המושבה הגרמנית

ביקור במושבה הגרמנית

המושבה הגרמנית כיום היא חלק מחיפה. המושבה הוא רחוב בין גוריון והרחובות מסביב. העמותה לתיירות בחיפה ממוקמת ברחוב בן גוריון 48. במקום ניתן לקבל חוברות מידע ללא תשלום על חיפה. רחוב בין גוריון הוא רחוב בילויים עם מסעדות, ברים ובתי מלון. יהודים וערבים רבים מגיעים לרחוב לאורך כל שעות היום.

 המושבה הגרמנית - לשכת תיירות חיפה
העמותה לתיירות בחיפה

ההיסטוריה של המושבה הגרמנית

אין מקום בעולם שבו התיישבותם של כמה מאות גרמנים הצמיחה כל כך הרבה סיפורים כמו התיישבותם של הטמפלרים בארץ ישראל. חיפה, בה הקימו את מושבתם הראשונה, היא המקום להתוודע אל פועלם של הטמפלרים.

German colony Haifa המושבה הגרמנית חיפה

שם התנועה – טמפלרים, מעיד עליהם רבות. התנועה צמחה מתוך התנועה הפרוטסטנטית והאמינה בחזרה לאמונה כפי שהייתה בימיו של ישו, בפשטות ובעבודה קשה בארצו של ישו. הם האמינו שכל אחד מהם הוא מקדש (טמפל) קטן ומכאן שם התנועה. מסיבה זו במושבות הראשונות שלהם, כמו זו בחיפה, לא הייתה כנסיה אלא רק בית עם.
המושבה בחיפה הוקמה ב-1868, המתיישבים ניסו להתפרנס מחקלאות והיו הראשונים שהביאו לארץ שיטות עבודה מודרניות אבל הערבים גנבו מהם והתנכלו להם ולכן הם שינו את משלוח ידם והחלו לעסוק בתיירות ומלאכה. גם בתחומים אלה הגרמנים היו חלוצים והשתמשו בשיטות מודרניות – הם היו הראשונים שהנהיגו שירות עגלות סדיר בין ערי הארץ, המלונות שלהם היו הנקיים והמודרניים ביותר, בתי המלאכה שלהם היו הראשונים בהם היה שימוש במנועים.
עם השנים הלהט הדתי והמשיחי שלהם התמתן והם החלו לראות את עצמם פחות כחיל חלוץ שיזרז את שובו של ישו ויותר כגרמנים החיים מחוץ לגרמניה. בשנות העשרים והשלושים חלקם היו נאצים וחזרו לשרת בצבא הגרמני. כשהחלה מלחמת העולם השנייה מצאו עצמם הטמפלרים כנתינים גרמנים תחת שליטה בריטית. הבריטים גרשו חלק מהטמפלרים לאוסטרליה וחלקם הוחלפו ביהודים מגרמניה. כיום עדיין יש שתי קהילות של צאצאי הטמפלרים במלבורן, אוסטרליה ושטוטגרט, גרמניה.

המושבה הגרמנית חיפה

הטמפלרים עזבו, אבל בתי האבן היפים שלהם נשארו עומדים. במסגרת הסכם השילומים בין גרמניה לישראל שנחתם ב-1952 קיבלו הטמפלרים פיצוי על הרכוש שלהם בישראל.

עוד באותו הנושא:
המושבה הגרמנית – הגרמנים ששינו את פני הארץ
 הגנים הבהאיים – מדוע אסור לבהאיים לחיות בישראל?
סטלה מאריס – האם יהודי יכול להיות גם קתולי?

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *