הר האושר

ביקור בהר האושר

כנסיית הר האושר ממוקמת בצפון הכנרת, בכביש 90, העולה מהכנרת לצומת עמיעד. במרחק של מספר דקות נסיעה ישנם אתרים נוצריים נוספים – כפר נחום, כנסיית הלחם והדגים בטבחה וכנסיית בכורת פטרוס.
שעות פתיחה: כל ימות השבוע 12:00-08:00, 17:00-14:30. חניה בתשלום.

הר האושר הדרשה שעל ההר

בהדרכות למטיילים זרים מתחילים לרוב את ההסבר במשמעות שם המקום. במקרים מסוימים שתי המילים בעברית התחברו למילה אחת – גת שמנים הפכה ל- Gethsemane, כפר נחום הפך ל- Capernaum והדוגמה הידוע ביותר היא הר מגידו שהפך ל- Armageddon (ארמגדון). במקרה שלפנינו דווקא לישראלים צריך להסביר את השם. משמעות השם אינה 'אושר' אלא 'מבורכים'. הברית החדשה נכתבה לראשונה ביוונית כאשר המחברים התבססו ככל הנראה על כתבים קודמים בעברית וארמית. במאה ה-4 הירונימוס, אחד מאבות הכנסייה, תרגם את הברית החדשה ללטינית, תרגום שהפך לגרסה הרשמית של הכנסייה הקתולית. מקור השם 'אשרי' הוא תרגום המילה הלטינית beatitude לעברית. במילה זו מתחילים שמונת הפסוקים של 'הדרשה על ההר':

"ויהי כראותו את המון העם ויעל ההרה וישב שם ויגשו אליו תלמידיו׃ ויפתח את פיהו וילמד אותם לאמר׃
אשרי עניי רוח כי להם מלכות השמים׃
אשרי האבלים כי הם ינחמו׃
אשרי הענוים כי המה יירשו הארץ׃
אשרי הרעבים והצמאים לצדקה כי הם ישבעו׃
אשרי הרחמנים כי הם ירחמו׃
אשרי ברי לבב כי הם יחזו את האלהים׃
אשרי רדפי שלום כי בני אלהים יקראו׃
אשרי הנרדפים על דבר הצדקה כי להם מלכות השמיים"  (מתי פרק 5, 3-10)

הדרשה היא תמצית משנתו של ישו ואחד הטקסטים המכוננים בנצרות. ישו קורא לתיקון החברה ומשבח את הרחמנים, הצנועים ואת רודפי השלום והצדק. רוב הנוצרים מכירים, גם אם באופן שטחי, את הדרשה. ישראלים רבים נחשפים לראשונה לדרשה רק בביקור בהר האושר, אך יש בה ביטוי שישראלים רבים משתמשים בו מבלי לדעת את מקורו. בהמשך הדרשה ישו פונה להולכים אחריו כ'מלח הארץ'. הביטוי שהפך להיות מזוהה עם הישראלי השורשי לקוח למעשה מאחד הטקסטים המכוננים בנצרות. דבר נוסף, שהוא הרבה מעבר לפרט טריוויה, הוא שבהמשך הדרשה ישו אומר 'אל-תדמו כי באתי להפר את התורה או את דברי הנביאים לא באתי להפר כי אם למלאת' (מתי, פרק 5, 17). הנצרות, לאחר שנים רבות, הפכה להיות דת נפרדת העומדת בפני עצמה, אך ישו בדבריו מדגיש שאינו מתחיל דת חדשה אלא פונה ליהודים למלא את דבר התורה. הרעיונות שלהם מטיף ישו בדרשה, המקדשים עוני וסבל, דומים, במהות ובאוצר המילים, לרעיונות של חברי כת היחד שנמצאו במגילות ים המלח בקומראן. ישו לא פעל בריק אלא בימי סוף הבית השני, תקופה בה קמו בעם היהודי בודדים וקבוצות שקראו לרפורמה וחזרה לדרך התורה אל מול השחיתות של השלטון והכהונה בירושלים.

כנסיית הר האושר

כנסיות רבות בישראל נבנו במקום בו עמדו בעבר כנסיות עתיקות, מתוך ניסיון להתקרב עד כמה שאפשר למקומות בהם ישו פעל. כנסיות רבות, למשל כנסיית גת שמנים או כנסיית הלחם והדגים, משלבות בתוכן ממצאים ארכאולוגים מכנסיות מהתקופה הצלבנית או הביזנטית. השרידים של כנסיית הר האושר הביזנטית נחשפו מספר שנים לפני שהחלו בבניית הכנסייה החדשה אך אנטוניו ברלוצ'י, האדריכל, בחר למקם את הכנסייה הזו דווקא במעלה ההר. ברלוצ'י רצה להדגיש את רוח הדרשה מול הנוף המרשים המשקיף על צפון הכנרת והאזור בה ישו חי. בשונה מכנסיות אחרות, הכנסייה הזו אינה מנציחה מיקום כלשהו בו התרחש נס או אירוע חשוב מחייו של ישו, אלא את עיקרי תורתו.

הר האושר הדרשה שעל ההר
הכנסייה מוקפת בגן יפה ולצידי השביל המוביל לכנסייה כתובים פסוקי הדרשה. ברלוצ'י נהג לשלב בכנסיות את הסיפור וכאן הוא תכנן כנסייה מתומנת, כנגד שמונת פסוקי האשרי. כנסיות מתומנות מדגישות לרוב את המרכז – כך בכנסייה בכפר נחום וכך גם במתחם הקבר בכנסיית הקבר, בכנסייה הזו הדגש הוא על הטבע מסביב ולא על מבנה הכנסייה ולכן בגובה העיניים ברלוצ'י מיקם חלונות פנורמים המשקיפים לנוף.

על רצפת הכנסייה כתובות שבע המידות הטובות – צדק, חסד, זהירות, אמונה, עוז, תקווה וכיבוש היצר. החלק השמיני, שנמצא מול הכניסה, הוקדש לבניטו מוסוליני, הרודן האיטלקי, ונכתב שהכנסייה נחנכה בשנת ה-15 לשלטונו. הכנסייה נחנכה ב-1938 כאשר מוסוליני היה בשלטון והיא נבנתה בתמיכתה ומימונה של ממשלת איטליה הפשיסטית. רק בשנות ה-70 החליפו את החלק הזה ושמו במקומות את הכתובת 'השבח לך המשיח'.

עוד באותו נושא:
כפר נחום – מדוע הכפר הופך להיות 'עירו של ישו'?
עשרה אתרים המספרים את סיפור חייו של ישו

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners