הר ציון

אם הייתי צריך להגדיר את הר ציון בשתי מילים היו אלה – 'קצת בצד'. ישנם אתרים חשובים רבים על הר ציון אבל כמעט תמיד משניים לאלו שכיום ממוקמים בשטח העיר העתיקה. גם ההר עצמו לעיתים נכלל בתוך שטח העיר ולפעמים היה מחוץ לה. כאשר ירושלים הייתה כנענית, ההר היה מחוץ לתחומי העיר, בתקופת בית ראשון (עד 586 לפנה"ס) הר ציון נקרא הגבעה המערבית, והיה לחלק מהעיר. עם שיבת ציון ההר היה מחוץ לחומת העיר, כאשר העיר גדלה הוא שוב נכלל בה. בתקופה הביזנטית הר ציון נכלל בשטח העיר ובתקופה הצלבנית שוב נותר מחוץ לחומות. במשך שנים רבות המוסלמים לא ביצרו את העיר מחשש שהצלבנים יחזרו ורק בשנת 1542 העות'מנים בנו את החומות המוכרות לנו כיום והר ציון נותר מחוץ לחומה.
הר ציון
הר ציון (מימין) מחוץ לחומות העיר העתיקה.
מכיוון שהיה בקצה העיר חיו בו לא פעם מיעוטים. בימי הבית השני היו אלה האיסיים. לאחר מכן, בתקופה הרומית קהילה של יהודים-נוצרים ובתקופה המוסלמית היה זה הרובע היהודי. משום שהיה בפאתי העיר, מורדות ההר שימשו לאורך הדורות כבתי קברות וגם כיום יש בו בתי קברות רבים. בבית הקברות הקתולי קבור אוסקר שינדלר.
האתרים המרכזים על ההר הם:

קבר דוד המלך

דוד המלך, כך נכתב בתורה, נקבר בעיר דוד. עיר דוד ממוקמת גבעה אחת מזרחית להר ציון. ישנה סברה שקבר דוד ומלכים נוספים הועבר להר ציון אך רוב החוקרים מחזיקים בדעה שלא הקבר הועבר, אלא רק המסורת. ככל הנראה הנוצרים היו הראשונים שהחלו לציין את קברו של דוד המלך על הר ציון והיהודים קיבלו את המסורת הזו. במשך שנים רבות היהודים והנוצרים רבו על המבנה עד שבשנת 1452 הסולטן הממלוכי (מוסלמי) החרים את המבנה מידם והפך אותו למסגד באומרו שגם למוסלמים דוד המלך חשוב. במשך מאות שנים כניסתם של יהודים ונוצרים לקבר נאסרה עד שבשנת 1917 הבריטים כבשו את ארץ ישראל ודרשו מהמוסלמים לפתוח את הקבר לכולם. המוסלמים לא רצו לאפשר כניסת לא מוסלמים אבל הם לא יכלו לסרב ולכן הם בנו קבר דמה לא רחוק מהקבר ואותו פתחו. לאחר מלחמת העצמאות הפך הקבר לבית כנסת.

חדר הסעודה האחרונה

האתר החשוב ביותר לנוצרים ולנצרות על הר ציון הוא חדר הסעודה האחרונה. המקום בו ישו סעד את סעודת הפסח בערב לפני שנתפס. שמות נוספים הם קנקולם (cenaculum) שפרושו 'חדר אוכל' בלטינית. חשיבותו של המקום לנצרות אדירה. זהו המקום בו ישו אמר 'אכלו את הלחם כי זהו בשרי ושתו את היין כי זהו דמי'. משפט זה הפך לאחד מהטקסים החשובים ביותר בכל הזרמים הנוצרים – המיסה. במעמד הארוחה שטף ישו את רגלי מאמיניו במים וגם כיום ישנן קהילות נוצריות שבהן איש הדת שוטף את גלי המאמינים. אירוע נוסף התרחש לאחר שישו עלה השמימה מהר הזיתים. השליחים התכנסו בחדר הסעודה האחרונה, רוח הקודש ירדה עליהם והם התחילו לדבר בשפות שונות. זה היה האירוע הראשון שהתרחש לאחר שישו עלה השמימה ולכן יש רבים הרואים בחדר הזה כמקום בו נוסדה הכנסייה.
למרות חשיבותו של המבנה הוא אינו כנסייה אלא שייך למשרד הדתות ואסור לערוך בו טקסים דתיים. בשנים האחרונות הקתולים מבקשים ממדינת ישראל להעביר את החדר לידם.

כנסיית הדורמיציו

למרות הדמיון בשם, אין קשר בין השם ציון לשם הכנסייה. השם ציון בתנ"ך מציין את הר הבית, הידוע גם בשם הר המוריה. השם ציון נדד מהר הבית להר ציון רק לאחר חורבן בית המקדש השני. עד אז ההר נקרא הגבעה המערבית או העיר העליונה. משמעות שם הכנסייה – דורמיציו בלטינית הוא תרדמה. במקום הזה, על פי המסורת הקתולית, מריה, אמו של ישו, נרדמה לנצח. מריה הייתה נקייה מחטא ולכן לא מתה אלא נרדמה. לאחר מכן גופתה נלקחה עמק יהושפט במורדות הר הזיתים ומשם ישו העלה את גופתה השמימה. חשוב לציין שיש מסורת נוספת הרואה באפסוס, כיום בטורקיה, את המקום בו מריה חייה את שנותיה האחרונות.
הכנסייה ניתנה לקיסר גרמניה וילהלם השני בעת ביקורו ב-1898 והוא העביר את המגרש למסדר גרמני קתולי. בשנת 1910 הכנסייה נחנכה בטקס חגיגי. בשנים ההן התקיים קשר קרוב בין האימפריה הגרמנית לעות'מנית. הכנסייה מוקדשת כמובן למרים ובקריפטה, במרתף הכנסייה מצוין המקום בו מריה נרדמה. מעליה דמותו של ישו וסביבה דמויות נשיות מהתנ"ך והברית החדשה.

קבר-מרים

מרתף השואה, התצפית וחדר הנשיא בהר ציון

בהר ציון ממוקם מרתף השואה, מוזאון השואה הראשון בעולם. מעל לחדר הסעודה האחרונה ישנה נקודת תצפית ולצידה חדר בשם חדר הנשיא. הקשר בין שלושת המקומות האלו הוא פועלו של שמואל זנוויל כהנא שהיה מנכ"ל משרד הדתות במשך עשרים שנה. מכיוון שהעיר העתיקה והמקומות הקדושים נותרו ברובם בידי הירדנים, כהנא ניסה, והצליח, להפוך את הר ציון למרכז ממלכתי ודתי. הוא שיזם את הקמת מרתף השואה. גג חדר הסעודה האחרונה היה אחד המקומות הבודדים מהם אפשר היה לראות את הר הבית וכהנא העניק את החדר בגג לנשיא. הנשיא יצחק בן צבי הגיע למקום לעיתים קרובות וקיבל במקום מבקרים. לאחר מלחמת ששת הימים עם שחרור המקומות הקדושים קרנו של המקום כאתר ממלכתי ודתי ירד.

תצפית-הר-ציון

עוד באותו הנושא:
ירושלים:
העיר העתיקה – הקילומטר המרובע הקדוש ביותר בעולם
הכותל – אינו חלק מבית המקדש ולא האתר הקדוש ביותר ליהודים
כנסיית הקבר – מדוע הכנסייה קדושה לנוצרים אם הקבר ריק?
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר: