים.

חוברת זו תוביל אתכם בין אתרי הר הזיתים והעיר העתיקה. המסלול מתחיל במסגד העלייה, מסגד המשמש גם ככנסייה והוא למעשה האתר החשוב ביותר לנוצרים על הר הזיתים. משם המסלול ממשיך לתצפית הר הזיתים ויורד דרך בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם. במורדות הר הזיתים ניצבת כנסייה נוספת בעלת חשיבות אדירה לעולם הנוצרי, כנסיית גת שמנים הממוקמת על פי המסורת במקום בו ישו בכה והוסגר לרומאים ערב לפני צליבתו. המסלול ממשיך לעיר העתיקה ומתקדם לאורך ויה דולורוזה – דרך היסורים של ישו. בחוברת מידע רב על כנסיית הקבר, הכותל, הר הבית ומקומות פחות מוכרים שמטיילים רבים עוברים לידם ומפספסים כמו בריכת המים התת קרקעית בתחנה מספר 9 של ויה דולורוזה, הקפלה הסורית בתוך כנסיית הקבר ועוד.

לרכישת החוברת כספר אלקטרוני בעברית בחנות מנדלי ב-19.00 ש"ח

חוברת הדרכה ירושלים

את החוברות באנגלית אפשר לקנות במרכז המבקרים ביפו ובמרכז המבקרים של תל אביב במחיר של 25 שקלים לחוברת או שאפשר לכתוב לי  ל- orenca@gmail.com ואשלח לכם את שלוש החוברות ב-50 ש"ח (החוברות באנגלית).

אפשר להוריד את החוברות באנגלית מאמזון כאן: מדבר יהודה, תל אביב, ירושלים

חשוב לי לומר שאני לא חברה מסחרית אלא מורה דרך עצמאי. מכירת החוברות מאפשרת לי להוסיף עוד מידע לאתר ולקדם את התיירות בישראל (האתר כולו גם באנגלית וגרמנית).