ההיסטוריה של ארץ ישראל

ההיסטוריה של ארץ ישראל מרתקת רבים, וכמדריך, אני נשאל פעמים רבות איך אני זוכר את כל השמות והשנים והאירועים ההיסטוריים. פרט לאהבה למקצוע והעובדה שזו בדיוק העבודה שלי, אני חושב שאחד הדברים המקלים על מורי הדרך לזכור (וזה גם הדבר הראשון שלומדים בקורס מורי דרך) הוא הבנת לוח התקופות. מהרגע שהתקופות מסודרת בראש, נותר רק להכניס את המידע לתקופה הנכונה.
הנסיון להבין את ההיסטוריה הבלתי נגמרת של ארץ ישראל דורש מאמץ גדול ולכן מודרכים רבים מוותרים מראש ובכל פעם שהם שומעים שם של תקופה או תאריך הם נותנים לו לחלוף על פניהם מבלי לשים לב אליו. הבעיה היא שכדי להבין ולהנות מהאתרים בישראל אי אפשר שלא לדעת לפחות את הבסיס, ובפוסט הזה סיכמתי את המינימום ההכרחי.

התקופה הכנענית 3,300-1,000 לפנה"ס

התקופה הזו מכונה גם תקופת הברונזה מכיוון שבה החלו לעשות שימוש בברונזה, שהיא חזקה יותר מכלי אבן ונחושת שהיו בשימוש עד אז. בתקופה זו החל שימוש בכלי נוסף, חשוב הרבה יותר – הכתב. השימוש בכתב הוא שמפריד בין הפרה-היסטוריה להיסטוריה ומתקופה זו יש מספר ממצאים כתובים. התעודות בכתב לא נמצאו בארץ ישראל אלא באיזורים מהם הגיעו האימפריות ששלטו בארץ ונלחמו עליה במשך מאות שנים – מצרים מצד אחד ואיזור עיראק-אירן מצד שני. הכנענים, שחיו בארץ ישראל בערי מדינה, לא היו עם אחד מאוחד אלא קבוצות שונות.
אתרים מרכזיים: ירושלים (עיר דוד), מגידו, יפו.
img_8415
שערי מגידו. מאתרי הקרבות החשובים בהיסטוריה.

התקופה הישראלית 1,000-586 לפנה"ס

בתקופה זו משתלטים על הארץ מצד אחד שבטי ישראל ומהצד השני הפלישתים, שככל הנראה הגיעו מאיי הים התיכון ונאחזים במישור החוף הדרומי (אשקלון, אשדוד, עזה). דוד המלך קובע את ירושלים כבירתו ובנו, שלמה, בונה את בית המקדש הראשון. לאחר מכן הממלכה מתפצלת לשתיים – ממלכת ישראל הגדולה בצפון וממלכת יהודה סביב ירושלים. בשנת 722 (לפנה"ס) האשורים כובשים את ממלכת ישראל ועשרת השבטים מוגלים ונעלמים (מידי פעם מישהו 'מוצא' אותם מחדש…). מאה חמישים שנה לאחר מכן, בשנת 587 לפנה"ס הבבלים כובשים את ממלכת יהודה, מחריבים את בית המקדש הראשון ומגלים את אנשי יהודה.
אתרים מרכזיים: ירושלים, לכיש, מגידו, תל דן, חצור, אשדוד (המוזיאון לתרבות הפלישתים)

התקופה הפרסית 586-332 לפנה"ס

הפרסים מנצחים את הבבלים וכורש, מלך פרס, מאפשר ליהודים לחזור לארץ ישראל ולהקים מעין מדינה עצמאית. היהודים מורשים אפילו להטביע מטבעות (על המטבעות העתיקים היה איור של שושן צחור ולידו הכיתוב 'יהד' בכתב עברי עתיק, אותם תוכלו לראות על השקל המודרני). בשנה 516 לפנה"ס היהודים בונים את בית המקדש השני שהיה צנוע מאוד לעומת הראשון.
אתרים מרכזיים: ירושלים

התקופה ההלניסטית 332-167 לפנה"ס

התקופה הפרסית מסתיימת בשנת 332 לפנה"ס כאשר אלכסנדר מוקדון כובש את כל המזרח התיכון. עד אז, במשך אלפי שנים, שני כוחות נלחמו על ארץ ישראל – מצרים מצד אחד והאימפריות שצמחו במסופוטמיה – אשור, בבל, פרס מהצד השני. מהשלב הזה מגיעה לאיזור לראשונה מעצמה אירופאית, כוח שלישי במספר, שישפיע על האזור ויושפע ממנו.
בשנת 323 לפנה"ס מת אלכסנדר מוקדון והאימפריה האדירה שבנה התחלקה בין היורשים שלו. ארץ ישראל הייתה שטח מריבה בין שלטון בית תלמי שישב במצרים לבין שלטון הסלווקים שישב באזור טורקיה וסוריה. ארץ ישראל החליפה ידיים מספר פעמים ובשנת 200 לפנה"ס בית תלמי מפסיד את ארץ ישראל לסלווקים. בשנת 167 לפנה"ס, אנטיוכוס הרביעי, המלך הסלווקי, מטיל גזרות קשות נגד היהודים והיהודים מורדים.
אתרים מרכזיים: ירושלים

התקופה החשמונאית 167-63 לפנה"ס

מרד החשמונאים נגד הסלאוקים מסתיים בניצחון יהודי בשנת 160 לפנה"ס. שווה להתעכב על כך (ולחגוג את זה בחנוכה) כי זה לא יקרה יותר במשך אלפיים שנה. במשך מאה שנים מתקיימת ממלכה יהודית קטנה עד שהרומאים משתלטים על ארץ ישראל.
אתרים מרכזיים: ירושלים, קומראן ואתרים סביב העיר מודיעין.

התקופה הרומית 63 לפנה"ס – 324 לספירה

ההשתלטות הרומאית הייתה הדרגתית. השלטון החשמונאי מועבר תחילה להורדוס, שבונה מחדש את בית המקדש השני, ובהמשך לבניו ולאחר מכן לנציבים רומים. היחסים בין העם היהודי לשלטון הרומי מתדרדרים וגם העם היהודי מתפלג לזרמים שונים. בשנת 66 פרץ המרד הגדול. בשנת 70 הרומאים כובשים את ירושלים ומחריבים את בית המקדש. בשנת 74 המרד מסתיים כאשר הרומאים כובשים את מעוז המורדים האחרון – מצדה. בתקופה הזו היהדות הופכת מדת שעיקרה עבודת הכהנים בבית המקדש לדת המתבססת על טקסט כתוב (תפילות וספרי התנ"ך). בסביבות שנת אפס, נולד ישו, היהודי שעליו תתבסס הדת בעלת מספר המאמינים הגדול ביותר בעולם – הנצרות. יהודים ממשיכים להתגורר בארץ ישראל עוד שישים שנה, עד אשר גזרות נוספות מוטלות עליהם ובשנת 132 פורץ מרד בר כוכבא. מרד זה מסתיים שלוש שנים מאוחר יותר בחורבן הישוב היהודי באזור ירושלים. בכדי לנתק את הקשר בין היהודים ליהודה, הרומאים משנים את שמה של ירושלים לאיליה קפיטולינה ואת שמה של יהודה לסוריה פלסטינה. המרכז היהודי עובר לגליל ובו נחתמת המשנה.
אתרים מרכזיים: איפה לא? ירושלים, גמלא, יודפת, קומראן, מצדה, מחילות מסתור בהרי ירושלים, ציפורי ובית שערים.
img_7540
מצדה מהר אלעזר. הפרק האחרון במרד הגדול.

התקופה הביזנטית 324-638

בניגוד לחילופי התקופות עד כה, שלוו במלחמות ושינויי שלטון, המעבר לתקופה הביזנטית היה חלק. עד כדי כך חלק שהם עצמם לא ידעו שהם חיים בתקופה הביזנטית והמשיכו לראות עצמם כרומאים. השם 'התקופה הביזנטית' ניתן לה רק לפני 300 שנה. בראשיתה של תקופה זו קונסטנטינוס הופך את הנצרות לדת חוקית. לאחר מכן הנצרות תהפוך לדת השלטון הרומי. בשנים אלו נבנו הכנסיות הראשונות בארץ ישראל. בטבריה נכתב התלמוד הירושלמי.
אתרים מרכזיים: ירושלים (הכנסיות הראשונות)

התקופה המוסלמית 638-1099

האסלאם פרץ מערב הסעודית והתקדם במהירות אדירה. ארץ ישראל נכבשה בשנת 638 ונשלטה על ידי אימפריות מוסלמיות שונות שבסיסן היה במצרים, טורקיה ועיראק. בתקופה זו נבנו המסגדים הראשונים בארץ ישראל ובראשם מסגד אל אקצא וכיפת הסלע, במקום בו עמד בית המקדש.
אתרים מרכזיים: ירושלים (הר הבית), רמלה.dsc_0741
במקום בו עמד בית המקדש בנו המוסלמים את כיפת הסלע.

התקופה הצלבנית 1099-1291

הנוצרים מחליטים להחזיר לידיהם את ארץ הקודש ויוצאים לסדרה של מסעות צלב. תקופה זו ידעה קרבות רבים בין הצלבנים למוסלמים. בשנת 1187 המוסלמים מנצחים באחד הקרבות החשובים ביותר – קרב קרני חיטין – אבל הצלבנים חוזרים ונשארים עוד מאה שנים.
אתרים מרכזיים: ירושלים (כנסיות), עכו וקרני חיטין.%d7%a2%d7%9b%d7%95-%d7%9e%d7%90%d7%91%d7%99%d7%a8%d7%9e%d7%94-2
עכו. הצלבנים הפכו אותה לבירתם, הממלוכים הרסו אותה ושליטים מקומיים חידשו אותה בתקופה העות'מנית.

התקופה הממלוכית 1291-1517

התקופה הממלוכית היא ככל הנראה הפחות מוכרת לציבור מבין כל התקופות. הממלוכים היו חיילים-עבדים לא מוסלמים שאוסלמו בכפייה ושרתו את החליפים הערבים. במהלך השנים הממלוכים הבינו את הכוח שבידם, רצחו את השליטים שלהם והחלו שושלת מוסלמית שמרכזה היה במצרים. הממלוכים היו לוחמים מעולים והם אלה שהצליחו להביס את הצלבנים ואפילו את המונגולים שהגיעו לעין חרוד. הממלוכים בנו את מבצר נמרוד ופארו את ירושלים אבל השאירו אחריהם הרבה הרס. הפחד הגדול ביותר שלהם היה שהצלבנים יחזרו, ולכן הרסו עד היסוד את כל ערי החוף.
אתרים מרכזיים: ירושלים (הר הבית, רובע מוסלמי) ומבצר נמרוד.

התקופה העותמנית 1517-1917

האימפריה העות'מנית צמחה במהירות במשך עשרות שנים והתדרדרה במשך מאות שנים. שליטים מקומיים קמו ונפלו והשלטון המרכזי היה חלש. מסע נפוליאון ב-1799 האיר לרגע את ארץ ישראל והגביר את ההתעניינות והנוכחות של המעצמות האירופאיות בארץ ישראל, אבל רק בסוף מלחמת העולם הראשונה האימפריה קרסה סופית.
אתרים מרכזיים: ירושלים (החומה והכנסיות), יפו ועכו.
dsc_1028
שער שכם. העות'מנים לא עשו הרבה, אבל בנו את חומות העיר העתיקה בירושלים.

המנדט הבריטי 1917-1948

הבריטים והצרפתים קיבלו מנדט (ייפוי כוח) מחבר הלאומים (הגלגול הקודם של האו"ם) לעזור לעמים שחיו תחת האימפריה העות'מנית להגיע לעצמאות. בפועל הם מצאו את עצמם כחיץ בין היהודים לערבים.
אתרים מרכזיים: ירושלים, תל אביב וחיפה.
img_8543
הכנסייה הסקוטית סנט. אנדרוס בירושלים. הגנרל אלנבי משקיף על האורחים והנוף.

מדינת ישראל 1948

לאחר מלחמת העולם השנייה היו לבריטים מספיק בעיות בבית והם החזירו את המפתחות לאו"ם שהחליט על חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות. ב-14 במאי 1948, אלפים שנה לאחרי שהרומאים חיסלו את המדינה היהודית, הכריז בן גוריון על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.
אתרים מרכזיים: תסתכלו סביב.
img_0232

ולמי שרוצה את זה ביותר קצר, הנה זה ב-17 מילים: תחילה היו הכנענים ואז הישראלים, בבלים, פרסים, הלניסטים, חשמונאים, רומאים, ביזנטים, מוסלמים, צלבנים, ממלוכים, עות'מנים, בריטים וישראלים.

ששת הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners