Pakal Kafe פקל קפה

עשרת הדברים הכי ישראלים

לא קל לתמצת את הישראליות לרשימה אחת, לעשרה דברים יחודיים לנו. ובכל זאת, כאשר אני מדריך אני מוצא את עצמי משתמש, מדבר ונשאל על הדברים הבאים:

1. ארוחת שישי

הדברים הכי ישראלים - ארוחת שישי
בארצות המערב נהוג שכשהילדים מסיימים את התיכון ומתחילים את האוניברסיטה הם מגיעים רק מספר פעמים בשנה לביקור בבית ההורים – בחג המולד, בפסחא, ביומולדת של אימא ועוד פעם או פעמיים. בישראל זה אחרת, גם מכיוון שהמרחקים קטנים יחסית וגם כי החברה הישראלית מאוד משפחתית. משפחות רבות נפגשת כמעט כל שישי בערב. כאשר אני מדריך תיירים בישראל ומספר להם שנפגשים לעיתים תכופות כל כך הם שואלים לעיתים "ומה קורה במקרה ואתה לא אוהב את המשפחה שלך או של אשתך?" ואני עונה "גם אם לא אוהבים מישהו במשפחה, נפגשים ורבים, אבל נפגשים". סטודנטיות זרות שלמדו איתי וגרו במעונות הרבו להתלונן על כך שבמדינות מהן הן באו במעונות בסופי שבוע יש את המסיבות הכי טובות ואילו בארץ ביום חמישי כל הסטודנטים הישראלים נוסעים להורים וחוזרים לאוניברסיטה רק ביום ראשון עם קופסאות גלידה מלאות בקציצות (אבל האובססיה שלנו עם אוכל זה כבר סיפור אחר).

2. מטקות

הדברים הכי ישראלים - מטקות
הישראלים טובים בהרבה דברים. אחוז האקדמאים מכלל האוכלוסייה הוא מהגבוהים בעולם, צבא חזק, עשרה זוכי פרס נובל, חקלאות מפותחת, המצאות ששינו את עולם המחשוב (דיסק און קי, ICQ) ועוד. אבל יש משהו שאנחנו לא מצטיינים בו – ספורט. כדורגל וכדורסל הם ענפי הספורט הפופולאריים שלנו וגם בהם, אם להיות לגמרי כנים – אנחנו די בינוניים. רק פעם אחת הגענו למונדיאל, במקסיקו ב-1970. יתכן שזו הסיבה שבגללה המצאנו משחק שאין בו מפסידים – מטקות. המטרה פשוטה, להמשיך ולחבוט בכדור הגומי כמה שאפשר, עד שהוא נופל.
בעוד שבמדינות הולכים לים כדי לנוח מרעשי היום וליהנות מרחש הגלים. בישראל, גם בחוף אין שקט ושלווה. גם על שפת הים תשמעו תקתוק של כדור בין שתי מטקות.

3. פתיתים

הדברים הכי ישראלים - פתיתים
כשחושבים על ההיסטוריה של מדינת ישראל חושבים לרוב על מלחמות ועל גלי עליה. למעשה, אחד המשברים החמורים ביותר של מדינת ישראל היה דווקא בתחילת שנות החמישים – מלאי המזון כמעט ונגמר. בתקופות מסוימות מלאי המוצרים הבסיסים הספיק לימים ספורים בלבד. על רקע זה ועל רקע עלייתם של יהודי מדינות ערב שהיו רגילים לאכול אורז וקוסקוס, פנה בן גוריון לחברת אסם, חברת מזון ישראלית גדולה שיצרה פסטות, בבקשה ליצר תחליף לאורז מקמח. חברת אסם פתחה את הפתיתים – גרגרי פסטה אפויים. בשנים הראשונות קראו לפתיתים 'אורז בן גוריון' ומחוץ לישראל שמם הוא קוסקוס ישראלי.
פתיתים הם אחד המאכלים האהובים ביותר על ילדים ישראלים. פתיתים, קטשופ ושניצלים הם כל מה שילד ישראלי צריך כשהוא חוזר מבית ספר.
למידע נוסף על מה אפשר ללמוד על הישראלים מביקור בסופר

4. יום כיפור

הדברים הכי ישראלים - יום כיפור
יום כיפור נחשב ליום הקדוש ביותר בלוח השנה היהודי. יום המוקדש לבקשת סליחה, חשבון נפש ותיקון פנימי. זהו יום צום. כ-70% מהיהודים בישראל צמים והולכים לבית הכנסת. במובנים מסוימים יום שבת קדוש יותר מיום כיפור, אבל מבחינת הציבור הישראלי יום כיפור הוא יום מיוחד. נמלי הים והאוויר נסגרים, אין שידורים בכל ערוצי הטלוויזיה והרדיו, כל החנויות סגורות, התחבורה ציבורית מופסקת וחוץ מרכבי חירום אין רכבים בכבישים. אין חוק נגד נהיגה ביום כיפור, אבל בכל זאת אף אחד לא נוסע ברכב. ישראלים רבים, שלא צמים ולא הולכים להתפלל בבית הכנסת מנצלים את העובדה שהרחובות והכבישים המהירים ריקים ונוסעים על אופניים. זו בהחלט חוויה מיוחדת להיות בישראל ביום כיפור.

5. חוסר רשמיות ונימוסים

הדברים הכי ישראלים - חוסר נימוס
באחת ההדרכות שלי ישבתי עם זוג מטיילים במסעדה ירושלמית מכובדת. האדון הזמין דג ואשתו הזמינה את אותה המנה. המלצרית שלקחה את ההזמנה אמרה "אל תהיו משעממים! אולי תנסו שתי מנות שונות?" הזוג היה בהלם מכך שהמלצרית העירה להם. נימוסים ורשמיות מתפרשים אצל הישראלים כריחוק וקרירות. פתיחות וישירות לעומת זאת הן תכונות שהישראלים מעריכים. יש לזה יתרונות – אנשים חמים יותר ואומרים מה שעל ליבם. יש לזה גם חסרונות – דוחפים ועוקפים אותך בתור, נכנסים למרחב האישי ואומרים לך את דעתם גם אם אתה ממש לא מעוניין לשמוע.

6. פק"ל קפה

הדברים הכי ישראלים - פקל קפה

המילה פק"ל היא למעשה ראשי תיבות של המילים 'פקודת קבע לחייל', כאשר המשמעות היא כל מה שהחייל צריך שיהיה איתו. לעיתים קרובות קורה שראשי תיבות וסלנג צבאי מקבלים משמעויות נוספות – כמו במקרה הזה. פק"ל קפה היא למעשה ערכה בה יש את כל מה שצריך כדי להכין קפה (או תה) בשטח. במהלך טיול, כשמגיעים לפסגה או סתם למקום יפה, שולפים שקית בד (או ארגז אם אתם עם רכב) ובה גזיה, קומקום קטן, כמה כוסות זכוכית, סוכר, תה וקפה. ואז מכינים קפה, אוכלים עוגיות ומדברים על החיים.

7. צה"ל

הדברים הכי ישראלים - צה"ל
החברה הישראלית כיום כבר אינה חברה מגוייסת כפי שהייתה לפני ארבעים שנה, אלא אינדווידואליסטית וביקורתית יותר כלפי מוסדות המדינה – כמו כל המדינות הדמוקרטיות המערביות. ובכל זאת, עדיין יש לצבא הישראלי חשיבות רבה בחברה – כנראה שככה זה במדינה שבה יש מלחמה בערך כל עשור (1948, 1956 ,1967 ,1973 ,1982 ,1991 ,2006 ,2008 , 2014). ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה נשים חייבות בגיוס – גברים משרתים שלוש שנים ונשים שנתיים. מעבר למלחמות ולעימותים המגיעים למסך הטלוויזיה בכל מקום בעולם, צה"ל הוא כור היתוך. במדינות אחרות, ילד הנולד למשפחה מבוססת, חי לרוב באזור טוב של העיר, הולך לבית ספר איכותי ואוניברסיטה יוקרתית – ונשאר ב'בועה' שלו. וכך גם העני. הצבא הישראלי הוא, כאמור, כור היתוך – חיילים מהצפון ומהדרום, מהעיר ומהכפר, עולים חדשים וותיקים, חילונים ודתיים, אשכנזים וספרדים לומדים לחיות ביחד.

8. הקיבוץ

הדברים הכי ישראלים - קיבוץ
לכאורה הקיבוץ היה צריך להיות במקום גבוה ברשימת הדברים הכי ישראלים בשנות ה-60, אבל לא כיום. הקיבוץ הראשון, דגניה, הוקם ב-1909 מתוך מחשבה להקים קהילה המבוססת על ערכים סוציאליסטים של שוויון ושיתוף. עשרות קיבוצים הוקמו בשנות השלושים והארבעים של המאה ה-20 אבל ירידת קרנה של החקלאות, משברים כלכליים בתנועה הקיבוצית והפיכתה של החברה הישראלית לקפיטליסטית היו בין הגורמים העיקרים לכך שמתוך כ-280 קיבוצים רובם עברו תהליכי הפרטה בשלושים השנים האחרונות. רק כ-70 מהקיבוצים עדיין שיתופיים ולא רק מכיוון שאש הסוציאליזם בוערת בקרבם אלא מכיוון שיש להם מפעל מצליח והם יכולים להרשות זאת לעצמם. והנה לה תפנית היסטורית מעניינת – הקיבוצים ששומרים על אופיים השיתופי הצליחו לעשות זאת הודות להצלחה בשוק הקפיטליסטי. ולמרות ההפרטה, הקיבוץ ברשימה – ולא רק בגלל נוסטלגיה. בשנים האחרונות קמות בעולם תנועות רבות המבקרות את הקפיטליזם ומנסות לחשוב ולחיות על פי מודל אחר. התנועה הקיבוצית בישראל היא למעשה ההצלחה היחידה בקנה מידה גדול של קבוצה שהצליחה להגשים את הרעיונות האלה. אומנם היו לה לא מעט כישלונות, אבל במשך עשרות שנים עשרות אלפי בני אדם חיו, וחלקם עדיין חיים, בחברה שוויונית.

9. שמעון פרס

הדברים הכי ישראלים - שמעון פרס
בויקיפדיה כתוב ששמעון פרס נולד בשנת 1923 ונפטר בשנת 2016 אבל האמת היא שהוא תמיד חי. יש לו תמונות עם יותר מחצי מהמנהיגים הגדולים של המאה ה-20. הוא כיהן כחבר כנסת במשך 48 שנים בהם הוא תפקד כיו"ר מפלגת העבודה, שר האוצר, שר הפנים, שר החוץ, שר הביטחון, יו"ר האופוזיציה, ראש ממשלה – פעמיים ונשיא מדינת ישראל. ההספק שלו מדהים. כשאני הייתי בן 30 עמדתי מול הכותל ודברתי על הורדוס. בגיל 30 פרס כבר היה מנכ"ל משרד הביטחון והיה בין האחראים להבאת פצצות אטום לישראל.
דרכו לא הייתה פשוטה. מחוץ לישראל הוא נחשב למדינאי בעל שיעור קומה, אבל בישראל הוא סבל מתדמית בעייתית במשך שנים רבות. הוא הפסיד במספר מערכות בחירות, גם בכאלה שנראה היה שהניצחון שלו בטוח, דבר שהקנה לו תדמית של לוזר. בנוסף הוא לקח חלק במהלכים פוליטים לא נקיים במיוחד. באחד מהם, שזכה לכינוי "התרגיל המסריח" הוא ניסה להפיל את הממשלה בה היה חבר. ולמרות זאת אין עוד ישראלי שחייו ופועלו משקפים את ההיסטוריה וההישגים של מדינת ישראל כמו שמעון פרס.

10. אריק איינשטיין

Arik Einstein אריק איינשטיין
אריק איינשטיין היה הזמר הישראלי הגדול ביותר. הוא זכה למעמד שמעט זמרים הגיעו אליו, בין היתר בשל הרפרטואר הרחב שלו. הוא שר שירי ילדים ושירי משוררים, הוא הוציא אלבומים של שירי מולדת אבל גם את אלבומי הפופ והרוק הראשונים בישראל, הוא השתתף כשחקן וכיוצר בכמה מהסרטים הידועים שנעשו בישראל. חוץ מהיותו זמר, שחקן, חקיין (ואלוף הארץ בקפיצה לגובה בצעירותו) הוא גילה כישרונות צעירים וקידם חבורה של זמרים ויוצרים צעירים שהתאספה סביבו ושהפכו להיות ידועים בזכות עצמם. למרות שהיה הזמר הפופולארי בישראל הוא היה אדם פשוט וצנוע שאהב להיות בבית (וכתב על כך שירים. כשמטוס של אל-על נוחת בישראל מושמע השיר שלו "כמה טוב שבאת הביתה). הוא לא נהנה להופיע מול קהל והתרחק מפרסום ופרסים. מותו של אריק איינשטיין בנובמבר 2013 הכה את ישראל בהלם וצער. מתוך הרהרי המילים שנכתבו עליו, דווקא בעיתון גרמני מצאתי את המשפט שתיאר אותו בדרך הטובה ביותר – "זה לא פשוט להסביר מי היה אריק איינשטיין עבור הישראלים, הוא היה חלק מהנשמה של הארץ הזו".

עוד בנושא החברה הישראלית:
מדוע המציאו את הפתיתים? טיול בסופרמרקט ישראלי
ההיסטוריה של ישראל דרך עשרה שירים

6 הפוסטים הנצפים ביותר באתר:

 למידע על חוברות ההדרכה שלי:
booklet-banners