הסיפורים מאחורי שירי יום הזיכרון לחללי צה"ל

חן ברוד – פרי גנך

חן ברוד נולד בשנת 1963 וגדל בנתניה. את שירותו הצבאי החל בחטיבת גולני והמשיך כקצין בגבעתי. הוא נהרג בתאונה מבצעית בגבול לבנון בשנת 1985. ארבע שנים לאחר מכן, היוצר יוני רועה, שלמד עם חן ברוד בתיכון, פגש חבר משותף במסעדה בנתניה. החבר הפנה את תשומת ליבו של רועה לכך שהאישה שעברה לידם היא אמו של חן ברוד. יוני רועה לא זיהה אותה בגלל העצבות שאפפה אותה והזקנה שקפצה עליה. הוא חזר לביתו וכתב את השיר על העצב הנורא של האם שבנה לא שב.

קובי פוליקר – לעינייך הכחולות

אני זוכר שבתיכון, לקראת אחד מימי הזיכרון לחללי צה"ל ניסיתי לחשב את מספרי ההרוגים לפי מלחמות והמספרים לא הסתדרו. כשחיברתי את נופלי כל המלחמות יחד לא הגעתי לחצי ממספר החללים. הסיבה לכך, כפי שלמדתי, היא שחלק גדול מחללי צה"ל לא נפלו בקרב. רבים מתו בתאונות, התאבדויות ומחלות. המנגינה 'לעיניך הכחולות', ולמעשה האלבום כולו, הנושא את אותו השם, מוקדש לקובי פוליקר, בן אחיו של יהודה פוליקר שנהרג לאחר שחבר ליחידה הטיח בראשו קסדה במהלך וויכוח. קובי פוליקר היה בן 19 במותו. עטיפת האלבום נושאת את תמונתו.

אליעזר (לשקה) גרונדלנד – אנחנו לא צריכים

אליעזר גרונדלנד נולד ב-1945 ברחובות. לאחר שהשתחרר החל בלימודי משפטים. את שירות המילואים שלו עשה בצנחנים. ביום הראשון של מלחמת ששת הימים הוא נפל בקרב בסנהדריה בירושלים. אבי קורן כתב את מילות השיר לזכרו של לשקה ובתקווה שחבר נוסף, יוסף ריין, יחזור בריא מהקרבות בתעלה במלחמת ההתשה. את השיר הם נתנו לחייל צעיר ששרת בלהקת חיל הים, שלמה ארצי, שבדיוק חיפש שירים לאלבומו הראשון.

אלדד (דדי) קרוק – מה אברך

אלדד נולד ב-1945 בקיבוץ שפיים ובו גדל. הוא נפל ביום השני של מלחמת ששת הימים בקרבות בשועפט, ירושלים. רחל שפירא, בת כיתתו, כתבה עליו את השיר שהתפרסם בחוברת שהוציא הקיבוץ לזכרו. השיר מספר על נער שאלוהים חנן אותו בתכונות טובות אך לא נתן לו שנים רבות. יאיר רוזנבלום, מהמלחינים החשובים ביותר בזמר העברי, ששהה במלון בשפיים בזמן שהחלים מתאונה, ראה את השיר והלחין אותו. רוזנבלום, שעבד עם רבות מהלהקות הצבאיות, העביר את השיר לביצוע של להקת חיל הים ולסולנית רבקה זהר. זהו השיר המושמע ביותר בימי זיכרון בישראל.

נמרוד גאון – שיר חייל (אל תבכי לי ילדה)

השיר אל תבכי לי ילדה, שמזוהה כל כך עם שלמה ארצי, נכתב על ידי נמרוד גאון. נמרוד נולד בשנת 1951 וגדל בקיבוץ גבולות ולאחר מכן באשקלון. למרות שלמד בפנימיה צבאית ושירת כקצין בשריון, בשיר-מכתב שכתב לעמליה, חברתו, הוא מתאר את החיים כחייל כמנוגדים לעולמו הפנימי ולחופש שהוא רוצה בו. נמרוד שירת כמ"פ בשריון ונהרג ביומה השני של מלחמת יום כיפור, ה-7 באוקטובר 1973. משפחתו שלחה כמה מהשירים שכתב לשלמה ארצי, הזמר האהוב עליו. שלמה ארצי הלחין את השיר שזכה להצלחה גדולה מיד עם פרסומו.

אייל לוי – הופעת מילואים

לוי אייל נולד בשנת 1971 וגדל בירושלים. הוא שרת כקצין בגולני ונהרג בשנת 1993 כאשר כוח שהוביל עלה על זירת מטענים בלבנון. באחת הפעמים שעלו לצפון הם פגשו את אהוד בנאי שהיה בדרך למרכז לאחר שסיים שירות מילואים. הם ביקשו ממנו לשיר והוא שר להם את השיר 'דוד ושאול'. לאחר שאייל נהרג משפחתו יצרה קשר עם אהוד בנאי והוא הופיע בביתם מול חבריו של אייל. שנים לאחר מכן, לאחר אירוע נוסף בלבנון, אהוד בנאי כתב את השיר 'הופעת מילואים' בהשפעת אותו מפגש עם אייל וחבריו בדרכם ללבנון.

דוד צ'רקסקי – דודו

דוד צ'רקסקי נולד בשנת 1925 בחיפה וגדל בכפר אז"ר. הוא השתתף בקרבות רבים במלחמת העצמאות ונפל באפריל 1948 בקרב על משטרת נבי יושע (מצודת כח). את השיר דודו כתב חיים חפר, המשורר והפזמונאי הנודע, למחזה 'הוא הלך בשדות', כשדוד עוד היה בחיים. השיר לא נכנס בסופו של דבר למחזה אבל הפך לאחד השירים הידועים ביותר של מלחמת העצמאות ולמייצג של דמות הצבר ודור הפלמ"ח. כאן בביצוע של אריק איינשטיין.

זאב עמית (סלוצקי) – אנחנו שנינו מאותו הכפר

זאב עמית נולד בנהלל בשנת 1927 הוא שרת במלחמת העצמאות והמשיך בקריירה ביטחונית בצה"ל ובמוסד. נעמי שמר, שהייתה בשליחות בצרפת, הכירה את זאב ואת חברו הטוב יוסף רגב וכתבה את השיר 'אנחנו שנינו מאותו הכפר' על החברות ביניהם. נעמי שמר כתבה את השיר בשנת 1966 כשזאב עמית עוד היה בחיים אבל בבית האחרון כתבה 'אני זוכר בקרב שלא נגמר, פתאום ראיתי איך אתה נשבר, וכשעלה השחר מן ההר אז אותך הבאתי אל הכפר, אתה רואה – אנחנו כאן בכפר, כמעט הכל נשאר אותו הדבר, בתוך שדה ירוק אני עובר ואתה מעבר לגדר'. שבע שנים לאחר מכן הבית האחרון הפך לנבואה אפלה. כשפרצה מלחמת יום כיפור הוא התנדב לצה"ל ונהרג בהפצצה בסיני.

יהודה וינר – אחי הצעיר יהודה, אין לי ארץ אחרת, בשנה הבאה, בן יפה נולד

יהודה וינר נולד בבנימינה בשנת 1949 ונפל בפורט תאופיק במלחמת ההתשה. בן 19 היה בנופלו. יהודה הוא חלל צה"ל המונצח ביותר. אחיו, אהוד מנור, כתב לזכרו שירים רבים. השיר הידוע ביותר שכתב לזכר אחיו הוא 'אחי הצעיר יהודה', אבל גם השירים 'אין לי ארץ אחרת', 'בשנה הבאה', 'גשם אחרון' ו'בן יפה נולד' נכתבו לזכרו.

אלי רחמים, אלון אילת, יוחי גלעד, משה שחורי, יוסף שריג, בנימין שצ'ופקביץ, גרשון דוד, מיכה גולדמן, דני פלד, יחיאל שונרי, נמרוד שרון – 'החיטה צומחת שוב', 'כנפיים אינך שומע' ו'נתנה תוקף'

שלושה שירי זיכרון נכתבו לזכר אחד עשר חברי קיבוץ בית השיטה שנפלו במלחמת יום כיפור.

אלי רחמים נפל בקרבות שריון ברמת הגולן, בן 19 בנופלו.
אלון אילת נפל בקרבות שריון בתעלת סואץ ביום הראשון למלחמה כאשר ניסה לחלץ צוות מטנק בוער, בן 20 בנופלו.
יוחי גלעד נפל בקרבות שריון בתעלת סואץ, בן 26 במותו.
משה שחורי נפל בקרבות שריון בסיני, בן 27 במותו.
יוסף שריג נפל בקרבות שריון ברמת הגולן, בן 29 במותו.
בנימין שצ'ופקביץ נהרג בהפצצה ברמת הגולן, בן 35 במותו.
גרשון דוד נפל בקרבות שריון ליד החווה הסינית, בן 24 מותו.
מיכה גולדמן נפל בקרבות השריון בסיני ליד החווה הסינית, בן 19 במותו.
דני פלד נפל ליד החווה הסינית, בן 30 במותו.
יחיאל שונרי נפל בקרבות ליד החווה הסינית בן 25 במותו
נמרוד שרון נפל בקרבות בסיני, בן 34 במותו.

לזכרם כתבה חברת הקיבוץ, דורית צמרת את השיר 'החיטה צומחת שוב'.

המלחין יאיר רוזנבלום, היה תושב הקיבוץ למשך מספר שנים, ובשנת 1990, כשעזב, החליט לכתוב שיר לקיבוץ והלחין את התפילה ו'נתנה תוקף' הנאמרת בבתי כנסת ביום כיפור. את השיר-תפילה שר חנוך אלבלק חבר הקיבוץ וחבר להקת הגבעתרון.

את השיר 'כנפיים אינך שומע' כתב יוסף שריג ז"ל. בנו, אסף, חבר להקת 'איפה הילד' הלחין את השיר לזכר אביו.

למידע נוסף על סיפורם האישי של הנופלים

תום פרקש – מליון כוכבים

תום פרקש נהרג בהתרסקות מסוק אפאצ'י במלחמת לבנון השנייה, הוא היה בן 23 במותו. אחותו עמית שרה את השיר 'מליון כוכבים', שכתב חברו יפתח קרזנר, בהלוויתו. השיר הושמע רבות ברדיו במהלך המלחמה והפך להיות מזוהה עם מלחמת לבנון השנייה.

ציפציף – הנסיך הקטן

ציפציף הוא כינוי לחייל ששרת עם יונתן גפן ונהרג מאש כוחותינו באימון. את הכינוי ציפציף קיבל משום שהיה צנום וקל. יונתן גפן לא חשף את שם החייל עליו נכתב השיר. יתכן שבחיפוש מעמיק שמו ימצא אבל דומה ששמו של החייל אינו העיקר. ציפציץ, אמר גפן, כלל לא התאים למסגרת צבאית וגם השיר אינו אמור להיות שיר של יום הזיכרון. זהו שיר על החיים ולא על המוות.

עדי שורק – היכן החייל

עדי שורק נולד בתל אביב בשנת 1944. במלחמת יום כיפור נלחם כשיריונר בסיני ונפל לאחר שהטנק שלו ספג שתי פגיעות ישירות צפונית לאגם המר. בן 29 בנופלו, הוא השאיר אחריו אישה ושני בנים. אהובה עוזרי, שגדלה איתו בשכונה, שמעה את אימו מקוננת על כך שעדי אינו שולח מכתבים (עדי הוגדר כנעדר במשך חודש) וכתבה לזכרו את השיר 'היכן החייל'. האלבום, שנקרא גם כן בשם 'היכן חייל', היה אלבומה הראשון של אהובה עוזרי ונחשב לציון דרך במוזיקה הישראלית.

יורם ביאלר – יורם

יורם ביאלר נולד בתל אביב בשנת 1948 הוא שרת בנח"ל המוצנח ונהרג במלחמת ההתשה בהתקלות עם חוליה מצרית בתעלת סואץ בשנת 1969, הוא היה בן 21 בנופלו. השיר יורם נכתב על ידי חברו, הפזמונאי עלי מוהר, שבע עשרה שנה לאחר מותו. יהודה פוליקר הלחין וביצע את השיר.

גיורא שוהם, יחיעם וייץ וטוביה קושניר – בכל שנה בסתיו גיורא

גיורא שוהם נולד בירושלים וגדל באנגליה וישראל. הוא התגייס ב-1970 לחי"ר ובמלחמת יום כיפור נפל במבואות העיר פאיד בחזית הדרום. הוא היה בן 21 במותו. נעמי שמר שהכירה אותו היטב כתבה לזכרו את השיר. בשיר היא מזכירה שני חיילים נוספים. השורה 'ושם יחיעם עוד שר לו ומריע' נכתבה לזכרו של יחיעם וייץ שנהרג בליל הגשרים בשנת 1946 בפיצוץ גשר כזיב. השורה 'טוביה מגדל עדיין איריסים שחורים ונדירים' מוקדשת לזכרו של טוביה קושניר, בוטנאי ואיש פלמ"ח שנהרג עם מחלקת הל"ה בדרכם לגוש עציון ב-1948.

יובל הראל (בן מרים ויחזקאל) ויובל הראל (בן חיה ויוסף) – ברית דמים

יובל הראל (בן מרים ויחזקאל) נולד בשנת 1962 וגדל בחולון. בשנת 1982, במלחמת לבנון, הוא שרת בשריון ונהרג כאשר הטנק שלו נפגע מטיל נגד טנקים. חבריו של יובל הראל (בן חיה ויוסף) ראו את מודעת האבל וחשבו שמדובר בחברם והודיעו להוריו שהוא נהרג. הטעות הובהרה לבסוף, אבל יומיים לאחר מכן נהרג יובל הראל (בן חיה ויוסף) שהיה חייל בגדוד 50 בקרב בלבנון. בן 19 בנופלו. שניהם קבורים בבית הקברות הצבאי בהר הרצל זה לצד זה.

עמנואל צבר, שהיה שליח הסוכנות בלונדון, שמע על הטרגדיה הכפולה הזו וחיבר את השיר. יאיר רוזנבלום ששהה גם כן בלונדון הלחין את השיר ונתן אותו למירי אלוני, עימה מזוהה השיר.

יואב רובס – מכתב קטן

דני רובס כתב את השיר 'מכתב קטן' לזכר אחיו הצעיר יואב שנפטר מסרטן במהלך שירותו הצבאי. בן 21 היה במותו. השיר מבוסס על מכתב שנמצא בתיקו של יואב לאחר מותו והיה מיועד לחברתו.

אורי גרוסמן – קצר כאן כל כך האביב

אורי גרוסמן נולד בשנת 1985 בירושלים וגדל במבשרת. הוא שרת בשריון כמפקד טנק ונהרג ב-2006, בסוף מלחמת לבנון השנייה, כאשר הטנק שלו נפגע מטיל נ"ט, תוך כדי משימת חילוץ. אביו, הסופר דוד גרוסמן, כתב את השיר ויהודה פוליקר הלחין ושר.

תובל גבירצמן – טוליק

שירי הנופלים מאירים את הנופלים באור חיובי, אף פעם לא באור שלילי. השיר הזה יוצא מהכלל. את השיר כתבה רמה סמסונוב. היא בילתה עם בנה בחוף הים וראתה ילד יפה שיושב על החול ואוכל אשכול ענבים. ילדה נגשה אליו וביקשה רק ענב אחד, הילד לא הסכים לתת לה ענב, היא הלכה והוא נשאר עצוב לבדו. השיר פורסם בספר השירים שלה ב-1976. אושיק לוי שר את השיר בפסטיבל שירי הילדים בשנת 1979, והשיר זכה להצלחה גדולה.
הילד שעליו נכתב השיר הוא תובל (תולי) גבירצמן שנולד בחדרה בשנת 1959. למרות שהשיר מספר על ילד אגואיסט, סיפור מותו מעיד על אופי אחר. בשנת 1982 בזמן מלחמת לבנון היה תובל מפקד פלוגת טנקים, באחד הקרבות ראה נגמ"ש בוער שנלכדו בו חיילים. תחת אש כבדה הוא לקח מטף כיבוי ורץ לחלץ את הפצועים הלכודים בנגמ"ש. במהלך ריצתו הוא נפגע מפגז ונהרג. לאחר מותו הועלה לדרגת רב סרן וזכה לצל"ש.

אהוד דפנא – הודי חמודי

משה דפנא היה מחנך ומשורר ציוני. את השיר הודי חמודי, שהיה משירי הילדים הפופולרים ביותר בתרבות העברית, כתב לכתוב יום הולדתו השלישי של נכדו אהוד. אהוד נולד בשנת 1939 גדל במעוז חיים ('שם בעמק בית שאן'). אהוד נפצע במלחמת ששת הימים והפך לנכה. הוא התעקש לחזור לשירות צבאי ובמלחמת יום כיפור שירת כקצין בדרגת רב סרן בשריון. הוא נהרג בקרבות ברמת הגולן. לאחר מותו הוענק לו עיטור העוז.

אלכסנדר זייד – על גבעות שייח' אברק

שיר הזיכרון העברי שזכה לביצועים הרבים ביותר הוא השיר על גבעות שייח' אברק (ידוע גם בשתי המילים הראשונות של השיר 'אדמה אדמתי'). רשימה חלקית של זמרים שהקליטו את השיר – אסתר עפרים, יפה ירקוני, אופירה גלוסקא, אריק איינשטיין, יהורם גאון, אריק לביא, גלי עטרי, הגבעטרון ורבים נוספים.
השיר הפך לידוע כל כך גם בזכות אנשי המופת ששמם נקשר בשיר: מחבר המילים – אלכסנדר פן, המלחין – מרדכי זעירא ויותר מכל, הדמות עליה נכתב השיר, אלכסנדר זייד. אלכסנדר זייד נולד בסיביר ב-1886 ועלה לארץ כשהיה בן 18. הוא היה ממקימי ארגוני השמירה בר גיורא והשומר. זייד נרצח במארב של בדואים ב-1938. אשתו, ציפורה זייד, ביקשה מאלכסנדר פן שיכתוב שיר לזכרו. שתי השורות הראשונות חקוקות על מצבתו של אלכסנדר פן.

שרון שגב – עכשיו טוב

גלעד שגב כתב את השיר לזכר אחיו הגדול, שרון שגב, שנהרג בתאונה בחיל השריון ב-1984 והוא בן 21.

יוסי אברהמי וודים נורז'יץ – כשהלב בוכה

מבין אירועי האינתיפאדות והפיגועים הקשים, יש כמה מקרים שנחרטו עמוק יותר בתודעה הציבורית. אחד מהם הוא הלינץ' ברמאללה, שבו נרצחו יוסי אברהמי וודים נורז'יץ. הפזמונאי יוסי גיספן כתב לזכרם את השיר שזכה לביצועים רבים אבל הוא ידוע ביותר בביצועה של שרית חדד.

 

ליאור יונתן

האם שיר זיכרון יכול להיכתב לפני האסון?
ליאור יונתן נפל ביומה הראשון של מלחמת יום כיפור בקרבות בסיני. שירים רבים שכתב אביו, המשורר נתן יהונתן, התקבלו בציבור כשירי זיכרון אך למעשה נכתבו לפני המלחמה. השיר 'האיש ההוא' נכתב ב-1962, 'יש פרחים' נכתוב ב-171השיר כמו בלדה (אם זר קוצים כואב) נכתב מספר חודשים לפני מלחמת יום כיפור ו'זמר לבני' (לכשתגדל ליאור, ילדי) נכתב כשליאור היה בן 4. נתן יונתן העיד שבשנים שלפני המלחמה חי בחדרה וחש את האובדן הצפוי לו.

אבשלום חנוך – שיר ללא שם

אני מסיים את הפוסט הזה עם השיר האהוב עלי ביותר, שיר ששנים רבות לא ידעתי שהוא שיר זיכרון – שיר ללא שם. את השיר כתב שלום חנוך לזכר אחיינו, אבשלום חנוך, שנולד ב-1960 בקיבוץ משמרות, התגייס לשייטת ונהרג בתאונת אימונים ב-1980.
"בנדודי חולפות עלי
תמונות ונשמות
ושמות שמות
אתה בא והולך אלי."

יהיה זכרם, וזכר כל חללי צה"ל, ברוך.