העיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים קטנה מאוד- קילומטר אורכה וקילומטר רוחבה. בקמ"ר הזה נמצא האתר הקדוש ביותר ליהודים, אחד מהאתרים הקדושים ביותר לנצרות והאתר השלישי בחשיבותו לאיסלם. מלבד זאת יש בתוך החומות כחמישים כנסיות, מנזרים וקפלות. אין עוד מקום בעולם עם כל כך הרבה מקומות קדושים.

ביקור בעיר העתיקה בירושלים

העיר העתיקה היא חלק מירושלים ונמצאת במרכזה. לעיר העתיקה מספר שערים הפתוחים תמיד. שער יפו הוא השער שדרכו נכנסים רוב התיירים לעיר מכיוון שהוא קרוב לרחוב יפו וקניון ממילא. לאחר הכניסה, מצד שמאל יש לשכת תיירות של משרד התיירות בה ניתן לקבל מידע ומפות בחינם. שער יפו משמש כנקודת התחלה לסיורים רבים. שימו לב: חלק מהמדריכים אינם מדריכים מורשים! הם יציעו לכם סיור ובמהלכו יכניסו אתכם לחנויות וילחצו עליכם לקנות. למדריכים המורשים יש תג של משרד התיירות ואתם יכולים לדרוש לראות אותו.

העיר העתיקה בירושלים - שער יפו
שער יפו מתוך העיר העתיקה. מימין לשכת משרד התיירות.

שער שכם הוא המרשים בשערי העיר העתיקה, הוא מוביל מהרובע המוסלמי צפונה לכיוון שכם ודמשק. שער האריות מוביל מהרובע המוסלמי מזרחה לכיוון הר הזיתים וגת שמנים. קבוצות ההולכות לאורך הויה דולורוזה נכנסות בשער זה. שער האשפות הוא הקרוב ביותר לכותל המערבי. שער ציון מוביל מהרובע היהודי והארמני להר ציון בו נמצא חדר הסעודה האחרונה וקבר דוד המלך.
יש כביש הנכנס לעיר העתיקה בשער יפו ויוצא בשער האשפות אבל מומלץ מאוד שלא להיכנס לאיזור ברכב. העיר העתיקה קטנה מאוד ועדיף להתהלך בה ברגל.

העיר העתיקה בירושלים - שער האריות

ההיסטוריה של העיר העתיקה

במהלך 4,000 שנות קיומה של ירושלים היא נכבשה, נהרסה ונבנתה מחדש עשרות פעמים. ירושלים של ימינו היא למעשה טלאי על טלאי. ישנם מקומות בירושלים שבהם מתחת למפלס הרחוב יש מעל לעשרים מטר של הריסות של מבנים שהיו קיימים לפני מאות ואלפי שנים. רבים לא יודעים זאת אבל העיר העתיקה ביותר שהייתה בירושלים – זו של הכנענים ודוד המלך היא למעשה מחוץ לעיר העתיקה של ימינו. החומות הקיימות היום נבנו על ידי סולימן המפואר בשנת 1542. בתוך העיר העתיקה ומחוצה לה ישנם אתרים רבים בהם אפשר לראות חלקים מהחומות ההיסטוריות של העיר. לפני 4,000 שנה העיר הייתה כנענית, לפני 2,000 שנה היא הייתה כולה יהודית, לפני 1,300 שנה העיר הייתה מוסלמית, לפני 900 שנה העיר הייתה נוצרית. רק בחמש מאות שנה האחרונות, בתקופה העותמנית, העיר הפכה להיות מחולקת לארבעה רובעים – יהודי, מוסלמי, נוצרי וארמני. הארמנים זכו לרובע משלהם מכיוון שהיו העם הראשון שקיבל עליו את הנצרות, כבר ב-301, ומאז הם החלו לעלות לרגל לירושלים. מתחילת המאה הרביעית הייתה קהילה קטנה של ארמנים בירושלים אבל רוב הארמנים החיים היום בישראל אינם  מצאצאי עולי הרגל הראשונים או הצלבנים אלא פליטי רצח העם הארמני. במהלך מלחמת העולם הראשונה ובעיקר ב-1915 התורכים רצחו בין מליון למליון וחצי ארמנים (ולכן ברובע הארמני תראו כרזות הקוראות להכרה ברצח העם הארמני).

בעיר העתיקה בירושלים חיים כ-35,000 איש. כ- 22,000 ברובע המוסלמי, כ-6,000 ברובעים היהודי והנוצרי וכאלפיים ברובע הארמני.

עוד באותו הנושא:
ירושלים:
הכותל – אינו חלק מבית המקדש ולא האתר הקדוש ביותר ליהודים
כנסיית הקבר – מדוע הכנסייה קדושה לנוצרים אם הקבר ריק?
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners