Arik Einshtein

עשרה שירים המספרים את ההיסטוריה של ישראל

ההיסטוריה היא לא רק ראשי ממשלות ומלחמות. ההיסטוריה מורכבת גם מהאוכל שאכלנו, הבגדים שלבשנו והשירים ששמענו. בניגוד לאירועים ותקופות היסטוריות שחולפים, המוזיקה נשארת. עשרת השירים הבאים מספרים משהו מההיסטוריה הקצרה אך האינטנסיבית של מדינת ישראל.

הרעות – להקת הנח"ל

מדינת ישראל הוקמה במלחמה. אחוז אחד מהיהודים במדינת ישראל נהרג באותה המלחמה – מלחמת העצמאות, שליש מהם היו אזרחים. לא פלאאפוא, שהרבה מהשירים הראשונים נכתבו בהשפעת המלחמה. שיר הרעות נכתב על ידי חיים גורי והולחן על ידי סשה ארגוב. זהו הביצוע של להקת הנח"ל, הלהקה הצבאית המשפיעה והחשובה ביותר. מיטב המשוררים, הפזמונאים והמלחינים עבדו עם הלהקה ורבים מהזמרים הישראלים הידועים ביותר עד שנות ה-80 צמחו בלהקות הצבאיות.

באביב את תשובי חזרה – מלי ברנשטיין

מדינת ישראל הונהגה מ-1948 ועד 1977 על ידי מפלגות פועלים. האוריינטציה של רבות ממפלגות השמאל הייתה לברית המועצות. החל מאמצע שנות החמישים, לאחר מקרים רבים של אנטישמיות בברית המועצות והתקרבות בין ברית המועצות למדינות ערב, נטשו מפלגות הפועלים הישראליות את החזון הקומוניסטי של רוסיה. הרומן בין צרפת וישראל החל סביב האינטרסים המשותפים במלחמת קדש ב-1956 ונמשך עד מלחמת ששת הימים ב-1967. שירים רוסיים ושנסונים צרפתים, כמו 'באביב את תשובי חזרה', ליוו את הפסקול הישראלי בשנים אלו.

ירושלים של זהב – שולי נתן

אירועים רבים מטלטלים ומשנים את החברה הישראלית על בסיס קבוע – גלי עליה, מלחמות, פיתוח מואץ, שינויים חברתיים ועוד. אירוע אחד הבולט מעל לכל השאר – מלחמת ששת הימים. המלחמה שינתה את גבולות הארץ ואת פני החברה הישראלית ללא היכר. גם כיום, חמישים שנה לאחר המלחמה, קווי 67' הם המרכיב החשוב ביותר בפוליטיקה הישראלית. השיר 'ירושלים של זהב' נכתב על ידי נעמי שמר והושר לראשונה שלושה שבועות לפני תחילת המלחמה. הצנחנים שרו את השיר כאשר שחררו את הכותל. לאחר המלחמה חיברה נעמי שמר  בית נוסף לשיר המתייחס לשחרור העיר העתיקה. האלבום "ירושלים של זהב" הוא האלבום הנמכר ביותר בישראל והשיר 'ירושלים של זהב' נחשב לשיר החשוב ביותר בזמר העברי.

כשאת בוכה את לא יפה – החלונות הגבוהים

הרוק הגיע לישראל באיחור. רק ב-1967 הוקמה להקת "החלונות הגבוהים" שהייתה להקת הפופ-רוק הראשונה שזכתה להצלחה בישראל. בניגוד למוזיקת רוק במדינות במערב, הרוק הישראלי לא נתפס כתופעה אנטי ממסדית. הממסד, מפא"י ולאחר מכן המערך, היה אז בשיא כוחו. 'החלונות הגבוהים' הייתה הסנונית הראשונה שבישרה את השפעתה של התרבות האמריקאית על המוזיקאים הישראליים ותחילתה של מהפכה בדרך שבה נכתבו ובוצעו השירים. זהו הוידיאו קליפ הראשון שהופק בארץ.

יו יה – כוורת

מלחמת יום הכיפורים טלטלה את החברה הישראלית. הגאווה הלאומית והשגשוג הכלכלי בעקבות מלחמת ששת הימים התחלפו במשבר כלכלי שבסופו של דבר הוביל למהפך פוליטי. ההלם הראשוני היה כבד אבל עברו חודשים רבים עד שהשבר נתן את אותותיו. השירים שנכתבו בזמן ומיד אחרי המלחמה היו שירי נחמה ותקווה, אבל בד בבד להקת כוורת הצליחה מאוד עם שירי הומור ופרודיה. השירים לא היו על התיישבות וחלוציות אלא שירים המבטאים אסקפיזם. כוורת הייתה חדשנית לא רק בטקסטים, היא הייתה הלהקה המצליחה הראשונה שהביאה לקדמת הבמה את הגיטרות החשמליות.

הללויה – גלי עטרי ולהקת חלב ודבש

מדינת ישראל מעולם לא התקבלה על ידי שכנותיה הערביות וראתה עצמה קרובה יותר למדינות אירופה המערביות והדמוקרטיות. החל משנת 1973 ישראל השתתפה בארוויזיון. במבט לאחור זה אולי קצת מביך, אבל בשנות ה-70 הייתה לארוויזיון חשיבות רבה בישראל. ב-1978 ישראל זכתה לראשונה עם השיר 'אבניבי' אבל מכיוון שהטלוויזיה הישראלית לא קנתה מספיק זמן שידור באמצעות לווין, הופסק  השידור מספר דקות לפני שהכריזו על ישראל כמנצחת. בשנה שלאחר מכן התחרות נערכה בישראל והשיר הישראלי הללויה ניצח. היה זה אחד השידורים הראשונים בצבע בטלוויזיה הישראלית.

הפרח בגני – זהר ארגוב

ב-1977 התרחש מהפך פוליטי ולראשונה עלה מנהיג מהימין הפוליטי ונבחר לראשות הממשלה: מנחם בגין. למרות שמנחם בגין עצמו, אנשי תנועתו והשקפת עולמו היו אירופאים, עלייתו סימלה את עלייתם של קולות אחרים בחברה הישראלית. גם סגנונות מוזיקלים שלא זכו לזמן אוויר ברדיו ובטלוויזיה קיבלו לראשונה במה. זהר ארגוב לא היה הראשון אבל בהחלט החשוב מבין הזמרים שהכניסו שירים המושפעים ממוזיקה ערבית, תימנית וים תיכונית למיינסטרים. השיר הפרח בגני ניצח בפסטיבל הזמר המזרחי בשנת 1982.

אם ננעלו – עפרה חזה

החברה הישראלית בשנות ה-80 הייתה מפולגת – מלחמת לבנון שהחלה ב-1982 ונמשכה עד שנת 2000 הייתה לישראל מה שמלחמת וייטנאם הייתה עבור האמריקאים בשנות ה-60. מבחינה כלכלית ישראל החלה לעבור מכלכלה ריכוזית לכלכלה קפיטליסטית, דבר שגרם לטלטלות ומשברים פיננסים. המוזיקאים הגיבו להתכנסות ובאלבומים רבים חזרו לשורשים של ההורים שלהם ולמוזיקה חסידית,יוונית, ערבית, תימנית וגם שירי ארץ ישראל הישנה והטובה שבטאו התרפקות על תקופות אחרות. השיר 'אם ננעלו' של עפרה חזה הפך ללהיט עולמי ובישר את התפתחותו של סגנון מוזיקת עולם.

עכשיו מעונן – אביב גפן

למרות שישראל ראתה עצמה כמדינה מערבית, בתחומים רבים ישראל פיגרה אחר המערב. במהלך שנות ה-90 ישראל סגרה את הפער. חברות ומותגים בין לאומיים הגיעו לישראל, תרבות הצריכה התעצמה והחברה הישראלית הפכה לקפיטליסטית ואינדיווידואלית יותר. עולם המוזיקה הגיב לשינויים והמייצג הבולט לשינוי היה אביב גפן שפרץ בתחילת בשנות ה-90. שיריו הם הקרובים ביותר למוזיקת מחאה בישראל. הוא הראשון שכתב שירים אישיים על דיכאון ופרידה, צבא ושלום ושירים בהם ה'אני' עמד במרכז. האלבום 'עכשיו מעונן', היה האלבום השני שהוציא והפך את אביב גפן לזמר מוכר.

היא יודעת – נינט טייב

ערוץ 2, ערוץ הטלוויזיה המסחרית, החל לשדר רק ב-1993, שנים רבות לאחר שידורי טלוויזיה מסחריים באירופה ובארה"ב. מהר מאוד, בתוך מספר שנים, הפכו הערוצים המסחריים למעצבי דעת הקהל. גם המוזיקה הושפעה מהשינוי הדרסטי וגיבורי התרבות החדשים הם כבר לא יוצאי הלהקות הצבאיות אלא יוצאי תוכניות הריאליטי. נינט טייב הייתה הזוכה הראשונה של 'כוכב נולד' והיא הזמרת הידועה ביותר שהתפרסמה מתוכניות הריאליטי.

עוד בנושא החברה הישראלית:
מדוע המציאו את הפתיתים? טיול בסופרמרקט ישראלי

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *