הר הרצל

 הר הרצל – שעות פתיחה:

ראשון – חמישי 08:00 –  16:45, ששי  וערבי חג 08:00 –  13:00, שבתות וחגים  09:00 –  16:45.
מוזיאון הרצל: ראשון – חמישי 8:30-18:00, שישי 8:30 – 13:30

בהדרכות אני שואל לעיתים מתי מדינת ישראל מציינת את יום הזיכרון לשואה. התשובה היא לרוב 'מתישהו באפריל-מאי'. התשובה אומנם נכונה אבל לא ממש מדויקת. ב-1959 כאשר חברי הכנסת התכנסו בכדי לחוקק את חוק יום הזיכרון לשואה ולגבורה הם היו צריכים לבחור תאריך. בניגוד ליום העצמאות, בו התאריך ברור מאליו. קביעת יום הזיכרון לשואה הייתה מורכבת יותר. איזה תאריך יש לבחור? התאריך בו הוקם מחנה ההשמדה הראשון? התאריך בו היטלר עלה לשלטון? או אולי יום הקשור ללוח השנה היהודי? האו"ם, למשל, בחר ב-27 בינואר, התאריך בו הרוסים שיחררו את אושוויץ, מחנה ההשמדה הגדול ביותר. חברי הכנסת רצו לבחור בתאריך הקשור דווקא לגבורה יהודית וחשבו על היום בו החל המרד היהודי הגדול ביותר – מרד גטו ורשה. הבעיה הייתה שמרד גטו ורשה התחיל בי"ד בניסן, בערב פסח, שכמובן אינו מתאים להיות יום אבל. לבסוף נבחר כ"ז בניסן. תאריך הקרוב ליום בו החל המרד ושישה ימים לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל. כ"ז בניסן חל בימי בספירת העומר שהם ימי אבל ביהדות. הדגש על הגבורה היהודית בשואה והקרבה ליום הזיכרון לחללי צה"ל מדגיש את המוטיב המרכזי בהר הרצל – משואה לתקומה דרך הגבורה היהודית.

הר הרצל – הר הזיכרון

התחלתי דווקא בדילמה באשר לבחירת יום הזיכרון לשואה מכיוון שאם רוצים לראות את הזיכרון הישראלי והציוני, הר הרצל הוא המקום. יד ושם, אתר ההנצחה המרכזי לזכר השואה, נמצא בחלקו התחתון של ההר. מורדות ההר הם בית הקברות הצבאי הגדול ביותר בארץ. לקראת הפסגה נמצאת חלקת גדולי האומה בה קבורים ראשי ממשלה, נשיאים ויושבי ראש הכנסת ובראש ההר קברו של הרצל. הקשר בין הגאוגרפיה לכרונולוגיה מתחבר כל שנה בערב ד' באייר, בטקס הפותח את חגיגות יום העצמאות ברחבת קברו של הרצל.

הר הרצל הר הזיכרון

המשמעות של הר הרצל חורגות מגבולות 'הר הזיכרון' הישראלי. קביעת הר הזיכרון בירושלים הייתה חלק מהחלטתו של בן גוריון להפוך את ירושלים לבירת ישראל מיד לאחר מלחמת העצמאות. כיום נראה לנו שזהו הדבר הטבעי ביותר, אבל צריך לזכור שירושלים הייתה עיר מחולקת, עיר שישבה על הגבול ועל פי הצעת החלוקה של האו"ם ירושלים הייתה אמורה להיות עיר בינלאומית. גם כיום רוב מדינות העולם לא מכירות בירושלים כבירת ישראל ולכן השגרירויות בתל אביב ולא בעיר הבירה כמו שנהוג בשאר מדינות העולם. אבל דוד בן גוריון התעקש שירושלים תהיה בירת ישראל ומוסדות המדינה הועברו לירושלים. בשנת 1949, כאשר העלו את עצמותיו של הרצל מוינה ארצה, נקבע שקברו יהיה בראש ההר שיהפוך לפנתאון הלאומי שכיום נושא את שמו.

הר הרצל הקבר של הרצל

הר הרצל הוא בית הקברות הלאומי הממוקם במערב העיר, בעוד בצד השני ניצב הר הזיתים, בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם. ב-1949 כאשר הר הרצל הפך לפנתאון הלאומי, הר הזיתים היה בשליטת הירדנים. בין שני ההרים האלה ממוקמים שני הרים נוספים – הר הבית, שהיה גם כן תחת שליטה ירדנית וגבעת רם בו מוקמו הכנסת ומשרדי הממשלה השונים. רצף ההרים האלה מגדיר את תפקידה של ירושלים בעבר ובהווה.

עוד באותו הנושא:
ירושלים:
העיר העתיקה – הקילומטר המרובע הקדוש ביותר בעולם
הכותל – אינו חלק מבית המקדש ולא האתר הקדוש ביותר ליהודים
כנסיית הקבר – מדוע הכנסייה קדושה לנוצרים אם הקבר ריק?
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר: