הכותל המערבי

רבים חושבים שהכותל המערבי הוא המקום הקדוש ביותר ליהודים ושהוא חלק מבית המקדש השני. אלה הן שתי טעויות במשפט אחד. הכותל אינו חלק מבית המקדש עצמו ולפני אלפיים שנה, כשבית המקדש עמד על תילו, לא הייתה לכותל המערבי שום חשיבות.

ביקור בכותל המערבי

הכותל המערבי פתוח 24 שעות 7 ימים בשבוע. החל מערב יום שישי ועד לערב יום שבת חל איסור לצלם ברחבת הכותל. למידע והזמנת סיורים במנהרות הכותל.

ההיסטוריה של הכותל המערבי

כדי להבין מהו הכותל המערבי צריך לחזור שלושת אלפים שנה אחורה. שלמה המלך בנה את בית המקדש הראשון על פסגת הר המוריה, המקום בו אברהם כמעט עקד את יצחק. המקדש עמד במשך ארבע מאות שנה עד שהבבלים כבשו את ירושלים והחריבו את המקדש בשנת 586 לפנה"ס. ארון הברית ועשרת הדיברות שהיו במקדש נעלמו. שבעים שנה לאחר מכן היהודים הורשו לחזור ובנו את בית המקדש השני. בית המקדש עבר מספר שיפוצים עד שהמלך הורדוס (ששלט בשנים 37 לפנה"ס ועד 4 לפנה"ס) החליט להגדיל באופן משמעותי את המקדש. אבל הייתה בעיה – המקדש עמד בפסגתו של ההר והשטח היה קטן מאוד. המלך הורדוס, שנודע במפעלי הבנייה המסיבים שיזם, בנה ארבע קירות תמך ענקים מסביב לפסגת ההר ויצר מתחם מישורי עצום. על המשטח המלאכותי נבנה מחדש בית המקדש. הכותל המערבי הוא למעשה חלק קטן מקיר התמך המערבי. בשנת 70, במהלך המרד הגדול, בו מרדו היהודים כנגד הרומאים, ירושלים נכבשה ובית המקדש נהרס. לאחר המרד היהודים לא הורשו לעלות לאזור המקדש וקירות התמך האדירים שבנה הורדוס הפכו למקומות תפילה. הכותל המערבי, ולא הדרומי או המזרחי הפך במאות השנים האחרונות לאתר הקדוש ביותר משום שהמקדש – ובו החדר הקדוש ביותר, לא עמד במרכז הר הבית אלא קרוב יותר לכותל המערבי.

בית המקדש והכותל המערבי לאורך הדורות

בית המקדש שבנה הורדוס היה המתחם המקודש הגדול ביותר באימפריה הרומית. גם מי שאינם יהודים הורשו לעלות למתחם אבל רק לחלק המרוחק ביותר מהמקדש. קרוב יותר למקדש הותרה כניסה רק ליהודים, קרוב יותר רק לגברים, קרוב יותר רק לכוהנים ולדביר- החדר הקודש ביותר נכנס רק הכהן הגדול ביום כיפור. ומה היה בקודש הקודשים? בבית המקדש הראשון היה כאמור ארון הברית ועשרת הדיברות אבל בבית המקדש השני החדר היה ריק – או ליתר דיוק מלא בשכינה – בנוכחות האלוהים. המאמינים – יהודים, נוצרים ומוסלמים צריכים מקומות קדושים – מסגדים, כנסיות בתי כנסת, קברים, סלעים קדושים וכו' אבל בסופו של דבר האמונה היא באל אחד שלא ניתן לראותו ולא ניתן ליצור משהו בצלמו ולכן הגיוני שקודש הקודשים היה למעשה חדר ריק.
הכותל המערבי כיום הוא למעשה בית כנסת פתוח ולכן יש הפרדה בין גברים לנשים כמו ברבים מבתי הכנסת. ישנו מנהג, כנראה בן מאות שנים בלבד, לכתוב את הבקשות על פתק ולהכניס בין אבני הכותל. למען האמת אפשר גם לכתוב אי-מייל, לסמס או לכתוב מכתב לכותל ולשכת רב הכותל תשים את הפתק בעבורכם אבל אם כבר הגעתם לכותל, פשוט הצטיידו בנייר ועיפרון ועשו זאת בעצמכם. גם מי שאינם יהודים מניחים פתקים. ב-2008 היה סקנדל קטן כשהמועמד לבחירות בארה"ב, ברק אובמה הניח פתק בכותל הפתק הוצא ופורסם בעיתון ישראלי.
מדי מספר חודשים רב הכותל מוציא את כל הפתקים ומכיוון ששם האלוהים מופיע בהם, אי אפשר לזרוק אותם לפח ולכן הם נקברים בהר הזיתים.

הכותל המערבי

עוד באותו הנושא:
ירושלים:
העיר העתיקה – הקילומטר המרובע הקדוש ביותר בעולם
כנסיית הקבר – מדוע הכנסייה קדושה לנוצרים אם הקבר ריק?
הר הזיתים – בית הקברות היהודי הפעיל העתיק ביותר בעולם
מסגד העליה – איך יתכן שהאתר הקדוש לנוצרים הוא מסגד?
גת שמנים – הרגע הקשה ביותר בחייו של ישו
המוזיאונים החשובים בירושלים

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *