הסיפורים מאחורי שירי יום הזיכרון לחללי צה"ל


כמורה דרך, אני מקפיד להגיש את המידע באופן מסודר כדי להקל על המטיילים. כך בסיורים שלי וכך גם בפוסטים באתר. המידע מסודר לרוב בסדר כרונולוגי ואני משתדל שלא להעמיס בתאריכים ושמות. בפוסט הזה אני חורג ממנהגי. שמות הנופלים אינם מסודרים לפי המלחמות או בסדר אלפבתי. הפוסט הזה הוא רשימה ארוכה מידי, של שמות הנופלים והשירים היפים שנכתבו בעקבות מותם.

קובי פוליקר – לעינייך הכחולות

אני זוכר שבתיכון, לקראת אחד מימי הזיכרון לחללי צה"ל ניסיתי לחשב את מספרי ההרוגים לפי מלחמות והמספרים לא הסתדרו. כשחיברתי את נופלי כל המלחמות יחד לא הגעתי לחצי ממספר החללים. הסיבה לכך, כפי שלמדתי, היא שחלק גדול מחללי צה"ל לא נפלו בקרב. רבים מתו בתאונות, התאבדויות ומחלות. את החללים האלו מזכירים הרבה פחות וכמעט ואין שירים על חללים שלא נפלו בקרב. השיר לעיניך הכחולות, ולמעשה האלבום כולו, הנושא את השם לעינייך הכחולות, מוקדש לקובי פוליקר, בן אחיו של יהודה פוליקר שנהרג לאחר שחבר ליחידה הטיח בראשו קסדה במהלך וויכוח. עטיפת האלבום נושאת את תמונתו.

חן ברוד – פרי גנך

חן ברוד נולד בשנת 1963 וגדל בנתניה. את שירותו הצבאי החל בחטיבת גולני והמשיך כקצין בגבעתי. הוא נהרג בתאונה מבצעית בגבול לבנון בשנת 1985. ארבע שנים לאחר מכן היוצר יוני רועה שלמד עם חן ברוד בתיכון פגש חבר משותף במסעדה בנתניה. החבר הפנה את תשומת ליבו של רועה שהאישה שעברה  סמוך אליהם היא אמו של חן ברוד. יוני רועה לא זיהה תחילה את האישה בגלל העצבות שאפפה אותה והזקנה שקפצה עליה. הוא חזר לביתו וכתב את השיר על העצב הנורא של האם שבנה לא שב. הביצוע של אביבה אבידן ואלי לוזון הוא הידוע ביותר.

אליעזר (לשקה) גרונדלנד – אנחנו לא צריכים

אליעזר נולד ב-1945 ברחובות. לאחר שהשתחרר החל בלימודי משפטים. את שירות המילואים שלו עשה בצנחנים. ביום הראשון של מלחמת ששת הימים הוא נפל בקרב בסנהדריה בירושלים. אבי קורן כתב את מילות השיר ללחן של שמואל אימברמן לזכרו של לשקה ובתקווה שחבר נוסף, יוסף ריין, יחזור בריא מהקרבות בתעלה במלחמת ההתשה. את השיר הם נתנו לחייל צעיר ששרת בלהקת חיל הים, שלמה ארצי, שבדיוק חיפש שירים לאלבומו הראשון.

אלדד (דדי) קרוק – מה אברך

אלדד נולד ב-1945 בקיבוץ שפיים ובו גדל. הוא נפל ביום השני של מלחמת ששת הימים בקרבות בשועפט, ירושלים. רחל שפירא, בת כיתתו, כתבה עליו את השיר שהתפרסם בחוברת שהוציא הקיבוץ לזכרו. השיר מספר על נער שאלוהים חנן אותו בתכונות טובות אך לא נתן לו שנים רבות. יאיר רוזנבלום, מהמלחינים החשובים ביותר בזמר העברי, ששהה במלון בשפיים בזמן שהחלים מתאונה, ראה את השיר והלחין אותו. רוזנבלום, שעבד עם רבות מהלהקות הצבאיות, העביר את השיר לביצוע של להקת חיל הים ולסולנית רבקה זהר. זהו השיר המושמע ביותר בימי זיכרון בישראל.

אייל לוי – הופעת מילואים

לוי אייל נולד בשנת 1971 וגדל בירושלים. הוא שרת כקצין בגולני ונהרג בשנת 1993 כאשר כוח שהוביל עלה על זירת מטענים בלבנון. באחת הפעמים שעלו לצפון הם פגשו את אהוד בנאי שהיה בדרך למרכז לאחר שסיים שירות מילואים. הם ביקשו ממנו לשיר והוא שר להם את השיר 'דוד ושאול'. לאחר שאייל נהרג משפחתו יצרה קשר עם אהוד בנאי והוא הופיע בביתם מול חבריו של אייל. שנים לאחר מכן, לאחר אירוע נוסף בלבנון, אהוד בנאי כתב את השיר 'הופעת מילואים' בהשפעת אותו מפגש עם אייל וחבריו בדרכם ללבנון.

דוד צ'רקסקי – דודו

דוד נולד בשנת 1925 בחיפה וגדל בכפר אז"ר. הוא השתתף בקרבות רבים במלחמת העצמאות ונפל באפריל 1948 בקרב על משטרת נבי יושע (מצודת כח). את השיר דודו כתב חיים חפר, המשורר והפזמונאי הנודע, למחזה 'הוא הלך בשדות', כשדוד עוד היה בחיים. השיר לא נכנס בסופו של דבר למחזה אבל הפך לאחד השירים הידועים ביותר של מלחמת העצמאות ולמייצג של דמות הצבר ודור הפלמ"ח. כאן בביצוע של אריק איינשטיין.

זאב עמית (סלוצקי) – אנחנו שנינו מאותו הכפר

זאב נולד בנהלל בשנת 1927 הוא שרת במלחמת העצמאות והמשיך בקריירה ביטחונית בצה"ל ובמוסד. כשפרצה מלחמת יום כיפור הוא התנדב לצה"ל ונהרג בהפצצה בסיני. נעמי שמר שהייתה בשליחות בצרפת הכירה את זאב ואת חברו הטוב יוסף רגב וכתבה את השיר 'אנחנו שנינו מאותו הכפר' על החברות ביניהם. נעמי שמר כתבה את השיר בשנת 1966 כשזאב עמית עוד היה בחיים אבל בבית האחרון כתבה 'אני זוכר בקרב שלא נגמר, פתאום ראיתי איך אתה נשבר, וכשעלה השחר מן ההר אז אותך הבאתי אל הכפר, אתה רואה – אנחנו כאן בכפר, כמעט הכל נשאר אותו הדבר, בתוך שדה ירוק אני עובר ואתה מעבר לגדר'. שבע שנים לאחר מכן הבית האחרון הפך למציאות כאשר זאב נהרג.

יהודה וינר – אחי הצעיר יהודה, אין לי ארץ אחרת, בשנה הבאה, בן יפה נולד

יהודה וינר נולד בבנימינה בשנת 1949 ונפל בפורט תאופיק במלחמת ההתשה. לזכרו של יהודה וינר נכתבו יותר שירים מוכרים מאשר כל חלל צה"ל אחר, וזאת משום משום שאחיו, אהוד מנור, הוא מהכותבים המוכשרים, הפוריים והאהובים ביותר שפעלו בישראל. השיר הידוע ביותר שכתב לזכר אחיו הוא 'אחי הצעיר יהודה', אבל גם השיר 'אין לי ארץ אחרת', 'בשנה הבאה' ו'בן יפה נולד' נכתבו לזכרו.

אלי רחמים, אלון אילת, יוחי גלעד, משה שחורי, יוסף שריג, בנימין שצ'ופקביץ, גרשון דוד, מיכה גולדמן, דני פלד, יחיאל שונרי, נמרוד שרון – 'החיטה צומחת שוב', 'כנפיים אינך שומע' ו'נתנה תוקף'

קיבוץ בית השיטה איבד 11 חברים במלחמת יום כיפור. אלי רחמים נפל בקרבות שריון ברמת הגולן, בן 19 בנופלו. אלון אילת נפל בקרבות שריון בתעלת סואץ ביום הראשון למלחמה כאשר ניסה לחלץ צוות מטנק בוער, בן 20 בנופלו. יוחי גלעד נפל בקרבות שריון בתעלת סואץ, בן 26 במותו. משה שחורי נפל בקרבות שריון בסיני, בן 27 במותו. יוסף שריג נפל בקרבות שריון ברמת הגולן, בן 29 במותו. בנימין שצ'ופקביץ נהרג בהפצצה ברמת הגולן, בן 35 במותו. גרשון דוד נפל בקרבות שריון ליד החווה הסינית, בן 24 מותו. מיכה גולדמן נהרג בקרבות השריון בסיני ליד החווה הסינית, בן 19 במותו. דני פלד נפל ליד החווה הסינית, בן 30 במותו. יחיאל שונרי נהרג בקרבות ליד החווה הסינית בן 25 במותו ונמרוד שרון שנהרג בקרבות בסיני, בן 34 במותו. לזכרם כתבה חברת הקיבוץ, דורית צמרת את השיר 'החיטה צומחת שוב'. יאיר רוזנבלום, היה תושב הקיבוץ למשך מספר שנים ובשנת 1990, כשעזב, החליט לכתוב שיר לקיבוץ והלחין את התפילה ו'נתנה תוקף' הנאמרת בבתי כנסת ביום כיפור. את השיר-תפילה שר חנוך אלבלק חבר הקיבוץ וחבר להקת הגבעתרון. את השיר 'כנפיים אינך שומע' כתב יוסף שריג ז"ל. בנו, אסף, חבר להקת 'איפה הילד' הלחין את השיר לזכר אביו.
למידע נוסף על סיפורם האישי של הנופלים

תום פרקש – מליון כוכבים

תום פרקש נהרג בהתרסקות מסוק אפאצ'י במלחמת לבנון השנייה, הוא היה בן 23 במותו. אחותו עמית שרה את השיר 'מליון כוכבים', שכתב חברו יפתח קרזנר, בהלוויתו. השיר הושמע רבות ברדיו במהלך המלחמה והפך להיות מזוהה עם מלחמת לבנון השנייה.

ציפציף – הנסיך הקטן

ציפציף הוא כינוי לחייל ששרת עם יונתן גפן ונהרג מאש כוחותינו באימון. את הכינוי ציפציף קיבל משום שהיה צנום וקל. יונתן גפן לא חשף את שם החייל עליו נכתב השיר. יתכן שבחיפוש מעמיק שמו ימצא אבל דומה ששמו של החייל אינו העיקר. ציפציץ, אמר גפן, כלל לא התאים למסגרת צבאית וגם השיר אינו אמור להיות שיר של יום הזיכרון. זהו שיר על החיים ולא על המוות.

עדי שורק – היכן החייל

עדי שורק נולד בתל אביב בשנת 1944. במלחמת יום כיפור נלחם כשיריונר בסיני ונפל לאחר שהטנק שלו ספג שתי פגיעות ישירות צפונית לאגם המר. בן 29 בנופלו, הוא השאיר אחריו אישה ושני בנים. אהובה עוזרי, שגדלה איתו בשכונה, שמעה את אימו מקוננת על כך שעדי אינו שולח מכתבים (עדי הוגדר כנעדר במשך חודש) וכתבה לזכרו את השיר 'היכן החייל'. האלבום, שנקרא גם כן בשם 'היכן חייל', היה אלבומה הראשון של אהובה עוזרי ונחשב לציון דרך במוזיקה הישראלית.

יורם ביאלר – יורם

יורם ביאלר נולד בתל אביב בשנת 1948 הוא שרת בנח"ל המוצנח ונהרג במלחמת ההתשה בהתקלות עם חוליה מצרית בתעלת סואץ בשנת 1969, הוא היה בן 21 בנופלו. השיר יורם נכתב על ידי חברו, הפזמונאי עלי מוהר, שבעה עשרה שנה לאחר מותו. יהודה פוליקר הלחין וביצע את השיר.

גיורא שוהם, יחיעם וייץ וטוביה קושניר – בכל שנה בסתיו גיורא

גיורא שוהם נולד בירושלים וגדל באנגליה וישראל. הוא התגייס ב-1970 לחי"ר ובמלחמת יום כיפור נפל במבואות העיר פאיד בחזית הדרום. הוא היה בן 21 במותו. נעמי שמר שהכירה אותו היטב כתבה לזכרו את השיר. בשיר היא מזכירה שני חיילים נוספים. השורה 'ושם יחיעם עוד שר לו ומריע' נכתבה לזכרו של יחיעם וייץ שנהרג בליל הגשרים בשנת 1946 בפיצוץ גשר כזיב. השורה 'טוביה מגדל עדיין איריסים שחורים ונדירים' מוקדשת לזכרו של טוביה קושניר, בוטנאי ואיש פלמ"ח שנהרג עם מחלקת הל"ה בדרכם לגוש עציון ב-1948.

יובל הראל (בן מרים ויחזקאל) ויובל הראל (בן חיה ויוסף) – ברית דמים

יובל הראל (בן מרים ויחזקאל) נולד בשנת 1962 וגדל בחולון. בשנת 1982, במלחמת לבנון, הוא שרת בשריון ונהרג כאשר הטנק שלו נפגע מטיל נגד טנקים. חבריו של יובל הראל (בן חיה ויוסף) ראו את מודעת האבל וחשבו שמדובר בחברם והודיעו להוריו שהוא נהרג. הטעות הובהרה לבסוף, אבל יומיים לאחר מכן נהרג יובל הראל (בן חיה ויוסף) שהיה חייל בגדוד 50 בקרב בלבנון. בן 19 בנופלו. שניהם קבורים בבית הקברות הצבאי בהר הרצל זה לצד זה.

עמנואל צבר, שהיה שליח הסוכנות בלונדון שמע על הטרגדיה הכפולה הזו וחיבר את השיר. יאיר רוזנבלום ששהה גם כן בלונדון הלחין את השיר ונתן אותו למירי אלוני, עימה מזוהה השיר.

יואב רובס – מכתב קטן

דני רובס כתב את השיר 'מכתב קטן' לזכר אחיו הצעיר יואב שנפטר מסרטן במהלך שירותו הצבאי. בן 21 היה במותו. השיר מבוסס על מכתב שנמצא בתיקו של יואב לאחר מותו והיה מיועד לחברתו.

אורי גרוסמן – קצר כאן כל כך האביב

אורי גרוסמן נולד בשנת 1985 בירושלים וגדל במבשרת. הוא שרת בשריון כמפקד טנק ונהרג ב-2006, בסוף מלחמת לבנון השנייה, כאשר הטנק שלו שהיה במשימת חילוץ, נפגע מטיל נ"ט. אביו, הסופר דוד גרוסמן, כתב את השיר ויהודה פוליקר הלחין ושר.

יהיה זכרם, וזכר כל חללי צה"ל, ברוך.

עוד באותו נושא:
שירי מלחמות ישראל

Comments